Ծաղկաձորի գլխավոր մարզահամալիրի լողավազանում առաջին անգամ անցկացվել է «ՀՀ վարչապետի գավաթ» դպրոցականների լողի մրցաշարը, որի եզրափակիչ փուլին 128 դպրոցական է մասնակցել ՀՀ մարզերից և Երևանից։
Մրցումներին հետևել են ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք։
Եզրափակիչ փուլին մասնակցել են ՀՀ մարզերի և Երևան քաղաքի հավաքական թիմերը. յուրաքանչյուր տարիքային խմբի թիմի կազմը՝ 4 տղա և 4 աղջիկ: Այս փուլում առաջին և երկրորդ տարիքային խմբերի մասնակիցները մրցել են համապատասխանաբար 8x50 մետր և 8x100 մետր փոխանցումալող և ազատ ոճ մրցաձևերում՝ խառը կազմով (4 աղջիկ և 4 տղա):
3-6-րդ դասարանների պայքարում հաղթող է ճանաչվել Երևանի հավաքական թիմը, երկրորդ լավագույն արդյունքը ցույց են տվել Շիրակի թիմի ներկայացուցիչները, լավագույն եռյակը եզրափակել են Կոտայքի դպրոցականները։ Այս տարիքային խմբի ներկայացուցիչների պարգևատրումն իրականացրել են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ու Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
7-12-րդ դասարանների պայքարում լողատարածությունն առաջինը հաղթահարել են Երևանի թիմի անդամները, երկրորդ տեղը զբաղեցրել են Շիրակի, իսկ երրորդ տեղը՝ Լոռու թիմերը։ Այս տարիքային խմբի ներկայացուցիչների պարգևատրումն իրականացրել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Մրցաշարին ավելի քան 1040 դպրոցական է մասնակցել, որից 710-ը՝ մարզերում։
Պարգևատրման արարողությունից հետո, վարչապետը հանդես է եկել ելույթով, շնորհավորել հաղթողներին և անդրադարձել մարզերում անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների ապահովման կարևորությանը։ Նրա խոսքով՝ կա քաղաքական որոշում բոլոր խոշորացված համայնքներում առնվազն 25 մետրանոց լողավազաններ հիմնելու վերաբերյալ:
Երկրի ղեկավարը հույս է հայտնել, որ «Վարչապետի գավաթ» լողի մրցաշարը նոր խթան կհանդիսանա լողով զբաղվող աշակերտների համար, որոնք ավելի մեծ ջանքեր կներդնեն միջազգային մրցաշարերում արդյունքներ ապահովելու ուղղությամբ:
Խոսելով Հայաստանի վերափոխման մինչև 2050 թվականի ռազմավարության մասին՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ սպորտի ոլորտում խնդիր է դրված մինչև 2050 թվականն ունենալ 25 օլիմպիական ոսկի մեդալ։
«Ես հույս ունեմ, որ այդ ոսկի մեդալներից առնվազն մեկը կլինի լողից, և մենք պետք է բոլորս ձգտենք այդ նպատակին»,- հավելել է Վարչապետը:
Ողջունելով ներկաներին և շնորհավորելով մրցաշարի իրականացման առթիվ՝ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նշել է՝ դպրոցականների շրջանում տարբեր մարզաձևերից անցկացվող մրցաշարերը լուրջ ներուժ ունեն։
«Երբ խոսում էինք այս մրցաշարի մասին, չէի մտածում՝ հազարից ավելի երեխաներ կմասնակցեն նախնական փուլերին։ Վստահ եմ, որ սա դեռ ամբողջ ներուժը չէ, և յուրաքանչյուր նոր լողավազանի գործարկմամբ երեխաների թիվը մեծանալու է։ Իսկ նոր լողավազանների կառուցումը կասկած չի հարուցում»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանն ու հիշեցրել՝ մասնավորի հետ համագործակցությամբ տիպային մարզահամալիրների ծրագիրն առաջին փուլով իրականացվում է ՀՀ Արարատի, Վայոց ձորի և Գեղարքունիքի մարզերում․ այդ համալիրների կարևոր բաղադրիչներից մեկը լողավազանն է։
ԿԳՄՍ նախարարի խոսքով՝ արդեն ավելի քան 20 հազար դպրոցականներ մասնակցել են «ՀՀ վարչապետի գավաթի» տարբեր մարզաձևերի մրցաշարերին։ Ժաննա Անդրեասյանը նշել է՝ այս թիվն ավելին է, քան նախորդ տարիներին, բայց միանշանակ կա նաև աճի ներուժ։
«Պետք է ձգտենք նրան, որ յուրաքանչյուր երեխա զբաղվի որևէ մարզաձևով և մասը դառնա նմանօրինակ միջավայրերի։ Սրանք ոչ միայն սպորտի, այլև նոր ընկերներ ձեռք բերելու, պայքարի, թիմային ոգին, դիմադրողականությունն ու կամքը զարգացնելու կարևոր հարթակներ են»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարարն ու շնորհակալություն է հայտնել երեխաների մասնակցության համար մեծ ջանքեր ներդրած ուսուցիչներին և մարզիչ-մանկավարժներին։
Միջոցառման շրջանակում շնորհակալագրերով և հուշանվերներով են պարգևատրվել «Լողի հայկական դաշնություն» ՀԿ նախագահ Հովսեփ Մեսրոպյանը, Ծաղկաձորի գլխավոր մարզահամալիրի ղեկավար Վարդան Զաքարյանը, Հայաստանի արտիստիկ լողի ֆեդերացիայի նախագահ Մարգարիտա Ղազարյանը։ Պարգևատրումն իրականացրել է ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Հասմիկ Ավագյանը։
Մրցաշարի եզրափակիչ փուլում յուրաքանչյուր տարիքային խմբում 1-ին, 2-րդ և 3-րդ տեղեր գրաված թիմերը կպարգևատրվեն ԿԳՄՍՆ համապատասխան կարգի հավաստագրերով, գավաթներով, հուշանվերներով մեդալներով և դրամական պարգևներով:
Թիմերի դրամական պարգևների գումարը համամասնությամբ կբաժանվի հավաքական թիմի անդամների դպրոցների միջև՝ դպրոցի մարզական ենթակառուցվածքների բարելավման կամ մարզական գույքի ձեռքբերման նպատակով:
1-ին տեղը զբաղեցրած թիմը կպարգևատրվի 4 մլն դրամով, 2-րդ տեղը՝ 2մլն 500 հազար դրամով, իսկ 3-րդ տեղը՝ 1 մլն 500 հազարդրամով։ Մրցանակային տեղեր գրաված աշակերտները ևս կստանան դրամական պարգևներ․ 1-ին տեղում գտնվող ութական մասնակիցները կստանան 150,000-ական դրամ, 2-րդ տեղում՝ 100,000-ական դրամ, իսկ 3-րդ տեղում՝ 75,000-ական դրամ։ Պարգևատրում է նախատեսված նաև հավաքական թիմերի պատասխանատուների՝ մարզիչների կամ ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչների համար․ 1-ին տեղի համար նրանք կստանան 150,000 դրամ, 2-րդի համար՝ 100,000 դրամ, իսկ 3-րդի համար՝ 75,000 դրամ։
Հարգելի՛ գործընկերներ, Տեխնոլոգիա առարկայի դասերը առանձնահատուկ հնարավորություն են տալիս սովորողների ստեղծագործական և գործնական կարողությունների զարգացման համար: Իմ դիտարկմամբ՝ այս դասերի ընթացքում սովորողների հետաքրքրությունը մեծապես պայմանավորված է այն հանգամանքով, թե որքանով…
Հարգելի գործընկերներ, Հաճախ ենք տեսնում աշակերտների, ովքեր ամբողջ գիշեր դաս են սովորում, բայց առավոտյան գրեթե ոչինչ չեն հիշում: Որպես կենսաբան՝ ես փորձում եմ նրանց բացատրել, որ ուղեղը սովորական «պարկ» չէ,…
ֆիզիկա առարկայի միջառարկայական կապերի համար լայն կիրառություն ունեցող թեմաներից է, որի միջոցով կարող ենք կապ հաստատել նաև հասարակագիտության հետ:

Впервые состоялся турнир по плаванию среди школьников на Кубок премьер-министра РА
За соревнованиями наблюдали премьер-министр Никол Пашинян, руководитель Аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, министр здравоохранения Анаит Аванесян и другие официальные лица.
В финале участвовали сборные команды регионов и города Еревана. В каждой возрастной группе команда состояла из 4 мальчиков и 4 девочек. В первом и втором возрастных группах соревнования прошли соответственно в эстафетах 8×50 м и 8×100 м вольным стилем, в смешанном составе (4 девочки и 4 мальчика).
В борьбе среди 3-6-х классов победителем признана команда Еревана, второе место заняла команда Ширака, а тройку замкнули школьники из Котайка. Награждение этой возрастной группы провели руководитель Аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, министр Жанна Андреасян и министр Анаит Аванесян.
В соревнованиях среди 7–12-х классов первыми дистанцию преодолели представители Еревана, второе место заняла команда Ширака, третье – команда Лори. Награждение этой возрастной группы провел премьер-министр Никол Пашинян. Всего в турнире участвовало более 1040 школьников, из которых 710 – из регионов.
После церемонии награждения премьер-министр выступил с речью, поздравил победителей и отметил важность обеспечения необходимых спортивных инфраструктур в регионах. По его словам, принято политическое решение о строительстве бассейнов длиной не менее 25 метров во всех укрупненных общинах.
Глава государства выразил надежду, что турнир по плаванию на Кубок Премьер-министра станет новым стимулом для школьников, занимающихся плаванием, которые будут прилагать больше усилий для достижения результатов на международных соревнованиях.
Говоря о стратегии преобразования Армении до 2050 года, Никол Пашинян отметил, что в сфере спорта поставлена задача – к 2050 году завоевать 25 олимпийских золотых медалей.
«Я надеюсь, что хотя бы одна из этих золотых медалей будет по плаванию, и мы все должны стремиться к этой цели», - добавил премьер-министр.
Приветствуя участников и поздравляя с проведением турнира, министр Жанна Андреасян отметила, что соревнования по различным видам спорта среди школьников обладают серьезным потенциалом.
«Когда мы говорили об этом турнире, я не думала, что более тысячи детей примут участие в предварительных этапах. Уверена, что это ещё не весь потенциал, и с вводом в эксплуатацию каждого нового бассейна число детей будет расти. А строительство новых бассейнов сомнений не вызывает», - сказала Жанна Андреасян и напомнила, что программа типовых спортивных комплексов в сотрудничестве с частным сектором на первом этапе реализуется в Армавирской, Вайоцдзорской и Гегаркуникской областях, одним из важных компонентов которых является бассейн.
По словам министра, уже более 20 тысяч школьников приняли участие в различных турнирах на Кубок Премьер-министра. Она отметила, что эта цифра выше, чем в предыдущие годы, но есть и потенциал роста.
«Мы должны стремиться к тому, чтобы каждый ребенок занимался каким-либо видом спорта и становился частью подобных сред. Это не только спорт, но и возможность завести новых друзей, развивать дух борьбы, командный настрой, выносливость и силу воли», - сказала министр и поблагодарила учителей и тренеров, вложивших большие усилия в участие детей.
В рамках мероприятия благодарственными грамотами и памятными подарками были награждены президент ОО «Армянская федерация плавания» Овсеп Месропян, руководитель главного спортивного комплекса Цахкадзора Вардан Закарян, президент Федерации артистического плавания Армении Маргарита Казарян. Награждение провела заместитель министра Асмик Авагян.
В финале турнира команды, занявшие 1-е, 2-е и 3-е места в каждой возрастной группе, будут награждены соответствующими сертификатами Министерства образования, науки, культуры и спорта, кубками, памятными подарками, медалями и денежными призами.
Сумма денежных призов команд будет распределена пропорционально между школами участников сборной команды – для улучшения спортивной инфраструктуры или приобретения спортивного инвентаря.
Команда, занявшая 1-е место, получит 4 млн драмов, 2-е место – 2 млн 500 тыс. драмов, 3-е место – 1 млн 500 тыс. драмов. Школьники, занявшие призовые места, также получат денежные премии: участники, занявшие 1-е место, – по 150 тыс. драмов, 2-е место – по 100 тыс. драмов, 3-е место – по 75 тыс. драмов. Предусмотрено вознаграждение и для тренеров или учителей физкультуры сборных команд: за 1-е место – 150 тыс. драмов, за 2-е – 100 тыс. драмов, за 3-е – 75 тыс. драмов.