Մեկնարկել է ուսուցիչների այս տարվա կամավոր ատեստավորումը
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը Երևանի Անդրանիկ Մարգարյանի անվան թիվ 29, ապա Բենիամին Ժամկոչյանի անվան թիվ 119 ավագ դպրոցներում ձևավորված քննական կենտրոններում հետևել է կամավոր ատեստավորմանը։
Երևանում և ՀՀ բոլոր մարզերում ձևավորվել են 53 քննական կենտրոններ, որոնք կահավորվել են համապատասխան սարքավորումներով, ապահովվել գերարագ ինտերնետային կապով: Կամավոր ատեստավորման քննություններն անցկացվում են նոյեմբերի 8-30-ը՝ ժամը 10:00-ին և 15:00-ին: Այս տարի կամավոր ատեստավորմանը մասնակցելու հայտ են ներկայացրել ավելի քան 8400 մանկավարժներ։ Առաջինը ատեստավորման քննություն հանձնում են «Աշխարհագրություն» և «Ինֆորմատիկա» առարկաներ դասավանդող ուսուցիչները: Համապատասխանաբար գրանցվել են 313 և 289 մասնակիցներ:
Նախարարը քննական կենտրոնների պատասխանատուների հետ քննարկել է կազմակերպական աշխատանքների հետ կապված հարցեր ՝ հույս հայտնելով, որ ատեստավորման արդյունքները դրական կլինեն՝ արդարացնելով մասնակիցների սպասումները։ Կամավոր ատեստավորման քննություններն անցկացվում են էլեկտրոնային ձևաչափով։ Համաձայն ընթացակարգի՝ արդյունքների մասին ուսուցիչները իրազեկվում են անմիջապես քննության ավարտից հետո, բողոքարկում կարող են ներկայացնել 24 ժամվա ընթացքում:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը Երևանի Մանուել Քաջունու անվան թիվ 54 ավագ դպրոցում ձևավորված քննական կենտրոնում հետևել է ուսուցիչների կամավոր ատեստավորմանը։ Նախարարի տեղակալը շրջել է քննական կենտրոնում, մինչ քննության մեկնարկը զրուցել ուսուցիչների հետ և հաջողություն մաղթել նրանց։
Նոյեմբերի 8-ին ատեստավորման քննություն են հանձնում «Աշխարհագրություն» և «Ինֆորմատիկա» առարկաների ուսուցիչները: Ատեստավորման նպատակով «Աշխարհագրություն» առարկայի 313 ոււսուցիչներ են հայտագրվել, որոնց շուրջ 85 տոկոսը մասնակցել է քննությանը։
Հիշեցնենք, որ ուսուցիչները քննական կենտրոն պետք է ներկայանան մեկնարկից առնվազն 30 րոպե առաջ՝ անձը հաստատող փաստաթղթով: Ուսուցիչներն իրենց հետ պետք է ունենան նաև համակարգ մուտք գործելու տվյալները՝ մուտքանունը և գաղտնաբառը: Կամավոր ատեստավորման քննություններն անցկացվում են նոյեմբերի 8-30-ը՝ ժամը 10:00-ին և 15:00-ին:

Voluntary certification of teachers for this year is launched
The voluntary certification of public school teachers for this year was launched today. ESCS Minister Zhanna Andreasyan observed the voluntary certification process at the examination centres established in Yerevan Andranik Margaryan No. 29 and Beniamin Zhamkochyan No. 119 high schools.
53 examination centres have been established in Yerevan and across all regions of Armenia, equipped with corresponding facilities and provided with high-speed internet connection. The voluntary certification exams are held on November 8-30 at 10:00 AM and 3:00 PM. This year, over 8,400 educators have applied to participate in the voluntary certification. “Geography” and “Informatics” teachers are the first to take the certification exam. There are 313 and 289 registered participants, respectively.
The Minister discussed organizational issues with those in charge of the examination centers, expressing hope that the certification results will be positive and meet the participants’ expectations. Voluntary certification exams are conducted in electronic format. According to the procedure, teachers are notified of the results right after the exam is completed, and they can submit an appeal within 24 hours.
ESCS Deputy Minister Araksia Svajyan monitored the voluntary certification of teachers at the examination centre established at Yerevan Manuel Kajuni High School No. 54. The Deputy Minister toured the exam centre, spoke with teachers before the start of the exam, and wished them success.
On November 8, “Geography” and “Informatics” teachers will take the certification exam. Out of 313 Geography teachers registered for the certification, approximately 85% participated in the exam.
Note that teachers must arrive at the exam centre at least 30 minutes before the scheduled start time with an identification document. Teachers must also have their login details with them: username and password. The voluntary certification exams are held on November 8-30 at 10:00 AM and 3:00 PM.