Հայաստանում մեդիագրագիտության շաբաթ է
Նոյեմբերի 8-15-ը Հայաստանում մեդիագրագիտության շաբաթ է: Մեդիագրագիտության շաբաթվա պաշտոնական բացումն ազդարարվել է թեմատիկ կոնֆերանսով, որին ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար Վասիլիս Մարագոսը, Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնի տնօրեն Նունե Սարգսյանը, «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի «Երիտասարդները գործելիս» ծրագրի թիմի ղեկավար Անի Թորոսյանը:
Ողջունելով ներկաներին՝ ԿԳՄՍ նախարարն ընդգծել է, որ «Մեդիագրագիտության շաբաթ» միջոցառումը ամենօրյա աշխատանքի խտացումն է՝ քննարկելու նոր գաղափարներ ու մոտեցումներ։ Անդրադառնալով իրականացված փոփոխություններին՝ Ժաննա Անդրեասյանն ասել է․ «Օրինակ հինգ տարի առաջ դպրոցների կարողությունները մեդիայի օգտագործման, դրա հանդեպ պատասխանատվության առումով, անհամեմատելի են այսօրվա իրավիճակի հետ։ Սա, իհարկե, չի նշանակում, որ այն, ինչ ունենք, բավարար է․ սա նշանակում է՝ միասին ճանապարհ ենք անցնում։ Մենք ուզում ենք, որ կրթական համակարգը ձևավորի մրցունակ և պատասխանատու քաղաքացիների․ Հանրակրթության պետական չափորոշչի տրամաբանությունը կառուցված է այս գաղափարի շուրջ։ Թվային քաղաքացիության հայեցակարգը դառնում է պատասխանատու քաղաքացիության պարտադիր բաղադրիչը, քանի որ մեր կյանքը վաղուց արդեն, բացի ֆիզիկական միջավայրից, կազմակերպվում է նաև թվային և առցանց միջավայրերում։ Ուստի, մեր վարքը թվային տիրույթում չպետք է տարբերվի հանրային համակեցության կանոններից»։
Նա հիշեցրել է, որ այս ուսումնական տարին ԿԳՄՍ նախարարությունը հայտարարել է անվտանգ և ապահով կրթության տարի, որի շատ կարևոր բաղադրիչներից են կիբերանվտանգությունը, թվային տարածքում անհրաժեշտ հիգիենայի կանոնների պահպանումը, անձնական տվյալների պաշտպանությունը։ «Մենք ունենք մեթոդաբանության, կարողությունների զարգացման շարունակական կարիք․ ուրախ եմ, որ ուսուցիչների վերապատրաստումները, տարբեր ուղեցույցներն ու ձեռնարկները մասնագիտական զարգացման գործընթացի կարևոր մաս են։ Այս պահին գործընկերների հետ աշխատում ենք նաև կրթության մեջ արհեստական բանականության, թվային գրագիտության գործիքակազմերի մշակման և կիրառման ուղղությամբ։ Պետք է նկատել նաև, որ թվային տիրույթը միայն ռիսկ ու վտանգ չէ, այն մարդկանց տալիս է շատ լայն հնարավորություններ, որոնք պետք է կարողանալ ճիշտ օգտագործել։ Դպրոցը հենց այն վայրն է, որտեղ կարող է ծավալվել ցանկացած խոսակցություն, որովհետև եթե սովորողին հետաքրքրող թեմային առնչվող խոսակցությունը դպրոցում չծավալվի, այն տեղի կունենա այլ վայրում՝ դրանից բխող բոլոր հետևանքներով։ Մեդիայի գործիքների մասին խոսակցությունը ևս պետք է մեթոդաբանորեն և մանկավարժորեն ճիշտ ուղղորդվի դպրոցում, որպեսզի աշակերտները առավելագույն օգուտ քաղեն դրանց ընձեռած հնարավորություններից»,-նշել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով գործընկերներին շարունակական համագործակցության համար։
Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար Վասիլիս Մարագոսը ևս կարևորել է միջոցառման անցկացումը և նշել է, որ Եվրոպական միության համար մեդիագրագիտությունը ռազմավարական նշանակություն ունի ժողովրդավարական դիմակայունության, թափանցիկության և քաղաքացիական մասնակցության ամրապնդման գործում․ ««Երիտասարդները գործելիս. Հայաստանում երիտասարդների զորեղացման և առաջնորդության խթանման» ծրագրի շնորհիվ երիտասարդ առաջնորդներ, մանկավարժներ և կազմակերպություններ ձեռք են բերել փաստերի ստուգման, բովանդակության ստեղծման, թվային քաղաքացիության և համայնքային ներգրավվածության գործնական հմտություններ՝ նպաստելով Հայաստանի տեղեկատվական դիմակայունության բարձրացմանը»։
Կոնֆերանսի շրջանակում տեղի են ունեցել պանելային քննարկումներ, համաժամանակյա աշխատարաններ՝ նախատեսված ուսուցիչների, դասավանդողների, փաստեր ստուգողների, երիտասարդների համար։ Հայաստանում մեդիագրագիտության շաբաթն անցկացվում է արդեն ութերորդ անգամ Եվրոպական միության և «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի կողմից համաֆինանսավորվող «Երիտասարդները գործելիս. Հայաստանում երիտասարդների զորեղացման և առաջնորդության խթանման» ծրագրի աջակցությամբ: Այս տարի այն կրում է «Մեդիագրագիտություն և պատասխանատու թվային քաղաքացիություն» խորագիրը։ Մեդիագրագիտության շաբաթվա միջոցառումներին կարելի է ծանոթանալ mediainitiatives.am կայքում։
• Կկիսվեք փորձով՝ ինչպես եք համադրել ավանդականն ու ԱԲ-ն դասին:
Թեմայի հեղինակ՝ Gayane1999
• Պատմություն առարկայի միջառարկայական կապը աշխարհագրության և հասարակագիտության հետ
Թեմայի հեղինակ՝ Նունե79
Պատմություն առարկայի միջառարկայական կապը աշխարհագրություն և հասարակագիտություն առարկաների հետ՝ քննադատական մտածողության զարգացման համատեքստում Հանրակրթության պետական չափորոշիչները կրթությունը դիտարկում են ոչ թե որպես առանձին գիտելիքների փոխանցում, այլ որպես փոխկապակցված համակարգ, որտեղ…

В Армении проходит Неделя медиаграмотности
С 8 по 15 ноября в Армении проводится Неделя медиаграмотности. Официальное открытие состоялось в формате тематической конференции, в которой приняли участие министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, глава делегации Европейского союза в Армении Василис Маргос, директор Центра медиаинициатив Нунэ Саргсян и руководитель программы «Молодёжь в действии» Фонда Конрада Аденауэра Ани Торосян.
Приветствуя участников, министр Жанна Андреасян подчеркнула, что Неделя медиаграмотности – это концентрированное выражение ежедневной работы, направленной на обсуждение новых идей и подходов.
«Пять лет назад возможности школ в использовании медиа и ответственности за это были несравнимы с сегодняшним уровнем. Это не значит, что достигнутое достаточно — это значит, что мы идём по пути развития. Мы хотим, чтобы система образования формировала конкурентоспособных и ответственных граждан. Логика нового государственного стандарта общего образования построена вокруг этой идеи. Концепция цифрового гражданства становится обязательной частью ответственного гражданства, ведь наша жизнь давно уже организована не только в физическом, но и в цифровом пространстве. Поэтому поведение в цифровой среде должно соответствовать нормам общественного сосуществования», - отметила министр.
Она напомнила, что текущий учебный год объявлен годом безопасного образования, и его важными компонентами являются кибербезопасность, соблюдение цифровой гигиены и защита персональных данных.
«Мы постоянно нуждаемся в развитии методологии и компетенций. Радует, что повышение квалификации учителей, различные руководства и пособия стали важной частью профессионального роста. Сейчас мы работаем с партнёрами над внедрением инструментов искусственного интеллекта и цифровой грамотности в образовании. Цифровая среда – это не только риски, но и широкие возможности, которые нужно уметь правильно использовать. Школа – то место, где должны обсуждаться любые темы, интересующие учащихся. Если этого не происходит в школе, разговор состоится в другом месте – с соответствующими последствиями. Обсуждение медиаинструментов должно быть методически и педагогически правильно направлено, чтобы ученики могли максимально эффективно использовать их возможности», - добавила Андреасян, поблагодарив партнёров за постоянное сотрудничество.
Глава делегации ЕС в Армении Василис Маргос также отметил важность мероприятия, подчеркнув стратегическое значение медиаграмотности для укрепления демократической устойчивости, прозрачности и гражданского участия.
«Благодаря программе «Молодёжь в действии: содействие развитию лидерства и расширению возможностей молодёжи в Армении» молодые лидеры, педагоги и организации приобрели практические навыки в проверке фактов, создании контента, цифровом гражданстве и вовлечении в жизнь общин, способствуя повышению информационной устойчивости Армении», - заявил посол.
В рамках конференции прошли панельные дискуссии и параллельные мастер-классы для учителей, преподавателей, фактчекеров и молодёжи. Неделя медиаграмотности проводится в Армении уже восьмой раз при поддержке программы «Молодёжь в действии», софинансируемой Европейским союзом и Фондом Конрада Аденауэра. В этом году она проходит под девизом «Медиаграмотность и ответственное цифровое гражданство».