Հայաստանում մեդիագրագիտության շաբաթ է
Նոյեմբերի 8-15-ը Հայաստանում մեդիագրագիտության շաբաթ է: Մեդիագրագիտության շաբաթվա պաշտոնական բացումն ազդարարվել է թեմատիկ կոնֆերանսով, որին ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար Վասիլիս Մարագոսը, Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնի տնօրեն Նունե Սարգսյանը, «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի «Երիտասարդները գործելիս» ծրագրի թիմի ղեկավար Անի Թորոսյանը:
Ողջունելով ներկաներին՝ ԿԳՄՍ նախարարն ընդգծել է, որ «Մեդիագրագիտության շաբաթ» միջոցառումը ամենօրյա աշխատանքի խտացումն է՝ քննարկելու նոր գաղափարներ ու մոտեցումներ։ Անդրադառնալով իրականացված փոփոխություններին՝ Ժաննա Անդրեասյանն ասել է․ «Օրինակ հինգ տարի առաջ դպրոցների կարողությունները մեդիայի օգտագործման, դրա հանդեպ պատասխանատվության առումով, անհամեմատելի են այսօրվա իրավիճակի հետ։ Սա, իհարկե, չի նշանակում, որ այն, ինչ ունենք, բավարար է․ սա նշանակում է՝ միասին ճանապարհ ենք անցնում։ Մենք ուզում ենք, որ կրթական համակարգը ձևավորի մրցունակ և պատասխանատու քաղաքացիների․ Հանրակրթության պետական չափորոշչի տրամաբանությունը կառուցված է այս գաղափարի շուրջ։ Թվային քաղաքացիության հայեցակարգը դառնում է պատասխանատու քաղաքացիության պարտադիր բաղադրիչը, քանի որ մեր կյանքը վաղուց արդեն, բացի ֆիզիկական միջավայրից, կազմակերպվում է նաև թվային և առցանց միջավայրերում։ Ուստի, մեր վարքը թվային տիրույթում չպետք է տարբերվի հանրային համակեցության կանոններից»։
Նա հիշեցրել է, որ այս ուսումնական տարին ԿԳՄՍ նախարարությունը հայտարարել է անվտանգ և ապահով կրթության տարի, որի շատ կարևոր բաղադրիչներից են կիբերանվտանգությունը, թվային տարածքում անհրաժեշտ հիգիենայի կանոնների պահպանումը, անձնական տվյալների պաշտպանությունը։ «Մենք ունենք մեթոդաբանության, կարողությունների զարգացման շարունակական կարիք․ ուրախ եմ, որ ուսուցիչների վերապատրաստումները, տարբեր ուղեցույցներն ու ձեռնարկները մասնագիտական զարգացման գործընթացի կարևոր մաս են։ Այս պահին գործընկերների հետ աշխատում ենք նաև կրթության մեջ արհեստական բանականության, թվային գրագիտության գործիքակազմերի մշակման և կիրառման ուղղությամբ։ Պետք է նկատել նաև, որ թվային տիրույթը միայն ռիսկ ու վտանգ չէ, այն մարդկանց տալիս է շատ լայն հնարավորություններ, որոնք պետք է կարողանալ ճիշտ օգտագործել։ Դպրոցը հենց այն վայրն է, որտեղ կարող է ծավալվել ցանկացած խոսակցություն, որովհետև եթե սովորողին հետաքրքրող թեմային առնչվող խոսակցությունը դպրոցում չծավալվի, այն տեղի կունենա այլ վայրում՝ դրանից բխող բոլոր հետևանքներով։ Մեդիայի գործիքների մասին խոսակցությունը ևս պետք է մեթոդաբանորեն և մանկավարժորեն ճիշտ ուղղորդվի դպրոցում, որպեսզի աշակերտները առավելագույն օգուտ քաղեն դրանց ընձեռած հնարավորություններից»,-նշել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով գործընկերներին շարունակական համագործակցության համար։
Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար Վասիլիս Մարագոսը ևս կարևորել է միջոցառման անցկացումը և նշել է, որ Եվրոպական միության համար մեդիագրագիտությունը ռազմավարական նշանակություն ունի ժողովրդավարական դիմակայունության, թափանցիկության և քաղաքացիական մասնակցության ամրապնդման գործում․ ««Երիտասարդները գործելիս. Հայաստանում երիտասարդների զորեղացման և առաջնորդության խթանման» ծրագրի շնորհիվ երիտասարդ առաջնորդներ, մանկավարժներ և կազմակերպություններ ձեռք են բերել փաստերի ստուգման, բովանդակության ստեղծման, թվային քաղաքացիության և համայնքային ներգրավվածության գործնական հմտություններ՝ նպաստելով Հայաստանի տեղեկատվական դիմակայունության բարձրացմանը»։
Կոնֆերանսի շրջանակում տեղի են ունեցել պանելային քննարկումներ, համաժամանակյա աշխատարաններ՝ նախատեսված ուսուցիչների, դասավանդողների, փաստեր ստուգողների, երիտասարդների համար։ Հայաստանում մեդիագրագիտության շաբաթն անցկացվում է արդեն ութերորդ անգամ Եվրոպական միության և «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի կողմից համաֆինանսավորվող «Երիտասարդները գործելիս. Հայաստանում երիտասարդների զորեղացման և առաջնորդության խթանման» ծրագրի աջակցությամբ: Այս տարի այն կրում է «Մեդիագրագիտություն և պատասխանատու թվային քաղաքացիություն» խորագիրը։ Մեդիագրագիտության շաբաթվա միջոցառումներին կարելի է ծանոթանալ mediainitiatives.am կայքում։
• Կկիսվեք փորձով՝ ինչպես եք համադրել ավանդականն ու ԱԲ-ն դասին:
Թեմայի հեղինակ՝ Gayane1999
• Պատմություն առարկայի միջառարկայական կապը աշխարհագրության և հասարակագիտության հետ
Թեմայի հեղինակ՝ Նունե79
Պատմություն առարկայի միջառարկայական կապը աշխարհագրություն և հասարակագիտություն առարկաների հետ՝ քննադատական մտածողության զարգացման համատեքստում Հանրակրթության պետական չափորոշիչները կրթությունը դիտարկում են ոչ թե որպես առանձին գիտելիքների փոխանցում, այլ որպես փոխկապակցված համակարգ, որտեղ…

Media Literacy Week in Armenia
November 8-15 is Media Literacy Week in Armenia. The official opening of the Media Literacy Week was announced with a thematic conference, which was attended by ESCS Minister Zhanna Andreasyan, Head of the European Union Delegation to Armenia Vassilis Maragos, Director of the “Media Initiatives Centre” Nouneh Sarkissian, and Team Leader at Konrad Adenauer Foundation's “Youth in Action” Program Ani Torosyan.
Welcoming the attendees, the ESCS Minister emphasized that the “Media Literacy Week” event is an overview of daily work to discuss fresh ideas and approaches. Reflecting on the changes undertaken, Zhanna Andreasyan said: “For instance, five years ago, schools' capacities for media use and accountability were incomparable to what they are today. This, naturally, does not mean that what we have is sufficient: this means that we pave way together. We want the education system to generate responsible and competitive citizens:  the logic of the state standard for general education is built on this very idea. The concept of digital citizenship is becoming an essential aspect of responsible citizenship, since our lives are increasingly shaped not only by the physical world but also by digital and online environments. Therefore, our behaviour in the digital domain should not differ from the rules of public coexistence.”
She reminded that the ESCS Ministry has declared the current academic year the Year of Safe and Secure Education, highlighting cybersecurity, adherence to digital hygiene rules, and the protection of personal data as its key components. “We are in constant need for methodology and capacity building:  I am glad that teacher training, various guides, and manuals are an integral part of the professional development process. We are currently working with partners to develop and apply artificial intelligence and digital literacy tools in education. It should also be noted that the digital domain is not only risky and hazardous, but it also gives people vast opportunities which they must manage to use correctly. School is the place where any important conversation may take place, because if a topic that interests a student is not discussed at school, it will be discussed elsewhere — with all the possible consequences that may follow. The conversation about media tools must also be methodologically and pedagogically guided correctly in school so that students can benefit most from the opportunities they provide,” Zhanna Andreasyan noted, thanking her colleagues for their ongoing cooperation.
Head of the European Union Delegation to Armenia, Vassilis Maragos, also highlighted the significance of the event and noted that media literacy is of strategic importance for the European Union in strengthening democratic resilience, transparency and civic participation: “Thanks to the “Youth in Action: Youth Empowerment and Leadership Development in Armenia” program, young leaders, educators, and organizations have gained practical skills in fact-checking, content creation, digital citizenship, and community engagement, thereby contributing to strengthening Armenia’s information resilience.”
As part of the conference, panel discussions and concurrent workshops for teachers, educators, fact-checkers, and the youth were held. The Media Literacy Week is being held in Armenia for the eighth time with the support of the “Youth in Action: Youth Empowerment and Leadership Development in Armenia” program, co-funded by the European Union and the Konrad Adenauer Foundation. This year’s theme is “Media Literacy and Responsible Digital Citizenship”. Information about the Media Literacy Week events is available on the mediainitiatives.am website.