Հայաստան-Վրաստան. քննարկվել են փոխգործակցության նոր հեռանկարներ
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է Վրաստանի կրթության, գիտության և երիտասարդության նախարար Գիվի Միկանաձեի գլխավորած պատվիրակությանը, որը Հայաստան է ժամանել «Ակադեմիական քաղաք Հայաստան. գիտելիքի միջազգային ֆորումին» մասնակցելու նպատակով:
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է գործընկերոջը՝ կարևորելով Հայաստան-Վրաստան բարեկամական համագործակցությունը՝ կրթության, գիտության և երիտասարդության բնագավառներում համատեղ ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունները զարգացնելու և ընդլայնելու տեսանկյունից:
Վրաստանի կրթության, գիտության և երիտասարդության նախարար Գիվի Միկանաձեն շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար՝ հույս հայտնելով, որ հանդիպումը համագործակցության նոր հնարավորությունների խթան կհանդիսանա:
Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ Հայաստանում կրթության ոլորտը բարեփոխումների ակտիվ փուլում է գտնվում, և շատ կարևոր է փորձի փոխանակումը հանրակրթության չափորոշիչների և կրթական ծրագրի մշակման, ուսումնական գրականության պատրաստման, ուսուցիչների կարողությունների հզորացման, ինչպես նաև բարձրագույն կրթության և գիտության համակարգում:
Կողմերն անդրադարձել են Վրաստանի հայալեզու դպրոցներին հայոց լեզվի և գրականության դասագրքերով ապահովմանը, Հայաստանի դպրոցներում վրացերենի՝ որպես օտար լեզվի ուսուցմանը: Կարևորվել է փոխհամագործակցության զարգացումը հատկապես բարձրագույն կրթության և գիտության ոլորտում՝ մասնավորապես ԵՄ Erasmus+ ծրագրի շրջանակում: Կողմերն անդրադարձել են տեխնոլոգիական կրթության զարգացմանն ուղղված քաղաքականությանն ու տարվող աշխատանքներին՝ ընդգծելով, որ այն երկու երկրներում էլ առաջնահերթություն է: Այս համատեքստում կարևորվել է Հայաստանում և Վրաստանում «Թումո» կենտրոնների և «Արմաթ» լաբորատորիաների հիմնման գործընթացը՝ որպես ոլորտի խթանում:
Կողմերը քննարկել են նաև Հայաստանում և Վրաստանում երիտասարդական համաժողովների անցկացումը՝ ընդգծելով, որ նման նախաձեռնությունները նպաստում են երկու երկրների երիտասարդների միջև երկխոսության և համագործակցության ամրապնդմանը, նոր նախաձեռնությունների իրականացմանը և բարեկամական կապերի խորացմանը։ Այս համատեքստում ԿԳՄՍ նախարարը ներկայացրել է երիտասարդական կենտրոններ հիմնելու Հայաստանի փորձը՝ կարևորելով նաև երիտասարդների ներուժի բացահայտմանն ու զարգացմանն ուղղված պետական ծրագրերը:
Հանդիպմանը կողմերը քննարկել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ մի շարք այլ հարցեր:
• Թվային էթիկա և հուզական բանականություն. Ինչպես կերտել ստեղծարար անհատ
Թեմայի հեղինակ՝ *ԱՐՄԻԿ*
Թեմա՝ Թվային էթիկա և հուզական բանականություն. ինչպես կերտել ստեղծարար անհատ տարրական դպրոցում Ողջույն, հարգելի՛ գործընկերներ, կրթության նվիրյալներ: Որպես տարրական դասարանների մանկավարժներ՝ մենք այսօր կանգնած ենք մի կարևոր շեմին, որտեղ ավանդական…
• Մաթեմատիկայի կապը տեխնոլոգիայի հետ
Հարգելի գործընկերներ, այսօր ուզում եմ ներկայացնել մաթեմատիկայի կապը մյուս ուսումնական առարկաների հետ: Չկա ուսումնական որևէ առարկա, որ դասավանդվի մյուս ուսումնական առարկաներից առանձնացված:Բոլոր գիտություններն էլ կապված են միմյանց հետ և փոխադարձ…

Армения–Грузия: обсуждены новые перспективы сотрудничества
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян приняла делегацию во главе с министром образования, науки и молодежи Грузии Гиви Миканадзе, прибывшую в Ереван для участия в международном форуме «Академический город Армения: международный форум знаний».
Жанна Андреасян приветствовала грузинского коллегу, подчеркнув важность дружественного сотрудничества между Арменией и Грузией в сферах образования, науки и молодежной политики, а также расширения совместных программ.
Гиви Миканадзе выразил благодарность за прием и надежду, что встреча станет стимулом для новых возможностей сотрудничества.
Андреасян отметила, что в Армении проходит активный этап реформ в сфере образования, и подчеркнула важность обмена опытом в разработке стандартов общего образования, учебных программ, учебной литературы, повышения квалификации учителей, а также в системах высшего образования и науки.
Стороны обсудили обеспечение армяноязычных школ Грузии учебниками по армянскому языку и литературе, а также преподавание грузинского языка как иностранного в школах Армении. Особое внимание было уделено развитию сотрудничества в сфере высшего образования и науки, особенно в рамках программы ЕС Erasmus+.
Также обсуждалась политика и работа по развитию технологического образования, признанного приоритетом в обеих странах. В этом контексте была подчеркнута значимость создания центров «Тумо» и лабораторий «Армат» в Армении и Грузии.
Стороны рассмотрели возможность проведения молодежных форумов в обеих странах, отметив, что такие инициативы способствуют укреплению диалога и сотрудничества между молодёжью, реализации новых проектов и углублению дружественных связей. В этом контексте министр представила армянский опыт создания молодежных центров и подчеркнула важность государственных программ, направленных на раскрытие и развитие потенциала молодёжи.