Հայաստան-Վրաստան. քննարկվել են փոխգործակցության նոր հեռանկարներ
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է Վրաստանի կրթության, գիտության և երիտասարդության նախարար Գիվի Միկանաձեի գլխավորած պատվիրակությանը, որը Հայաստան է ժամանել «Ակադեմիական քաղաք Հայաստան. գիտելիքի միջազգային ֆորումին» մասնակցելու նպատակով:
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է գործընկերոջը՝ կարևորելով Հայաստան-Վրաստան բարեկամական համագործակցությունը՝ կրթության, գիտության և երիտասարդության բնագավառներում համատեղ ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունները զարգացնելու և ընդլայնելու տեսանկյունից:
Վրաստանի կրթության, գիտության և երիտասարդության նախարար Գիվի Միկանաձեն շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար՝ հույս հայտնելով, որ հանդիպումը համագործակցության նոր հնարավորությունների խթան կհանդիսանա:
Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ Հայաստանում կրթության ոլորտը բարեփոխումների ակտիվ փուլում է գտնվում, և շատ կարևոր է փորձի փոխանակումը հանրակրթության չափորոշիչների և կրթական ծրագրի մշակման, ուսումնական գրականության պատրաստման, ուսուցիչների կարողությունների հզորացման, ինչպես նաև բարձրագույն կրթության և գիտության համակարգում:
Կողմերն անդրադարձել են Վրաստանի հայալեզու դպրոցներին հայոց լեզվի և գրականության դասագրքերով ապահովմանը, Հայաստանի դպրոցներում վրացերենի՝ որպես օտար լեզվի ուսուցմանը: Կարևորվել է փոխհամագործակցության զարգացումը հատկապես բարձրագույն կրթության և գիտության ոլորտում՝ մասնավորապես ԵՄ Erasmus+ ծրագրի շրջանակում: Կողմերն անդրադարձել են տեխնոլոգիական կրթության զարգացմանն ուղղված քաղաքականությանն ու տարվող աշխատանքներին՝ ընդգծելով, որ այն երկու երկրներում էլ առաջնահերթություն է: Այս համատեքստում կարևորվել է Հայաստանում և Վրաստանում «Թումո» կենտրոնների և «Արմաթ» լաբորատորիաների հիմնման գործընթացը՝ որպես ոլորտի խթանում:
Կողմերը քննարկել են նաև Հայաստանում և Վրաստանում երիտասարդական համաժողովների անցկացումը՝ ընդգծելով, որ նման նախաձեռնությունները նպաստում են երկու երկրների երիտասարդների միջև երկխոսության և համագործակցության ամրապնդմանը, նոր նախաձեռնությունների իրականացմանը և բարեկամական կապերի խորացմանը։ Այս համատեքստում ԿԳՄՍ նախարարը ներկայացրել է երիտասարդական կենտրոններ հիմնելու Հայաստանի փորձը՝ կարևորելով նաև երիտասարդների ներուժի բացահայտմանն ու զարգացմանն ուղղված պետական ծրագրերը:
Հանդիպմանը կողմերը քննարկել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ մի շարք այլ հարցեր:
• Թվային էթիկա և հուզական բանականություն. Ինչպես կերտել ստեղծարար անհատ
Թեմայի հեղինակ՝ *ԱՐՄԻԿ*
Թեմա՝ Թվային էթիկա և հուզական բանականություն. ինչպես կերտել ստեղծարար անհատ տարրական դպրոցում Ողջույն, հարգելի՛ գործընկերներ, կրթության նվիրյալներ: Որպես տարրական դասարանների մանկավարժներ՝ մենք այսօր կանգնած ենք մի կարևոր շեմին, որտեղ ավանդական…
• Մաթեմատիկայի կապը տեխնոլոգիայի հետ
Հարգելի գործընկերներ, այսօր ուզում եմ ներկայացնել մաթեմատիկայի կապը մյուս ուսումնական առարկաների հետ: Չկա ուսումնական որևէ առարկա, որ դասավանդվի մյուս ուսումնական առարկաներից առանձնացված:Բոլոր գիտություններն էլ կապված են միմյանց հետ և փոխադարձ…

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received the delegation led by Georgian Minister of Education, Science and Youth Givi Mikanadze, who arrived in Armenia to participate in the “Academic City Armenia” International Knowledge Forum.
ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan also attended the meeting.
Minister Zhanna Andreasyan welcomed her counterpart, emphasising the importance of friendly cooperation between Armenia and Georgia in developing and expanding opportunities for implementing joint programs in the fields of education, science, and youth.
Thankful for the reception, Minister of Education, Science and Youth of Georgia Givi Mikanadze expressed confidence that the meeting would pave the way for new opportunities for cooperation.
Zhanna Andreasyan noted that the education sector in Armenia is currently undergoing active reforms, highlighting the importance of experience exchange in the development of general education standards and curricula, the preparation of educational materials, capacity building for teachers, and advancement in higher education and science.
The sides discussed issues concerning the provision of Armenian language and literature textbooks to Armenian-speaking schools in Georgia, and the teaching of Georgian as a foreign language in Armenian schools. Emphasis was placed on strengthening cooperation in higher education and science, particularly in the scope of the EU Erasmus+ program. The parties touched upon the policy and ongoing activities on the advancement of technological education, stressing that this is a priority in both countries. In this context, the process of establishing “Tumo” centres and “Armath” laboratories in Armenia and Georgia was emphasized as an important step in promoting the sector.
The parties also discussed holding youth conferences in Georgia and Armenia, highlighting the significance of such initiatives in fostering dialogue and cooperation between the youth of the two countries, as well as implementing new initiatives and strengthening friendly ties. At this point, the ESCS Minister presented Armenia's experience in establishing youth centres, while also emphasizing the significance of state programs aimed at discovering and developing the potential of young people.