«Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում հանդիսավորությամբ նշվել է Հայաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական ինստիտուտի հիմնադրման 80-ամյակը:
Միջոցառմանը ներկա են եղել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, Ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական ինստիտուտի ռեկտոր Տիգրան Սիմոնյանը, ինստիտուտի պրոֆեսորադասախոսական կազմը, ուսանողներ, գիտակրթական և մշակութային ոլորտների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև հյուրեր արտերկրից։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով, ողջունել ներկաներին և շնորհավորել Հայաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական ինստիտուտի հիմնադրման 80-րդ տարեդարձի առիթով: Վարչապետի խոսքով՝ ինստիտուտի գործունեության հետ են կապված Հայաստանի սպորտային փառապանծ հաջողությունները, որոնցով բոլորը շարունակաբար հպարտանում են:
«Իմ գնահատանքի և հարգանքի տուրքն եմ մատուցում բոլոր վաստակաշատ գործիչներին, որոնք ապահովել են մեր սպորտի փառքը և այդպիսով մեզ բոլորիս լիցքավորել մեծ էմոցիաներով ու էներգիայով»,- ասել է վարչապետը՝ շնորհակալություն հայտնելով կատարած աշխատանքի համար:
Վարչապետն ընդգծել է, որ հաջողությունների ճանապարհն ինչպես բոլոր ոլորտներում, այնպես էլ ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի ոլորտում, անցնում է կրթության միջոցով. «Եթե կրթության ոլորտում չունենանք լուրջ հաջողություններ, մրցահարթակներում չենք կարող ունենալ ավելին, քան այսօր ունենք»։
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է նաև «300 դպրոց, 500 մանկապարտեզ» ծրագրի շրջանակում անհրաժեշտ մարզական ենթակառուցվածքների ապահովմանն ու մարզերում մարզական կենտրոններ ստեղծելուն: Նա նշել է՝ նորակառույց բոլոր դպրոցներում առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվում ոչ միայն ֆիզկուլտուրայի դահլիճներին, այլև բացօթյա մարզական ենթակառուցվածքներին, իսկ մասնավորի հետ համատեղ աշխատանքներ են իրականացվում մարզերում մարզական կենտրոններ ստեղծելու ուղղությամբ:
Ելույթներով հանդես են եկել նաև ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական ինստիտուտի ռեկտոր Տիգրան Սիմոնյանը:
Միջոցառման շրջանակում ցուցադրվել է տեսաֆիլմ բուհի անցած ճանապարհի և ապագայի տեսլականի մասին, որից հետո տեղի է ունեցել Պատվո շքանշանների հանձնման հանդիսավոր արարողությունը:

Праздничное мероприятие в честь 80-летия Государственного института физической культуры и спорта Армении
В концертном зале имени Арама Хачатуряна торжественно отметили 80-летие со дня основания Государственного института физической культуры и спорта Армении.
На мероприятии присутствовали премьер-министр Армении Никол Пашинян, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, министр здравоохранения Анаит Аванесян, ректор института Тигран Симонян, профессорско-преподавательский состав, студенты, представители научно-образовательной и культурной сфер, а также гости из-за рубежа.
Премьер-министр Никол Пашинян выступил с приветственным словом и поздравил институт с юбилеем. Он отметил, что деятельность института тесно связана с выдающимися спортивными достижениями Армении, которыми страна продолжает гордиться.
«Выражаю признательность и уважение всем заслуженным деятелям, которые обеспечили славу армянского спорта и зарядили нас эмоциями и энергией», - сказал премьер, поблагодарив за проделанную работу.
Он подчеркнул, что путь к успеху в любой сфере, включая физическую культуру и спорт, проходит через образование: «Если мы не добьёмся серьёзных успехов в сфере образования, то и на спортивных аренах не сможем достичь большего, чем имеем сегодня».
Пашинян также затронул вопрос обеспечения спортивной инфраструктуры в рамках программы «300 школ, 500 детских садов» и создания спортивных центров в регионах. Он отметил, что в новых школах особое внимание уделяется не только спортивным залам, но и открытым спортивным площадкам, а также ведётся совместная работа с частным сектором по созданию спортивных центров.
С речами также выступили министр Жанна Андреасян и ректор института Тигран Симонян.
В рамках мероприятия был показан видеофильм о пройденном пути института и его видении будущего, после чего состоялась торжественная церемония вручения орденов Почёта.