Բելգիայի թագուհի Մաթիլդան Հայաստանի Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի ուղեկցությամբ այսօր այցելել է Երևանի պետական համալսարան:
ԵՊՀ գիտխորհրդի դահլիճում նա հանդիպել է բուհի պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի, ինչպես նաև Սոցիոլոգիայի, Իրավագիտության, Միջազգային հարաբերությունների, Աշխարհագրության և երկրաբանության, Տնտեսագիտության և կառավարման, Կենսաբանության ֆակուլտետների ուսանողների հետ։ Քննարկմանը նրանք ներկայացրել են իրենց գաղափարներն ու մոտեցումները՝ կապված կայուն զարգացման նպատակների իրականացման հնարավորությունների հետ։
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է բարձրաստիճան հյուրին և կարևորել նրա այցը Հայաստանի Հանրապետություն, մասնավորապես՝ Երևանի պետական համալսարան: Ժաննա Անդրեասյանի խոսքով՝ Բելգիայի թագուհին՝ որպես Միավորված ազգերի կազմակերպության Կայուն զարգացման նպատակների ջատագով, կարևոր դեր է խաղում համաշխարհային օրակարգում՝ խթանելով կրթության, սոցիալական համերաշխության և կայուն զարգացման արժեքները:
«Կայուն զարգացման արժեքները լիովին համապատասխանում են Հայաստանի ազգային առաջնահերթություններին, մասնավորապես՝ կրթության և երիտասարդության հզորացման ոլորտներում»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ ընդգծելով, որ ԿԳՄՍ նախարարությունը հանձնառու է կայուն զարգացման նպատակների իրականացմանը, որոնք արտացոլված են ԿԳՄՍՆ ռազմավարական քաղաքականության փաստաթղթերում և ոլորտային ծրագրերում:
Ժաննա Անդրեասյանը համոզմունք է հայտնել՝ Բելգիայի թագուհու այցը կամրապնդի երկկողմ համագործակցությունը և կբացի նոր հնարավորություններ կայուն զարգացման նպատակների իրականացման համար:
«Մեր ջանքերը հատկապես կենտրոնացած են ներառական և որակյալ կրթության ապահովման, նորարարության և հետազոտությունների խթանման, մշակութային բազմազանության խթանման և երիտասարդության մասնակցության խրախուսման վրա, որոնք բոլորն էլ կայուն զարգացման կարևոր բաղադրիչներ են»,- նշել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Բելգիայի թագուհին իր ելույթում շեշտել է՝ կրթությունը յուրաքանչյուրի հիմնարար իրավունքն է:
«Կրթությունը նպաստում է անհատականության զարգացմանը՝ դառնալով միլիարդավոր մարդկանց ավելի լավ ապագայի բանալին։ Կրթությունն աղքատության և մարգինալացման դեմ պայքարի ամենաարդյունավետ գործիքներից է. Միավորված ազգերի կազմակերպությունը կրթությունը հռչակել է կայուն զարգացման գերակա նպատակներից մեկը, որը պետք է իրականացվի մինչև 2030 թվականը»,- նշել է Բելգիայի թագուհին և հավելել, որ կրթված երիտասարդություն ունենալը հսկայական ներուժ է:
Նրա կարծիքով՝ որակյալ, ժամանակի պահանջներին համապատասխան և բոլորին հասանելի կրթությունը պետք է լինի առաջնահերթություն, քանի որ հանդիսանում է սոցիալական պետության և մարդկային կապիտալի զարգացման հիմքը։
«Հատկապես աղջիկների և կանանց համար կրթությունը նաև կարևոր միջոց է հզորացման և սեռական խտրականության դեմ պայքարի հարցում։ Ես վաղն այցելելու եմ նախադպրոցական հաստատություն՝ ընդգծելու բոլոր երեխաների կրթությունը վաղ փուլում սկսելու կարևորությունը»,-ասել է Բելգիայի թագուհին:
Նրա խոսքով` կրթական համակարգերը վերջին տարիներին հսկայական և բարդ մարտահրավերների են բախվել. օրինակ՝ հինգ տարի առաջ COVID-ը խանգարեց և բազմաթիվ խնդիրներ առաջացրեց, հակամարտության գոտիներում ևս դասավանդման գործընթացի ընդհատումներ են եղել` երիտասարդներին դարձնելով ավելի խոցելի:
Բելգիայի թագուհին անդրադարձել է նաև ուսուցման վրա արհեստական բանականության ազդեցությանը` հիշեցնելով ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի խոսքը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում. «Տեխնոլոգիան պետք է լինի մեր ծառան, այլ ոչ թե տերը»:
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, ողջունելով բարձրաստիճան հյուրին, ներկայացրել է մայր բուհի գործունեությունը, իրականացվող ծրագրերն ու վերջին տարիների ձեռքբերումները։
«ԵՊՀ-ն իր առաքելության շրջանակում լուծում է տարբեր խնդիրներ, որոնք ներառում են որակյալ կրթություն, հետազոտություններ և նորարարություններ, ինչպես նաև հասարակությանը ծառայությունների մատուցում: Որպես Հայաստանի հիմնական ակադեմիական և հետազոտական կենտրոն՝ ԵՊՀ-ն գիտակցում է իր պատասխանատվությունն ու հանձնառությունը կայուն զարգացման սկզբունքների և գաղափարների խթանման գործում, մասնավորապես՝ կրթական և հետազոտական գործունեության միջոցով»,- ասել է ԵՊՀ ռեկտորը։
Երևանի պետական համալսարանում կայացած հանդիպման ընթացքում Հովհաննես Հովհաննիսյանը համալսարանի ուսանողների, դասախոսների, ինչպես նաև աշխատակիցների անունից Բելգիայի թագուհուն հանձնել է ԵՊՀ հիմնադրման 100-ամյակի հուշադրամ։
ԵՊՀ գիտական խորհրդի նիստերի դահլիճում տեղի ունեցած հանդիպումից հետո Երևանի պետական համալսարանի ռեկտորի աշխատասենյակում անցկացվել է քննարկում, որի ժամանակ Բելգիայի թագուհին ավելի անմիջական քննարկումներ է ունեցել մի քանի ուսանողների հետ։ Այս հանդիպումը հնարավորություն է տվել ծանոթանալու ուսանողների գաղափարներին և կարծիքներին, ինչպես նաև խոսելու կայուն զարգացման նպատակներին ուղղված նախաձեռնությունների մասին։
ՀՀ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում Բելգիայի թագուհի Մաթիլդան ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի ուղեկցությամբ այցելել է նաև «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն: Բարձրաստիճան հյուրերը շրջել են կենտրոնում, ծանոթացել կառույցի գործունեությանը, հետաքրքրվել իրականացվող կրթական ծրագրերով, զրուցել սովորողների հետ: Նրանք հետևել են նաև Թումոյի երաժշտական նախագիծ «Զրանգի» բենդի կատարումներին։
Որպես ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակների պաշտպան՝ Բելգիայի թագուհու աշխատանքային այցը ՀՀ կշարունակվի մինչև հոկտեմբերի 15-ը:

В рамках рабочего визита в Республику Армения королева Бельгии Матильда в сопровождении министра образования, науки, культуры и спорта Жанны Андреасян сегодня посетила Ереванский государственный университет.
В зале учёного совета ЕГУ королева встретилась с профессорско-преподавательским составом университета, а также со студентами факультетов социологии, юриспруденции, международных отношений, географии и геологии, экономики и управления, биологии. В ходе обсуждения студенты представили свои идеи и подходы, касающиеся реализации целей устойчивого развития.
Министр Жанна Андреасян поприветствовала высокопоставленную гостью и подчеркнула значимость её визита в Армению, особенно в Ереванский государственный университет. По словам министра, королева Бельгии как защитник Целей устойчивого развития ООН играет важную роль в глобальной повестке, продвигая ценности образования, социальной солидарности и устойчивого развития.
«Ценности устойчивого развития полностью соответствуют национальным приоритетам Армении, особенно в сферах образования и расширения возможностей молодёжи», - отметила Андреасян, добавив, что министерство привержено реализации целей устойчивого развития, отражённых в стратегических документах и отраслевых программах.
Министр выразила уверенность, что визит королевы Бельгии укрепит двустороннее сотрудничество и откроет новые возможности для реализации целей устойчивого развития.
«Наши усилия сосредоточены на обеспечении инклюзивного и качественного образования, продвижении инноваций и исследований, поддержке культурного разнообразия и поощрении участия молодёжи — всё это важные компоненты устойчивого развития», - сказала Андреасян.
В своём выступлении королева Матильда подчеркнула, что образование — это фундаментальное право каждого человека.
«Образование способствует развитию личности, становясь ключом к лучшему будущему для миллиардов людей. Это один из самых эффективных инструментов борьбы с бедностью и маргинализацией. Организация Объединённых Наций провозгласила образование приоритетной целью устойчивого развития, которую необходимо реализовать до 2030 года», - заявила королева, добавив, что наличие образованной молодёжи — это огромный потенциал.
По её мнению, качественное, соответствующее требованиям времени и доступное для всех образование должно быть приоритетом, поскольку оно является основой социального государства и развития человеческого капитала.
«Особенно для девочек и женщин образование — это важный инструмент расширения возможностей и борьбы с гендерной дискриминацией. Завтра я посещу дошкольное учреждение, чтобы подчеркнуть важность раннего начала образования для всех детей», - сказала королева.
Она также отметила, что в последние годы системы образования столкнулись с серьёзными и сложными вызовами. Например, пять лет назад пандемия COVID-19 нарушила учебный процесс и вызвала множество проблем. В зонах конфликтов также происходили прерывания обучения, что сделало молодёжь более уязвимой.
Королева Бельгии затронула и влияние искусственного интеллекта на образование, процитировав генерального секретаря ООН Антониу Гутерреша: «Технология должна быть нашим слугой, а не господином».
Ректор ЕГУ Ованнес Ованнисян, приветствуя высокопоставленную гостью, представил деятельность университета, реализуемые программы и достижения последних лет.
«В рамках своей миссии ЕГУ решает различные задачи, включая обеспечение качественного образования, проведение исследований и инноваций, а также предоставление услуг обществу. Как главный академический и исследовательский центр Армении, университет осознаёт свою ответственность и приверженность продвижению принципов устойчивого развития, особенно через образовательную и научную деятельность», - отметил ректор.
В ходе встречи, состоявшейся в Ереванском государственном университете, Ованнес Ованнисян от имени студентов, преподавателей и сотрудников университета вручил королеве Бельгии памятную медаль, посвящённую 100-летию основания ЕГУ.
После встречи в зале учёного совета в рабочем кабинете ректора прошла более личная беседа, в ходе которой королева провела обсуждение с несколькими студентами. Это дало возможность познакомиться с их идеями и мнениями, а также поговорить о инициативах, направленных на достижение целей устойчивого развития.
В рамках рабочего визита в Армению королева Матильда в сопровождении министра Жанны Андреасян также посетила центр креативных технологий TUMO. Высокопоставленные гости ознакомились с деятельностью центра, проявили интерес к образовательным программам, пообщались с учащимися и прослушали выступление музыкального проекта TUMO — группы «Зранги».
Как защитник Целей устойчивого развития ООН, королева Бельгии продолжит свой визит в Армению до 15 октября.