ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության և Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) կողմից համատեղ իրականացվող «Արհեստական բանականության սերունդ» դպրոցական կրթական ծրագիրը կընդլայնվի նախատեսվածից ավելի վաղ՝ ընդգրկելով բոլոր մարզերը։
Այսօր տեղի է ունեցել ծրագրի ընդլայնմանը նվիրված պաշտոնական միջոցառումը, որին մասնակցել են ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը, FAST-ի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Անդրե Անդոնյանը, FAST-ի համահիմնադիր, գիտնական և գործարար Նուբար Աֆեյանը, գործընկեր կառույցների ներկայացուցիչներ, ծրագրի շահառու դպրոցականներ, ուսուցիչներ:
Միջոցառման շրջանակում ամփոփվել են 2023 թ.-ից ՀՀ ավագ դպրոցներում փորձարկվող ծրագրի 2-րդ տարվա արդյունքները, ինչպես նաև ընդլայնման ուղղությունները: 2025/2026 ուստարում ծրագրում արդեն ընդգրկվել է ՀՀ բոլոր մարզերի 19 քաղաքի 26 դպրոցի շուրջ 1000 սովորող, այն դեպքում, երբ 2024/2025 ուստարում ծրագրում ընդգրկված էր 15 դպրոցի ավելի քան 600 աշակերտ: Ակնկալվում է, որ 2026-2027 ուստարում «ԱԲ սերունդ» ծրագրում կընդգրկվի մինչև 45 դպրոց:
Ողջունելով ներկաներին՝ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շնորհավորել է ծրագրի ընդլայնման կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ այն հասանելի է ՀՀ բոլոր մարզերի ավելի մեծ թվով աշակերտների համար.«Արդեն հազարից ավելի սովորողներ ծրագրի շահառու են․ սա մեծ ձեռքբերում է, որը հնարավոր է դարձել FAST հիմնադրամի և ԿԳՄՍ նախարարության նվիրված աշխատանքի շնորհիվ։ Շատ կարևոր է, որ նախագծային մակարդակում ծնված գաղափարներն իրականություն դառնան դպրոցներում»։
Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել նաև դպրոցների ուսուցիչներին համագործակցության և արդյունավետ աշխատանքի համար՝ ընդգծելով, որ առանց նրանց ջանքերի՝ ծրագրի հաջողությունն անհնար կլիներ։ Որպես ծրագրի կարևոր հաջողություն՝ ԿԳՄՍ նախարարն ընդգծել է միջազգային հարթակներում Հայաստանի փորձառությամբ կիսվելու հնարավորությունը. «Սկսելով փոքր քայլերից՝ այսօր մեր փորձը կիսում ենք միջազգային տարբեր հարթակներում։ Սա վկայում է ԿԳՄՍՆ-ի և FAST-ի համագործակցության օրինակելի մոդելի մասին։ Պետությունը պետք է կարողանա լսել համարձակ ու նորարար գաղափարները և դրանք դարձնել համակարգային փոփոխությունների մաս։ Այսօր մենք դա անում ենք համատեղ ուժերով»։
ԿԳՄՍ նախարարը փաստել է՝ տեխնոլոգիական կրթությունը դառնում է Հայաստանի այցեքարտերից մեկը: Այս համատեքստում նա անդրադարձել է կրթական արտադրանքներին, որոնք ճանաչելի են և փոխառնելի նաև այլ երկրների համար։
«Հաջորդ շաբաթ քննարկելու ենք «Ակադեմիական քաղաք» ծրագիրը, որը մեր մյուս հավակնոտ նախաձեռնությունն է բարձրագույն կրթության և հետազոտության նոր որակի և մրցունակության բարձրացման ճանապարհին: Այս բոլոր աշխատանքները ցույց են տալիս մեր պետության ընդգծված առաջնահերթությունը տեխնոլոգիական կրթության ուղղությամբ»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարարը:
Միջոցառման շրջանակում նախարար Ժաննա Անդրեասյանը մասնակցել է նաև «Արհեստական բանականության կրթությունը և նորարարության ուղիները՝ առաջընթացի հեռանկարներ» խորագրով պանելային քննարկմանը։ Նա նշել է, որ համակարգային փոփոխությունները պահանջում են հետևողական աջակցություն. «Փոփոխությունները չեն կարող տեղի ունենալ ինքնաբերաբար. անհրաժեշտ են հստակ պլանավորում և պատրաստված համակարգ։ Ուստի, մեծ նշանակություն ունիեն ուսուցիչների վերապատրաստումը և փորձի փոխանակումը, որպեսզի նրանք կարողանան արդյունավետորեն ներդնել նոր մոտեցումներ ուսուցման գործընթացում»։
ԿԳՄՍ նախարարի ընդգծմամբ՝ համատեղ ծրագրի ամենակարևոր առանձնահատկություններից մեկը հասանելիությունն է։
«Մենք պատասխանատու ենք մեր բոլոր երեխաների առաջ և պարտավոր ենք ապահովել յուրաքանչյուր երեխայի մրցունակ կրթությունը, որը կօգնի նրան լուծել իր առօրյա խնդիրները, գտնել պատասխաններ համայնքի և կյանքի մարտահրավերներին»,- ընդգծել է նախարարը՝ շեշտելով, որ դպրոցականների ներկայացրած նախագծերն «ԱԲ սերունդ» ծրագրի հաջողվածության լավագույն ապացույցն են։
Միջոցառման շրջանակում ելույթներով հանդես են եկել ծրագրի շահառու դպրոցականները: Անդրադարձ է եղել նաև Չինաստանի մայրաքաղաք Պեկինում օգոստոսի 2-9-ն անցկացված Արհեստական բանականության 2-րդ միջազգային օլիմպիադայում (IOAI) հայ դպրոցականների գրանցած հաջողություններին: Օլիմպիադայում Հայաստանը ներկայացրել են Վանաձորի մաթեմատիկայի և բնագիտական առարկաների խորացված ուսուցմամբ հատուկ դպրոցի 11-րդ դասարանի «ԱԲ սերունդ» ծրագրի աշակերտներ Արամ Ամիրխանյանը, Սերյոժա Նազարյանը, Վահե Պլուզյանը և Վանաձորի Գրիբոյեդովի անվան թիվ 11 ավագ դպրոցի 11-րդ դասարանի «ԱԲ սերունդ» ծրագրի աշակերտ Դավիթ Ջաղացպանյանը։ Թիմային հաշվարկում Հայաստանի թիմը զբաղեցրել է 16-րդ հորիզոնականը, իսկ անհատական մրցույթում բրոնզե մեդալի է արժանացել Արամ Ամիրխանյանը։ Օլիմպիադային մասնակցել է 60 երկրի 284 աշակերտ:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ու նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը նաև ծանոթացել են «ԱԲ սերունդ» ծրագրի աշակերտների նախագծային աշխատանքներին, զրուցել դպրոցականների հետ:

Школьная образовательная программа «Поколение искусственного интеллекта», реализуемая совместно Министерством образования, науки, культуры и спорта РА и Фондом науки и технологий Армении (FAST), будет расширена раньше запланированного срока, охватив все регионы страны.
Сегодня состоялось официальное мероприятие, посвящённое расширению программы, в котором приняли участие министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян, заместитель министра Араксия Сваджян, председатель попечительского совета FAST Андре Андонян, соучредитель FAST, учёный и предприниматель Нубар Афеян, представители партнёрских организаций, школьники — участники программы, а также учителя.
В рамках мероприятия были подведены итоги второго года реализации программы, которая с 2023 года проходит в старших школах Армении, а также представлены направления её расширения. В 2025/2026 учебном году в программе уже участвуют около 1000 учеников из 26 школ в 19 городах всех регионов Армении, тогда как в 2024/2025 учебном году в ней участвовали более 600 учеников из 15 школ. Ожидается, что в 2026/2027 учебном году программа «Поколение ИИ» охватит до 45 школ.
Приветствуя участников, министр Жанна Андреасян поздравила с расширением программы, подчеркнув, что она стала доступной для большего числа учеников по всей стране: «Уже более тысячи учащихся являются участниками программы — это большое достижение, ставшее возможным благодаря преданной работе Фонда FAST и Министерства. Очень важно, чтобы идеи, зародившиеся на уровне проектов, воплощались в школах».
Министр также выразила благодарность учителям за сотрудничество и эффективную работу, отметив, что без их усилий успех программы был бы невозможен. В числе ключевых достижений программы она выделила возможность делиться опытом Армении на международных платформах: «Начав с небольших шагов, сегодня мы делимся своим опытом на различных международных площадках. Это свидетельствует об образцовом характере сотрудничества между Министерством и FAST. Государство должно уметь слышать смелые и инновационные идеи и превращать их в часть системных изменений. Сегодня мы делаем это совместными усилиями».
Министр отметила, что технологическое образование становится одной из визитных карточек Армении. В этом контексте она также упомянула образовательные продукты, которые признаны и востребованы в других странах.
«На следующей неделе мы обсудим программу «Академический город» — ещё одну нашу амбициозную инициативу, направленную на повышение качества и конкурентоспособности высшего образования и научных исследований. Все эти шаги подчёркивают приоритетность технологического образования для нашего государства», - заявила министр.
В рамках мероприятия Жанна Андреасян также приняла участие в панельной дискуссии на тему «Образование в сфере искусственного интеллекта и пути инноваций: перспективы развития». Она отметила, что системные изменения требуют последовательной поддержки: «Изменения не происходят сами по себе — необходимы чёткое планирование и подготовленная система. Поэтому особое значение имеют переподготовка учителей и обмен опытом, чтобы они могли эффективно внедрять новые подходы в учебный процесс».
По словам министра, одной из важнейших особенностей совместной программы является её доступность: «Мы несем ответственность перед всеми нашими детьми и обязаны обеспечить каждому ребёнку конкурентоспособное образование, которое поможет ему справляться с повседневными задачами и находить ответы на вызовы сообщества и жизни», - подчеркнула она, добавив, что представленные школьниками проекты являются лучшим доказательством успешности программы «Поколение ИИ».
В рамках мероприятия с речами выступили также школьники — участники программы. Было отмечено и участие армянских школьников в 2-й Международной олимпиаде по искусственному интеллекту (IOAI), проходившей в Пекине с 2 по 9 августа. Армению представляли ученики 11-го класса специализированной школы углублённого изучения математики и естественных наук города Ванадзор — Арам Амирханян, Серёжа Назарян, Ваге Плузян, а также Давид Джагацпанян из средней школы №11 имени Грибоедова того же города. В командном зачёте сборная Армении заняла 16-е место, а в индивидуальном соревновании бронзовую медаль завоевал Арам Амирханян. В олимпиаде приняли участие 284 школьника из 60 стран.
Министр Жанна Андреасян и её заместитель Араксия Сваджян также ознакомились с проектными работами учеников программы «Поколение ИИ» и пообщались с ними.