Ուսուցիչների հետ հերթական անգամ քննարկվել են ոլորտային հարցեր
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հերթական հանդիպումն է ունեցել ուսուցիչների հետ՝ քննարկելու ոլորտային խնդիրները և լսելու նրանց դիտարկումներն ու առաջարկները:
Մանկավարժներն առանձնակի անդրադարձել են տնօրենի, ուսուցչի թափուր տեղի և «Տարվա լավագույնները» մրցույթների կարգերին, վերջինիս հայտերի ներկայացման ընթացքին՝ դրանց շուրջ ներկայացնելով իրենց դիտարկումներն ու հուզող հարցերը:
Մանկավարժներին հետաքրքրել են նաև ավարտական և միասնական քննությունների առաջիկա ձևաչափը և բովանդակությունը: Նախարարի խոսքով՝ դրանք նախատեսվում է փոփոխել միայն բովանդակության առումով՝ համապատասխանեցնելով հանրակրթության նոր չափորոշչի պահանջներին. գործընթացի վերաբերյալ կիրականացվի պատշաճ իրազեկում:
Մանկավարժները դրական են արձագանքել դպրոցական բաժանորդային ծրագրին՝ ընդգծելով, որ դպրոցներն առավելագույնս օգտվում են ծրագրից, և երեխաները բավականաչափ հետաքրքրված են:
Հանդիպման առանցքում էին նաև կամավոր ատեստավորմանը վերաբերող հարցերը: Անդրադարձ է եղել հոգեբանների համար նախատեսված գրականության ցանկին, դրույքաչափին, «Ֆիզկուլտուրա» առարկայի հարցաշարին: Քննարկվել են նաև համայնքային, մարզային մրցաշարերում դպրոցական թիմերին ավելի շատ խրախուսելու հնարավորությունները:
Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել մանկավարժներին կատարած աշխատանքի համար և նշել, որ նրանց դիտարկումներն ու առաջարկները մեծապես նպաստում են ոլորտի բարելավմանը և կրթական համակարգի զարգացմանը:

С педагогами вновь обсудили вопросы отрасли
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян провела очередную встречу с учителями, чтобы обсудить отраслевые проблемы и выслушать их замечания и предложения.
Педагоги уделили особое внимание положениям о конкурсах на замещение вакантных должностей директора и учителя, а также конкурсу «Лучшие года», выразив свои мнения и озабоченности по поводу процесса подачи заявок.
Учителей также заинтересовали предстоящие изменения в формате и содержании выпускных и единых экзаменов. По словам министра, изменения планируются исключительно в содержательной части — в соответствии с требованиями нового стандарта общего образования. О процессе будет предоставлена соответствующая информация.
Педагоги положительно отозвались о школьной подписной программе, подчеркнув, что школы активно пользуются ею, а дети проявляют большой интерес.
В центре обсуждения были также вопросы, касающиеся добровольной аттестации. Затронуты темы перечня литературы для психологов, ставок оплаты труда, а также вопросов по предмету «Физкультура». Обсуждались возможности более активного поощрения школьных команд в общинных и региональных соревнованиях.
Министр поблагодарила педагогов за проделанную работу и отметила, что их замечания и предложения вносят значительный вклад в улучшение отрасли и развитие образовательной системы.