ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեքսանդրա Քոուլին:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը և Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղի ղեկավար Ադդէ Հովասափյանը:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շնորհավորել է Ալեքսանդրա Քոուլին դեսպան նշանակվելու կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ աշխատանք՝ ի շահ Հայաստան-Միացյալ Թագավորություն կրթամշակութային կապերի հետագա զարգացման:
Նախարարը հատկապես կարևորել է Հայաստանի պատմության թանգարանի և Բրիտանական թանգարանի միջև ստորագրված փոխըմբռնման հուշագիրը՝ որպես միջմշակութային համագործակցությունը խորացնելու նախապայման: Այս համատեքստում կարևորվել 2024 թ. Հայաստանի պատմության թանգարանում Բրիտանական թանգարանի հետ համատեղ կազմակերպված «Մայր Աստվածություն. Անահիտից Մարիամ» ցուցադրությունը՝ որպես Հայաստանի և Միացյալ Թագավորության միջև դինամիկ և զարգացող համագործակցության մշակութային օրակարգի կարևոր մաս:
Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է նաև ռազմավարական կարևոր ուղղություններով համագործակցությունը՝ հատկապես «Ակադեմիական քաղաք» ծրագրում ակտիվ ներգրավվածության առումով՝ ընդգծելով, որ ծրագրի շրջանակում Հայաստանը համագործակցում է Մեծ Բրիտանիայի առաջատար բուհերի՝ Լոնդոնի արվեստների համալսարանի և Լոնդոնի համալսարանական քոլեջի կրթության ինստիտուտի հետ։ Առանձնակի շեշտվել են Բրիտանական խորհրդի դերը և աջակցությունը Հայաստանում անգլերենի ուսուցման մեթոդաբանության մշակման, ուսուցիչների շարունակական մասնագիտական զարգացման և վերապատրաստման գործում:
Նորանշանակ դեսպան Ալեքսանդրա Քոուլը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և հաստատել իր պատրաստակամությունը տարբեր ուղղություններով համագործակցությունը խորացնելու գործում:

Жанна Андреасян приняла новоназначенного посла Великобритании и Северной Ирландии
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян приняла Чрезвычайного и Полномочного Посла Великобритании и Северной Ирландии в Армении Александру Коул.
На встрече также присутствовали заместитель министра Артур Мартиросян и руководитель армянского представительства Британского совета Адде Овасапян.
Министр Жанна Андреасян поздравила Александру Коул с назначением на должность посла и пожелала ей плодотворной работы на благо дальнейшего развития армяно-британских образовательных и культурных связей.
Особое внимание было уделено меморандуму о взаимопонимании, подписанному между Музеем истории Армении и Британским музеем, как предпосылке для углубления межкультурного сотрудничества. В этом контексте была подчеркнута значимость совместной выставки «Богиня-мать: от Анаит до Марии», организованной в 2024 году в Музее истории Армении, как важной части динамичной и развивающейся культурной повестки между Арменией и Великобританией.
Министр также отметила стратегически важные направления сотрудничества, особенно активное участие в программе «Академический город», в рамках которой Армения сотрудничает с ведущими британскими вузами — Университетом искусств Лондона и Институтом образования Университетского колледжа Лондона. Особо была подчеркнута роль Британского совета и его поддержка в разработке методологии преподавания английского языка в Армении, а также в профессиональном развитии и переподготовке учителей.
Новоназначенный посол Александра Коул поблагодарила за приём и подтвердила свою готовность к углублению сотрудничества в различных направлениях.