Սիրելի՛ ուսուցիչներ,
այսօր նշվում է Ուսուցչի միջազգային օրը, որը սկիզբ է դրվել 1994 թվականից՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի նախաձեռնությամբ։ Կարևոր է, սակայն, վերհիշել՝ ինչու է Ուսուցչի միջազգային օրը նշվում հենց հոկտեմբերի 5֊ին։ Դրա հիմքում այն հանգամանքն է, որ 1966 թվականին այդ օրը Փարիզում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի և Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության կողմից ընդունվել է ուսուցչի կարգավիճակն ու աշխատանքը կարգավորող առաջին միջազգային փաստաթուղթը:
Եվ այսօր՝ այդ իրադարձությունից գրեթե 60 տարի անց, մենք ուսուցչի կարգավիճակն ու դերը վերասահմանելու կարիք ունենք, որովհետև տեխնոլոգիական զարգացումը, կրթական համակարգի առաջ կանգնած խնդիրները պահանջում են մի կողմից վերաիմաստավորել ուսուցչի դերը, մյուս կողմից՝ նրան ընձեռել նոր կարգավիճակ, որն այդ նոր պայմաններում կշարունակի ուսուցչի մասնագիտությունը պահել գրավիչ և մրցունակ երիտասարդների համար, կխրախուսի այսօր համակարգում աշխատող ուսուցիչներին՝ մնալ և շարունակել իրենց գործունեությունը։
Սա մեկ օրվա կամ մեկ ծրագրի գործ չէ։ Այս հարցերը հասցեագրելու համար անհրաժեշտ է համալիր քաղաքականություն, ուստի մենք նախաձեռնում ենք ուսուցչի կարգավիճակի մասին նոր օրենքի քննարկումներ, որը պետք է լինի ուսուցչի դերը մեր հասարակության և պետության ներսում ընդգծող և ուսուցչի համալիր պաշտպանվածությունը, երաշխիքներն ու հարցերը հասցեագրող փաստաթուղթ։
Պետք է ուրախությամբ արձանագրեմ, որ մեր կառավարությունն արդեն իսկ էական քայլեր է նախաձեռնել ուսուցչի մասնագիտական զարգացման, վարձատրության համակարգի և աշխատանքային պայմանների բարելավման նպատակով։ 2018 թվականին ուսուցչի վարձատրության ֆոնդին ուղղվում էր շուրջ 55 միլիարդ դրամ։ Այս տարիների ընթացքում վարձատրության ֆոնդն ավելացել է ավելի քան 37 միլիարդ դրամով՝ 67%-ով: Վերանայվել է ուսուցչի աշխատաժամանակը՝ շաբաթական 22 դասաժամից դառնալով 18`տարրական դասարանների համար և 20՝ հիմնական և ավագ դասարանների համար, ներդրվել են ուսուցչի հավելյալ վարձատրության մի շարք մեխանիզմներ՝ գյուղական փոքր դպրոցների, բնագիտական և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ուսուցիչների համար։
Բոլոր ուսուցիչների համար վարձատրության էական բարձրացման մեխանիզմ է դարձել կամավոր ատեստավորումը, որին այս տարի մասնակցության հայտ է ներկայացրել ավելի քան 8400 հոգի։ Եթե հաշվի առնենք, որ մինչ այս էլ ատեստավորման արդյունքում վարձատրության բարձրացում գրանցել է արդեն իսկ 6300-ից ավելի ուսուցիչ, ապա կարող ենք հստակ արձանագրել, որ ուսուցչական համայնքի շուրջ կեսը կամ արդեն կամավոր ատեստավորման համակարգի շահառու է, կամ դիմել է, որ դառնա շահառու։ Սա մեծ ճանապարհ է, սիրելի՛ ուսուցիչներ, որը մենք անցել ենք միասին, անցել ենք թերահավատության, ապատեղեկատվության, կասկածների ուղեկցությամբ։ Անցել ենք, որովհետև միասին ենք։
Ուզում եմ սրտանց շնորհակալություն հայտնել ձեր անգնահատելի, հսկայական աշխատանքի համար:
Սովորենք, որ սովորեցնենք։
Շնորհավո՛ր Ուսուցչի օրը:
Արհեստական բանականության սրընթաց զարգացումն արմատապես փոխում է կրթական միջավայրը, և ամենամեծ մարտահրավերներից մեկն այսօր ուղղված է հենց էսսեի ժանրին: Երբ ԱԲ գործիքները (ChatGPT, Claude և այլն) կարող են վայրկյանների ընթացքում…

Поздравительное послание министра образования, науки, культуры и спорта Жанны Андреасян по случаю Международного дня учителя
Дорогие учителя,
Сегодня отмечается Международный день учителя, учреждённый в 1994 году по инициативе ЮНЕСКО. Важно вспомнить, почему именно 5 октября был выбран для этого праздника. В этот день в 1966 году в Париже ЮНЕСКО и Международной организацией труда был принят первый международный документ, регулирующий статус и деятельность учителя.
И сегодня, почти 60 лет спустя, мы вновь нуждаемся в переосмыслении роли и статуса учителя. Технологическое развитие и вызовы, стоящие перед системой образования, требуют как переоценки роли педагога, так и предоставления ему нового статуса, который позволит сохранить профессию учителя привлекательной и конкурентоспособной для молодёжи, а также поддержит действующих педагогов в их стремлении продолжать работу.
Это не дело одного дня или одной программы. Для решения этих вопросов необходима комплексная политика. Поэтому мы инициируем обсуждение нового закона о статусе учителя — документа, который подчеркнёт роль педагога в обществе и государстве, обеспечит его защиту, гарантии и решение ключевых вопросов.
С радостью отмечаю, что наше правительство уже предприняло значительные шаги для профессионального развития учителей, улучшения системы оплаты труда и условий работы. В 2018 году фонд оплаты труда учителей составлял около 55 миллиардов драмов. За эти годы он увеличился более чем на 37 миллиардов — на 67%. Пересмотрено рабочее время: с 22 учебных часов в неделю оно сокращено до 18 для начальных классов и до 20 — для средних и старших. Введены дополнительные механизмы оплаты труда для учителей малых сельских школ, преподавателей естественных наук и информационных технологий.
Механизмом существенного повышения зарплаты для всех учителей стало добровольное аттестование, на участие в котором в этом году подали заявки более 8400 человек. Учитывая, что ранее более 6300 учителей уже получили повышение зарплаты благодаря аттестации, можно уверенно сказать, что около половины педагогического сообщества либо уже являются её участниками, либо подали заявки. Это большой путь, дорогие учителя, который мы прошли вместе — несмотря на недоверие, дезинформацию и сомнения. Мы прошли его, потому что мы — вместе.