Հայաստանի գեղարվեստի պետական ակադեմիան նշում է հիմնադրման 80-ամյակը
Հայաստանի գեղարվեստի պետական ակադեմիան այս տարի նշում է հիմնադրման 80-ամյակը: Հոբելյանական միջոցառումների մեկնարկը տրվել է 2024–2025 ուստարվա շրջանավարտների դիպլոմների հանձնման հանդիսավոր արարողությամբ:
Միջոցառմանը ներկա են եղել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ՀԳՊԱ ռեկտոր Վարդան Ազատյանը, պրոֆեսորադասախոսական կազմը, շրջանավարտներ, ուսանողներ:
Շնորհավորելով ակադեմիայի հիմնադրման 80-ամյակի առիթով՝ նախարարը նշել է. «Հայաստանի գեղարվեստի պետական ակադեմիան արվեստի ոլորտում տաղանդավոր մարդկանց ինքնարտահայտման հնարավորություն տվող ՀՀ ամենակարևոր բուհերից մեկն է: Ակադեմիայի անցած ճանապարհը թույլ է տալիս տեսնելու բուհի զարգացման հեռանկարը՝ արդեն իսկ ձևավորված ավանդույթների, փորձի ու ռեսուրսների հիման վրա»:
Ժաննա Անդրեասյանի դիտարկմամբ՝ ստեղծագործականությունը պետք է խթանվի դեռևս դպրոցից, որի նպատակով հանրակրթության բարեփոխումների շրջանակում ներդրվել է «Արվեստ» առարկան: «Շատ հաճախ արվեստը ամենադժվար հարցերի մասին խոսելու միակ լեզուն է դառնում, և այսօրվա շրջանավարտներն այդ լեզվին տիրապետողներն են: Այդ լեզուն իմանալով՝ հանրության խնդիրներից խոսելը նաև պատասխանատվություն է, որն ուղղորդում է դեպի լուծումների փնտրտուք: Վստահ եմ, որ ակադեմիան ավարտելով՝ շրջանավարտները ձեռք են բերել ոչ միայն գիտելիք, այլև արժեք ու դիրքորոշում, որոնք արվեստագետին տարբերում են մեր հանրության մեջ»,- ասել է նախարարը՝ շրջանավարտներին մաղթելով կամք ու վճռականություն հետագա գործունեության մեջ:
Ժաննա Անդրեասյանը վստահություն է հայտնել, որ բուհն օրեցօր կդառնա ավելի որակյալ ու մրցունակ կրթական, հետազոտական միջավայր՝ զարգացման նոր հեռանկարներով:
ՀԳՊԱ ռեկտոր Վարդան Ազատյանը ևս շնորհավորել է շրջանավարտներին ու մաղթել բարի երթ: Անդրադառնալով ակադեմիայի գործունեությանը՝ նա նշել է, որ Հայաստանի գեղարվեստի պետական ակադեմիան և «Hosq» մշակութային հաբը ստորագրելու են համագործակցության հուշագիր, որի նպատակն է միավորել կրթությունը, արվեստը, նորարարությունն ու փորձարարական ստեղծագործական գործընթացները։
Միջոցառման շրջանակում տեղի է ունեցել ՀԳՊԱ գործունեությանը նվիրված անիմացիոն տեսահոլովակի շնորհանդես:
Ավելի քան 200 ուսանողների հանձնվել են դիպլոմներ՝ մշակույթի և արվեստի ոլորտի հատուկ հյուրերի ուղեկցությամբ:
Հոբելյանի շրջանակում Հայաստանի գեղարվեստի պետական ակադեմիան իրականացնելու է նաև այլ միջոցառումներ՝ ցուցահանդեսներ, գիտաժողովներ և համագործակցության ծրագրեր:

Государственная академия художеств Армении отмечает 80-летие со дня основания
В этом году Государственная академия художеств Армении празднует своё 80-летие. Юбилейные мероприятия стартовали с торжественной церемонии вручения дипломов выпускникам 2024-2025 учебного года.
На мероприятии присутствовали министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян, ректор академии Вардан Азатян, преподаватели, студенты и выпускники.
Поздравляя академию с юбилеем, министр отметила: «Государственная академия художеств Армении — одно из важнейших учебных заведений страны, предоставляющее талантливым людям возможность самовыражения в сфере искусства. Пройденный путь академии позволяет видеть перспективы её развития на основе уже сложившихся традиций, опыта и ресурсов».
По словам Андреасян, творческий потенциал необходимо развивать ещё со школьных лет, и в рамках реформ общего образования была внедрена дисциплина «Искусство». «Искусство часто становится единственным языком, на котором можно говорить о самых сложных вопросах. Сегодняшние выпускники владеют этим языком, а значит — несут ответственность за то, чтобы говорить о проблемах общества и искать пути их решения. Уверена, что, окончив академию, они приобрели не только знания, но и ценности, и позицию, которые отличают настоящего художника в нашем обществе», - сказала министр, пожелав выпускникам силы и решимости в дальнейшей деятельности.
Жанна Андреасян выразила уверенность, что академия будет становиться всё более качественной и конкурентоспособной образовательной и исследовательской средой с новыми перспективами развития.
Ректор академии Вардан Азатян также поздравил выпускников и пожелал им успехов. Он сообщил, что академия подпишет меморандум о сотрудничестве с культурным хабом «Hosq», целью которого станет объединение образования, искусства, инноваций и экспериментального творчества.
В рамках мероприятия состоялась презентация анимационного видеоролика, посвящённого деятельности академии.
Более 200 студентов получили дипломы в присутствии почётных гостей из сферы культуры и искусства.
В рамках юбилея академия планирует провести выставки, научные конференции и программы сотрудничества.