ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունում տեղի է ունեցել Թանգարանների խորհրդի անդրանիկ նիստը, որը վարել է խորհրդի նախագահ, ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
Նիստին մասնակցել են նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը, խորհրդի անդամները, նախարարության ոլորտային ստորաբաժանման ղեկավարներ: Ողջունելով խորհրդի անդամներին՝ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շնորհավորել է ներկաներին խորհրդի կազմում ընդգրկվելու առիթով: Նա նշել է, որ «Թանգարանների մասին» օրենքի համաձայն՝ ձևավորվել է Թանգարանների խորհուրդ, որը խորհրդակցական մարմին է՝ 15 հոգանոց կազմով և երեք տարի ժամկետով: Խորհրդի կազմում ներգրավված են ԿԳՄՍ, Տարածքային կառավարման նախարարությունների, Զբոսաշրջության կոմիտեի, ՏԻՄ մարմինների ներկայացուցիչներ: Ռոտացիոն կարգով ներգրավված են նաև թանգարանների ներկայացուցիչներ:
«Այս ձևաչափով պետք է քննարկվեն թանգարանային ոլորտի կարևոր հարցերը, որի արդյունքում ներկայացվող խորհրդակցական առաջարկները և եզրակացությունները կարող են հիմք ծառայել թանգարանային քաղաքականության հստակեցման և ճշգրտման համար: Շատ կարևոր է, որ ոլորտում այսպիսի հավաքական խորհրդակցական մարմին է ձևավորվել»,- նշել է նախարարը` խորհրդի անդամներին մաղթելով արդյունավետ աշխատանք:
Թանգարանների խորհրդի առաջին նիստի օրակարգում ներառված էր մեկ հարց՝ ԿԳՄՍ նախարարության ենթակայության թանգարանների հուշանվերային արտադրանքի վերաբերյալ: Հարցը զեկուցել է Մշակույթի զարգացման հիմնադրամի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Կարեն Ավետիսյանը` հանգամանորեն ներկայացնելով թանգարանային հուշանվերների զարգացման ներդրումային ծրագրի առաջարկը:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ քննարկվող հարցը կարևոր է մշակույթի տնտեսականացման տեսանկյունից և համահունչ է Կառավարության շարունակական քաղաքականությանը. «Փորձում ենք բարձրացնել մշակույթի ոլորտի ինքնաբավությունը՝ մյուս կողմից ավելի նշանակալի դարձնելով մշակույթի դերը հանրային և տնտեսական զարգացման համատեքստում: Այս մոտեցումն ամրագրված է Մշակույթի զարգացման և պահպանման ռազմավարության մեջ: Մշակույթը դիտարկում ենք իբրև ստեղծարար արդյունաբերության կարևոր ճյուղ և այդ իմաստով մեծ աշխատանք ունենք անելու: Վերջերս ընդունված «Թանգարանների մասին» օրենքն այս առումով մեծ հնարավորություններ է տալիս»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Մշակույթի զարգացման հիմնադրամի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Կարեն Ավետիսյանի զեկույցից հետո խորհուրդը քննարկել է նախագիծը` ներկայացնելով առաջարկներ և դիտարկումներ, որոնք վերաբերել են թանգարանների խանութի և հուշանվերային արտադրանքի տարբեր բաղադրիչներին, կիրառման մեխանիզմներին և գործիքակազմին:
Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել Մշակույթի զարգացման հիմնադրամին կատարած ծավալուն աշխատանքի համար՝ առաջարկելով նախագիծը մեկ անգամ ևս քննարկել` ներկայացված դիտարկումների և առաջարկությունների հիման վրա այն լրամշակելուց հետո:

Состоялось первое заседание Совета музеев
В министерстве образования, науки, культуры и спорта Республики Армения состоялось первое заседание Совета музеев, которое провела председатель совета министр Жанна Андреасян.
В заседании приняли участие заместитель министра Альфред Кочарян, члены совета и руководители профильных подразделений министерства. Приветствуя участников, Жанна Андреасян поздравила их с включением в состав совета и отметила, что согласно закону «О музеях» был сформирован консультативный орган из 15 членов сроком на три года. В состав совета вошли представители министерств образования, территориального управления, Комитета по туризму, органов местного самоуправления, а также – на ротационной основе – представители музеев.
«В этом формате будут обсуждаться ключевые вопросы музейной сферы, а представленные рекомендации и заключения могут стать основой для уточнения и корректировки музейной политики. Очень важно, что в этой области сформирован такой коллективный консультативный орган», - подчеркнула министр, пожелав участникам продуктивной работы.
В повестку первого заседания был включен один вопрос – о сувенирной продукции музеев, находящихся в подчинении министерства. Доклад по теме представил временно исполняющий обязанности директора Фонда развития культуры Карен Аветисян, подробно изложив предложение по инвестиционной программе развития музейных сувениров.
Министр Жанна Андреасян отметила, что обсуждаемый вопрос важен с точки зрения экономизации культуры и соответствует устойчивой политике правительства: «Мы стремимся повысить самодостаточность культурной сферы, одновременно усиливая ее роль в общественном и экономическом развитии. Этот подход закреплен в стратегии развития и сохранения культуры. Мы рассматриваем культуру как важную отрасль креативной индустрии, и в этом направлении предстоит большая работа. Недавно принятый закон «О музеях» открывает широкие возможности», - сказала министр.
После доклада Карена Аветисяна совет обсудил проект, представив предложения и замечания, касающиеся компонентов музейных магазинов, сувенирной продукции, механизмов применения и инструментов реализации.
Министр поблагодарила Фонд развития культуры за проделанную работу и предложила повторно обсудить проект после его доработки с учетом представленных замечаний и предложений.