Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի 20-րդ հոբելյանական համերգաշրջանն ազդարարվել է «Արմենիա» միջազգային երաժշտական 9-րդ փառատոնով, որի ընթացքում դասական երաժշտության սիրահարներին կներկայացվի սիմֆոնիկ համերգների շարք։
Առաջին համերգին ներկա են եղել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը:
Ողջունելով Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի 20-րդ հոբելյանական համերգաշրջանի մեկնարկը՝ նախարարն ընդգծել է՝ հանդիսատեսը նշանակալի ծրագրի է ականատես լինելու ոչ միայն Հայաստանում, այլև արտերկրում:
«Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբն ակտիվորեն հյուրախաղերի է մեկնում ամենատարբեր երկրներ: Առաջիկայում հյուրախաղեր են լինելու Գերմանիայում, Միջին Արևելքի երկրներում: Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթն արդեն նշանակալի իրադարձություն է դարձել Չինաստանում։ Առանձնահատուկ հպարտություն է, որ մեր հանդիսատեսը կարող է վայելել բարձրորակ երաժշտություն, մեր երկիր այցելած զբոսաշրջիկները կարող են ունկնդրել այն բարձր արվեստը, որը հնչում է նաև միջազգային բեմերից, ամենահեղինակավոր փառատոներում։
Հատկապես ուրախ եմ, որ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը, շարունակելով ՀՀ մարզերում մշակութային կյանքի աշխուժացման պետական քաղաքականությունը, համերգներ կունենա Լոռիում, Շիրակում, Սյունիքում, Վայոց ձորում: Վստահ եմ՝ մարզային բնակավայրերի քաղաքացիները մեծ անհամբերությամբ սպասելու են այս համերգներին: Բարձր մշակույթը մարզեր տանելու հետևողական քաղաքականությունը շարունակական է. Հայաստանի յուրաքանչյուր բնակավայր դառնում է մշակութային կյանքի կենտրոն, և սիմֆոնիկ նվագախումբը դրա ակտիվ մասնակիցն է։
Առանձնահատուկ կարևոր է նաև հանգամանքը, որ սիմֆոնիկ նվագախումբը մեծ ուշադրություն է դարձնում հայ կոմպոզիտորների գործերի կատարմանը։ Նվագախումբը նաև ձայնագրում է հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները՝ պահպանելով, հանրահռչակելով և տարածելով հայ դասական երաժշտությունն ու արվեստը»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբին կատարած աշխատանքի համար:
«Արմենիա» փառատոնի առաջին համերգի ընթացքում երաժշտասերներն ունկնդրել են Արամ Խաչատրյանի Ջութակի կոնցերտը` ջութակահար Դարիուս Պրոյսի մենակատարմամբ և դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարմամբ, ինչպես նաև Խաչատրյանի այլ ստեղծագործություններ։ Հնչել են նաև անվանի հայ կոմպոզիտորներ Էդվարդ Միրզոյանի և Ջոն Տեր-Թադևոսյանի ստեղծագործությունները։
Փառատոնի հաջորդ համերգները տեղի կունենան սեպտեմբերի 23-ին, 30-ին և հոկտեմբերի 6-ին։ Ելույթ կունենան դաշնակահար Օլգա Շեպսը, դաշնակահար և դիրիժոր Էպիֆանիո Կոմիսը և ֆլեյտահար Տոմազո Բենչոլինին։ Համերգները կղեկավարեն Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը, հրավիրյալ դիրիժորներ Էպիֆանիո Կոմիսը և Նի Ֆանը։
Համերգաշրջանի ընթացքում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը կներկայանա ավանդական փառատոներով, որոնք ունկնդրի կողմից սիրված են։
Նախատեսված են նաև նոր ձայնագրությունների թողարկումներ և համագործակցություններ, համերգային հյուրախաղեր։ Մասնավորապես՝ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հոբելյանական՝ 20-րդ համերգաշրջանը կնշանավորվի դեպի Գերմանիա աննախադեպ շրջագայությամբ։ Նոյեմբերի 16-ից դեկտեմբերի 2-ը Գերմանիայի 15 քաղաքների հայտնի համերգասրահների հրավերով նվագախումբը՝ Սերգեյ Սմբատյանի գլխավորությամբ, հանդես կգա անվանի արտիստների հետ՝ ներկայացնելով հայ կատարողական և կոմպոզիտորական արվեստն ու դասական երաժշտության գլուխգործոցները։

Зрители смогут насладиться высококачественной музыкой: открыт 20-й юбилейный концертный сезон Симфонического оркестра Армении
16 Сентября, 2025
Государственный симфонический оркестр Армении торжественно открыл свой 20-й юбилейный концертный сезон в рамках IX Международного музыкального фестиваля «Армения», который представит серию симфонических концертов для любителей классической музыки.
На первом концерте присутствовали министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян и заместитель министра Даниел Даниелян. Приветствуя открытие юбилейного сезона, министр отметила, что зрители становятся свидетелями значимого культурного проекта не только в Армении, но и за её пределами.
По словам министра, оркестр активно гастролирует по различным странам, в том числе в Германии и странах Ближнего Востока. Международный конкурс имени Арама Хачатуряна уже стал важным событием в Китае. Особую гордость вызывает то, что армянская публика и туристы, посещающие страну, могут наслаждаться высоким искусством, звучащим на престижных международных сценах.
Министр также подчеркнула важность выступлений оркестра в регионах Армении — в Лори, Шираке, Сюнике и Вайоц Дзоре — в рамках государственной политики по активизации культурной жизни в областях. По её словам, каждый населённый пункт становится центром культуры, и симфонический оркестр играет в этом важную роль.
Особое внимание оркестр уделяет исполнению произведений армянских композиторов, а также занимается их звукозаписью, способствуя сохранению и популяризации армянской классической музыки.
На первом концерте фестиваля прозвучал Скрипичный концерт Арама Хачатуряна в исполнении солиста Дариуса Пройса под управлением дирижёра Сергея Смбатяна, а также другие произведения Хачатуряна, Эдварда Мирзояна и Джона Тер-Тадевосяна.
Следующие концерты фестиваля состоятся 23 и 30 сентября, а также 6 октября. В них примут участие пианистка Ольга Шепс, пианист и дирижёр Эпифанио Комис и флейтист Томазо Бенчолини. За дирижёрским пультом — художественный руководитель и главный дирижёр оркестра Сергей Смбатян, а также приглашённые дирижёры Эпифанио Комис и Ни Фан.
В рамках сезона оркестр выступит на любимых публикой традиционных фестивалях, запланированы новые записи, творческие коллаборации и гастрольные туры. Особым событием станет масштабное турне по Германии: с 16 ноября по 2 декабря оркестр даст концерты в 15 городах по приглашению ведущих концертных залов, представляя армянское исполнительское и композиторское искусство, а также шедевры мировой классики.