ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և «Իզմիրլյան» բարեգործական հիմնադրամի միջև կնքվել է փոխըմբռնման հուշագիր՝ «Հայերենը ոչ հայախոսների համար. հայերենի ուսուցման, իմացության ստուգման և գնահատման» և «Հայերենը կենսունակ լեզու տեխնոլոգիական աշխարհում» ծրագրերի շրջանակում:
Հուշագիրը ստորագրել են ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և «Իզմիրլյան» հիմնադրամի տնօրեն Արմեն Չոբանյանը: Միջոցառմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, Լեզվի կոմիտեի նախագահ Սիրանուշ Դվոյանը և Երևանի պետական համալսարանի ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել ջանքերի համախմբմամբ կարևոր համագործակցության համար: «Պետություն-մասնավոր համագործակցությամբ շատ կարևոր ծրագիր ենք սկսել, որտեղ համախմբվել է նաև փորձագիտական ներուժը՝ ներգրավելով լավագույն մասնագիտական ռեսուրսը: Սա նշանակում է, որ լեզվի զարգացումը պետական և հանրային օրակարգում է, և մենք առաջիկայում քննարկումներ ենք ունենալու պետական լեզվական քաղաքականության հայեցակարգի մշակման վերաբերյալ»,- ասել է նախարար Ժաննա Անդրեասյանը՝ կարևորելով գործընթացի իրականացումը:
«Իզմիրլյան» հիմնադրամի տնօրեն Արմեն Չոբանյանը ևս կարևորել է համագործակցությունը և վերահաստատել պատրաստակամությունը դրա շարունակականության ապահովման գործում:
«Հայերենը ոչ հայախոսների համար. հայերենի ուսուցման, իմացության ստուգման և գնահատման» և «Հայերենը կենսունակ լեզու տեխնոլոգիական աշխարհում» ծրագրերի շրջանակում կնքվել է նաև համաձայնագիր Լեզվի կոմիտեի, «Իզմիրլյան» բարեգործական հիմնադրամի և Երևանի պետական համալսարանի միջև:
Կողմերն ընդգծել են գործընթացի մեկնարկով պայմանավորված ինստիտուցիոնալ փոփոխությունների կարևորությունը՝ ընդգծելով, որ համագործակցությունը միտված է նաև հայերենի՝ որպես պետական լեզվի զարգացման խթանմանը:

Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения и благотворительный фонд «Измирлян» подписали меморандум о взаимопонимании в рамках программ «Армянский язык для неармяноязычных: обучение, проверка знаний и оценка» и «Армянский язык как жизнеспособный язык в технологическом мире».
Меморандум был подписан министром образования Жанной Андреасян и директором фонда «Измирлян» Арменом Чобаняном. На мероприятии также присутствовали заместитель министра Артур Мартиросян, председатель Комитета по языку Сирануш Двоян и ректор Ереванского государственного университета Ованнес Ованнисян.
Министр Жанна Андреасян выразила благодарность за объединение усилий ради важного сотрудничества.
«Мы начали очень важную программу в формате государственно-частного партнёрства, в рамках которой объединен экспертный потенциал и привлечены лучшие профессиональные ресурсы. Это означает, что развитие языка находится в центре государственной и общественной повестки, и в ближайшее время мы проведём обсуждения по разработке концепции государственной языковой политики», - подчеркнула министр.
Директор благотворительного фонда «Измирлян» Армен Чобанян также подчеркнул важность сотрудничества и подтвердил готовность обеспечить его продолжение.
В рамках программ «Армянский язык для неармяноязычных: обучение, проверка знаний и оценка» и «Армянский язык как жизнеспособный язык в технологическом мире» было подписано соглашение между Комитетом по языку, фондом «Измирлян» и Ереванским государственным университетом.
Стороны отметили важность институциональных изменений, обусловленных началом процесса, подчеркнув, что сотрудничество направлено также на содействие развитию армянского языка как государственного.