ՀՀ ԱԺ ութերորդ գումարման տասներորդ նստաշրջանի հերթական նիստում այսօր առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է «Կրթության մասին» օրենքում և կից փաթեթում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին նախագիծը:
Հիմնական զեկուցող ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն օրենսդրական փաթեթը կարևորել է հանրակրթության ոլորտում միասնական ստանդարտների սահմանման և դրանց կիրառման համատեքստում։ Մասնավորապես՝ նախատեսվում է դպրոցների համար սահմանել մեկ լիազոր մարմին՝ ի դեմս ԿԳՄՍ նախարարության։
«Դպրոցների բովանդակային կառավարումը՝ որպես լիազոր մարմին, կիրականացվի ԿԳՄՍ նախարարության կողմից, իսկ վարչատնտեսական գործառույթների առումով կշարունակենք համագործակցել մարզպետերի աշխատակազմերի և Երևանի քաղաքապետարանի հետ»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ հավելելով, որ 1400 դպրոցից նախարարության ենթակայությամբ ներկայում գործում է շուրջ 130-ը:
Նախատեսվում է, որ մարզպետարանների ենթակայությամբ գործող դպրոցները 2026 թվականի սեպտեմբերից կփոխանցվեն ԿԳՄՍ նախարարությանը, իսկ Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայությամբ գործող դպրոցների փոխանցումը կիրականացվի 2027 թվականից։
ԿԳՄՍ նախարարի դիտարկմամբ՝ ներկայում քաղաքականության միասնական իրականացման տեսանկյունից առաջ են գալիս մի շարք խնդիրներ. միասնական լիազոր մարմնի առկայությունը հնարավորություն կտա, որպեսզի առաջացող անհարթությունները և հարցերն ավելի սակավաթիվ լինեն։ Նրա խոսքով՝ նախատեսվում է ոչ թե գործառույթների մեխանիկական փոխանցում ԿԳՄՍ նախարարությանը, այլ ամբողջական համակարգային բարեփոխում:
«Նախատեսում ենք, որ համակարգման գործառույթների մի զգալի մասը հնարավոր կլինի թվայնացնել, որը թույլ կտա շատ ավելի արդյունավետ և թափանցիկ իրականացնել ոլորտի վարչարարությունը։ Այս ուղղությամբ արդեն իսկ աշխատանքները սկսված են: Մասնավորապես՝ դպրոցների ֆինանսավորման, ավարտական փաստաթղթերի տրամադրման, էլեկտրոնային մատյանների, տրանսպորտային ծախսերի փոխհատուցման և մի շարք այլ ուղղություններով թվայնացումն ապահովված է: Ամբողջացնելով այս գործընթացը՝ մենք կկարողանանք էական բարելավումներ արձանագրել, որոնք նաև կմեծացնեն ոլորտի հաշվետվողականությունը»,- ընդգծել է ԿԳՄՍ նախարարը:
Ժաննա Անդրեասյանի խոսքով՝ որոշակի հարցեր կլուծվեն համայնքային մակարդակում, իսկ այն խնդիրները, որոնք ունեն համակարգման և կենտրոնացման կարիք, կստանան միասնական լուծում՝ զերծ մնալով տարընթերցումներից։
Նշենք, «Կրթության մասին» օրենքում նախատեսվող փոփոխությունների համաձայն՝ միավորվել են հավաստագրման մոտեցումները։ Նախատեսվում է ենթաօրենսդրական ակտ, որը հնարավորություն կտա մեկ հավաստագրման գործընթաց անցնելով՝ մասնակցել նախադպրոցական, դպրոցական և մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների տնօրենի մրցույթներին։ Բացի այդ՝ նվազեցվել են հավաստագրման դիմելու համար անհրաժեշտ աշխատանքային ստաժի պահանջները։
Ժաննա Անդրեասյանը, պատասխանելով պատգամավորների հարցերին, անդրադարձել է ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներին, մասնագիտական ուսուցման հնարավորություններին, դասագրքերին և այլն: Հարակից զեկուցող, ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Թագուհի Ղազարյանը ներկայացրել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:
Առաջարկվող փաթեթով փոփոխություններ են նախատեսվում նաև «Հանրակրթության մասին», «Տարածքային կառավարման մասին» և «Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքներում:

Школы, находящиеся в ведении областных администраций, с сентября 2026 года будут переданы министерству ОНКС, а школы Еревана - с 2027 года
На очередном заседании десятой сессии Национального собрания восьмого созыва в первом чтении был рассмотрен проект о внесении дополнений и изменений в закон «Об образовании» и сопутствующий пакет законопроектов.
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян, представляя законопроект, подчеркнула его важность в контексте установления и применения единых стандартов в сфере общего образования. В частности, предлагается определить единый уполномоченный орган для школ  министерство образования, науки, культуры и спорта.
«Содержательное управление школами будет осуществляться министерством как уполномоченным органом, а в части административно-хозяйственных функций мы продолжим сотрудничество с аппаратами губернаторов и мэрией Еревана», - заявила Жанна Андреасян, добавив, что из 1400 школ в настоящее время около 130 находятся в ведении министерства.
Согласно проекту, школы, находящиеся под управлением областных администраций, будут переданы министерству с сентября 2026 года, а школы, находящиеся в ведении мэрии Еревана,  с 2027 года.
По мнению министра, в настоящее время возникают проблемы с реализацией единой политики, и наличие одного уполномоченного органа позволит сократить количество возникающих разногласий и вопросов. Она отметила, что речь идёт не о механической передаче функций министерству, а о полномасштабной системной реформе.
«Мы планируем, что значительная часть координационных функций будет цифровизирована, что позволит более эффективно и прозрачно осуществлять управление сферой. Работа в этом направлении уже начата. В частности, цифровизация обеспечена в вопросах финансирования школ, выдачи выпускных документов, электронных журналов, компенсации транспортных расходов и других направлениях. Объединяя эти процессы, мы сможем добиться существенных улучшений, которые также повысят подотчётность сферы», - подчеркнула министр.
По словам Жанны Андреасян, определённые вопросы будут решаться на уровне общин, а те, которые требуют координации и централизации, получат единое решение, исключающее разночтения.
Следует отметить, что согласно предлагаемым изменениям в закон «Об образовании», объединяются подходы к сертификации. Предусматривается подзаконный акт, который позволит пройти единый процесс сертификации и участвовать в конкурсах на должность директора дошкольных, школьных и профессиональных учебных заведений. Кроме того, снижены требования к трудовому стажу для подачи заявки на сертификацию.
Отвечая на вопросы депутатов, Жанна Андреасян также коснулась проводимых реформ в сфере, возможностей профессионального образования, учебников и других тем. Сопредседатель заседания, заместитель председателя Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта Тагуи Казарян представила положительное заключение комиссии.
Предлагаемый пакет также предусматривает изменения в законах «Об общем образовании», «О территориальном управлении» и «О местном самоуправлении».