ՀՀ կառավարության ներկայացրած «Մշակութային աճուրդների կազմակերպման մասին» օրենքի և կից օրենքներում լրացումներ նախատեսող օրենսդրական փաթեթը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունելու մասին հարցը քննարկվել է ԱԺ լիագումար նիստում:
Հիմնական զեկուցող ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի ներկայացմամբ՝ նախագիծը լրամշակվել է՝ նպատակ ունենալով կանոնարկել արվեստի շուկայում տնտեսական հարաբերությունները, խթանել արվեստի, աճուրդային տների և արվետագետների միջև համագործակցության էկոհամակարգի ձևավորումը: Այն կարևոր նշանակություն կունենա ընդհանուր արվեստի դաշտի դինամիկ զարգացման և արվեստի նոր միտումների ձևավորման գործում: Օրենքի հիմնական խնդիրն է խթանել ստեղծարար ոլորտում ներդրումային հոսքերը:
Նախագիծն արդեն իսկ քննարկվել է ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում՝ ստանալով դրական եզրակացություն: Ըստ նախարարի՝ քննարկումների ընթացքում լրամշակվել և հստակեցվել են մի շարք հասկացություններ. «Մասնավորապես՝ հստակեցվել են «մշակութային աճուրդի կազմակերպիչ» և «մշակութային աճուրդի տուն» հասկացությունները, սահմանվել են լիցենզավորման չափաքանակները՝ ըստ գործունեության տեսակի և այլն: Այս նախագիծն ավելի մոտ է Կառավարության՝ մշակույթի տնտեսականացման ընդհանուր քաղաքականության կարգավորմանը»:
Ժաննա Անդրեասյանի խոսքով՝ աշխարհում գործող մշակութային աճուրդների տները էապես նպաստում են ընդհանուր առմամբ թափանցիկ շուկաների ձևավորմանը: Նախարարը նաև տեղեկացրել է, որ զուգահեռաբար ընթանում են բանակցություններ եվրոպական հեղինակավոր աճուրդային տների հետ. ուսումնասիրվում է դրանց փորձը, քննարկվում են գործունեության կազմակերպման մանրամասները: Առաջիկայում նախատեսվում են անհրաժեշտ վերապատրաստումների և փորձի փոխանակման գործընթացներ Ֆրանսիայի և Անգլիայի հեղինակավոր աճուրդային տների հետ:

Закон «Об организации культурных аукционов» будет способствовать экономизации сферы культуры
На пленарном заседании Национального собрания Армении был рассмотрен вопрос о принятии во втором чтении и в целом законодательного пакета, включающего закон «Об организации культурных аукционов» и сопутствующие поправки.
По словам министра образования, науки, культуры и спорта Жанны Андреасян, проект был доработан с целью урегулирования экономических отношений на арт-рынке, а также формирования экосистемы сотрудничества между художниками, аукционными домами и представителями искусства. Закон имеет важное значение для динамичного развития художественной сферы и формирования новых тенденций в искусстве. Основная задача проекта — стимулировать инвестиционные потоки в креативный сектор.
Документ уже обсуждался на заседании постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта, получив положительное заключение. В ходе обсуждений были уточнены и конкретизированы ряд понятий. В частности, были чётко определены термины «организатор культурного аукциона» и «аукционный дом», установлены лицензионные параметры в зависимости от вида деятельности и другие детали. По словам министра, проект приближает законодательную базу к общей политике правительства по экономизации культуры.
Жанна Андреасян также отметила, что действующие в мире культурные аукционные дома существенно способствуют формированию прозрачных рынков. Министр сообщила, что параллельно ведутся переговоры с авторитетными европейскими аукционными домами, изучается их опыт и обсуждаются организационные детали. В ближайшее время планируются программы переподготовки и обмена опытом с ведущими аукционными домами Франции и Великобритании.