ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն Իրանի Իսլամական Հանրապետություն կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում հանդիպել է ԻԻՀ գիտության, հետազոտությունների և տեխնոլոգիաների նախարար Հոսեյն Սիմայի Սարրաֆի հետ։
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, ԻԻՀ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Գրիգոր Հակոբյանը, ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, Բրյուսովի պետական համալսարանի ռեկտոր Դավիթ Գյուրջինյանը, Մատենադարանի տնօրեն Արա Խզմալյանը, ՀՀ պատվիրակության այլ անդամներ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարևորել են Հայաստանի և Իրանի բարեկամական հարաբերությունները և դրանց ամրապնդման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը։ ԿԳՄՍ նախարարը համոզմունք է հայտնել, որ ԻԻՀ նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանիի և նրա գլխավորած պատվիրակության այցը Հայաստան նոր խթան կհանդիսանա երկկողմ համագործակցության զարգացման համար։
Ընդգծելով բարձրագույն կրթության և գիտության ոլորտում համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունը՝ կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել ներդնելու ջանքեր երկկողմ կապերի խորացման նպատակով:
Ժաննա Անդրեասյանը ներկայացրել է ՀՀ բարձրագույն կրթության և գիտության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումները՝ ընդգծելով, որ դրանք որակական փոփոխությունների հանգեցնող գործընթացներ են: ԿԳՄՍ նախարարն անդրադարձել է «Ակադեմիական քաղաք» ծրագրին՝ նշելով, որ այն հանրային միջավայր ու մթնոլորտ վերափոխող նախագիծ է, որը նպաստելու է ՀՀ-ում բուհական կրթության արդիականացմանը, միջազգային մրցունակության բարձրացմանը և ժամանակակից գիտահետազոտական միջավայրի ապահովմանը:
Ժաննա Անդրեասյանը նաև տեղեկացրել է՝ վերջին տարիներին ՀՀ կառավարությունն էապես մեծացրել է գիտության ոլորտի ֆինանսավորումը, ներկայում շրջանառվում է նաև «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» նոր օրենքի նախագիծը, որով օրենսդրական հիմքեր են դրվելու նաև օտարերկրյա գիտնականների հետ համատեղ նախաձեռնությունների և դրամաշնորհային ծրագրերի մասնակցության համար:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է նաև Իրանի բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում հայագիտության զարգացման հեռանկարները: Նրա խոսքով՝ երկու երկրների ընդհանուր պատմական անցյալը, ինչպես նաև իրանահայ համայնքի կարևոր դերակատարությունն ընձեռում են հայագիտության զարգացման հնարավորություններ: Նախարարը տեղեկացրել է՝ հայագիտության զարգացման նպատակով ՀՀ պետական բյուջեից ֆինանսավորվում է տարբեր երկրների համալսարաններում հայագիտական կենտրոնների գործունեությունը՝ առաջարկելով դիտարկել նաև իրանական բուհերից մեկում նմանօրինակ կենտրոնի հիմնումը:
Հանդիպման ընթացքում շեշտվել է նաև Հայաստանի և Իրանի բուհերի դիպլոմների փոխճանաչման կարևորությունը։ Կողմերը քննարկել են դասավանդողների և գիտնականների փոխանակման, կրթական և գիտական համատեղ ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները:
Հանդիպման ավարտին երկու երկրների նախարարները ստորագրել են ՀՀ ԿԳՄՍ և ԻԻՀ գիտության, հետազոտությունների և տեխնոլոգիաների նախարարությունների միջև կրթության բնագավառում համագործակցության մասին 2025-2029 թվականների փոխըմբռնման հուշագիրը։ Փաստաթղթով նախատեսվում է կրթական համակարգերի վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակում, բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների միջև ուղղակի կապերի հաստատում, պրոֆեսորադասախոսական կազմի փոխայցելությունների խրախուսում, ուսումնական ծրագրերի փոխանակում և այլն։
Կողմերը համոզմունք են հայտնել՝ հուշագիրը նոր հնարավորություններ է բացելու ինչպես երկու երկրների բուհերի, այնպես էլ ուսանողների, շահագրգիռ այլ կողմերի համար:

Армения-Иран: подписан меморандум о сотрудничестве в сфере образования на 2025-2029 годы
В рамках официального визита в Исламскую Республику Иран министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян встретилась с министром науки, исследований и технологий ИРИ Хосейном Симайи Сарафи.
На встрече также присутствовали заместитель министра Артур Мартиросян, чрезвычайный и полномочный посол Армении в Иране Григор Акопян, ректор Ереванского государственного университета Ованнес Ованнисян, ректор Государственного университета имени Брюсова Давид Гюрджинян, директор Матенадарана Ара Хзмалян и другие члены армянской делегации.
В ходе встречи стороны подчеркнули важность дружественных отношений между Арменией и Ираном и шагов, предпринимаемых для их укрепления. Министр Жанна Андреасян выразила уверенность, что визит президента ИРИ Масуда Пезешкиана и его делегации в Армению станет новым стимулом для развития двустороннего сотрудничества.
Отмечая возможности расширения сотрудничества в сфере высшего образования и науки, стороны выразили готовность приложить усилия для углубления двусторонних связей.
Жанна Андреасян представила реформы, проводимые в сфере высшего образования и науки Армении, подчеркнув, что они направлены на качественные изменения. Министр рассказала о программе «Академический городок», отметив, что это проект, трансформирующий общественную среду и атмосферу, способствующий модернизации вузовского образования, повышению международной конкурентоспособности и созданию современной научно-исследовательской среды.
Министр также сообщила, что в последние годы правительство Армении значительно увеличило финансирование науки, а в настоящее время обсуждается проект нового закона «О высшем образовании и науке», который создаст законодательные основы для участия в совместных инициативах и грантовых программах с зарубежными учёными.
Жанна Андреасян также подчеркнула перспективы развития арменоведения в высших учебных заведениях Ирана. По её словам, общее историческое прошлое двух стран и важная роль иранских армян создают возможности для развития арменоведения. Министр сообщила, что из государственного бюджета Армении финансируется деятельность арменоведческих центров в университетах разных стран, предложив рассмотреть возможность создания подобного центра в одном из вузов Ирана.
Во время встречи также была подчёркнута важность взаимного признания дипломов вузов Армении и Ирана. Стороны обсудили возможности обмена преподавателями и учёными, реализации совместных образовательных и научных программ.
В завершение встречи министры двух стран подписали меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству в сфере образования между Министерством образования, науки, культуры и спорта Армении и Министерством науки, исследований и технологий Ирана на 2025-2029 годы. Документ предусматривает обмен информацией о системах образования, установление прямых связей между вузами, поощрение взаимных визитов профессорско-преподавательского состава, обмен учебными программами и многое другое.
Стороны выразили уверенность, что меморандум откроет новые возможности как для вузов двух стран, так и для студентов и других заинтересованных сторон.