Ազգային ժողովի Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» օրենքի նախագիծը և հարակից փաթեթը։
Նախագծի հիմնական զեկուցողը՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, շնորհակալություն է հայտնել գլխադասային հանձնաժողովին առաջին ընթերցման փուլում ունեցած արդյունավետ քննարկումների և համագործակցության համար։ Նախարարի խոսքով՝ նախագիծը լայն քննարկումների արդյունքում ստացել է շուրջ 128 առաջարկ, որոնց զգալի մասն ընդունվել է։ Նա հատկապես առանձնացրել է ներառականության և մատչելիության դրույթների հստակեցմանը վերաբերող առաջարկների ընդգրկումը նախագծում։
«Իրականացվել են անհրաժեշտ լրացումներ և խմբագրումներ։ Որոշ կարգավորումներ, մասնավորապես՝ լիազորող նորմերի սահմանման հետ կապված։ Կարևոր եմ համարում նաև գիտական գործունեության սահմանման վերանայումները․ «Գիտուժ» նախաձեռնության հետ համագործակցությամբ ներդրվել է «գիտատեխնոլոգիական գործունեություն» հասկացությունը, ընդլայնվել են հետազոտությունների և մշակումների սահմանումները»,- ընդգծել է Ժաննա Անդրեասյանը։
Նրա խոսքով՝ նախագծում գիտական կազմակերպությունների ձևավորման նպատակով ավելացվել են նոր՝ ճկունություն ապահովող հստակեցումներ՝ ուղղված հանրային և մասնավոր հետազոտական կազմակերպությունների գործունեության կարգավորմանը։ Նախարարը նշել է՝ ընդունված առաջարկների մեծ մասն իրավական, տեխնիկական և խմբագրական բնույթի են եղել։
Նախարարն առանձնահատուկ ուշադրություն է հրավիրել նաև օրենքի նախագծի անցումային դրույթների վրա՝ նշելով, որ դրանց մանրամասն ուսումնասիրությունը կարևոր է թե՛ բուհերի, թե՛ գիտական կազմակերպությունների համար։ Լիցենզավորման նոր պահանջներն ուժի մեջ կմտնեն 2028 թվականից, ինչը բավարար ժամանակ է ենթաօրենսդրական ակտերի մշակման և բուհերի ու հետազոտական կենտրոնների գործունեության անհրաժեշտ հարմարեցումների համար։
Ժաննա Անդրեասյանն անդրադարձել է նաև բուհերի կառավարման մարմիններում քաղաքական պաշտոն զբաղեցնող անձանց ներգրավման արգելքին․
«Օրենքի նախագծով սահմանված կանոնները վերաբերում են հանրային բուհերին։ Մասնավոր բուհերը կառավարման համակարգի կառուցվածքը որոշելու հարցում ազատ են, սակայն նրանց դեպքում ևս գործում են բարեվարքության և թափանցիկության ընդհանուր սկզբունքները։ Մեր առաջնային նպատակը խոշորացված բուհերի կառավարման մարմինների անկախությունն է՝ զերծ քաղաքական և կուսակցական ազդեցություններից»,- ասել է նախարարը։
Նախագծի ընդունումը, ըստ ԿԳՄՍ նախարարի, կստեղծի բարեփոխումների իրականացման համար անհրաժեշտ իրավական հիմքեր, ապահովելով միասնական կարգավորումների և երաշխիքների ներդրումը՝ բարձրագույն կրթության և գիտության ոլորտում մրցունակ, դիմակայուն և որակյալ համակարգ կառուցելու համար։
Հանձնաժողովը քննարկված նախագծին տվել է դրական եզրակացություն։