ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան պարոն Մեհդի Սոբհանիին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Ողջունելով դեսպանին՝ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն անդրադարձել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի՝ Հայաստանի Հանրապետություն այցին՝ վստահություն հայտնելով, որ ստորագրված մի շարք փաստաթղթերը կնպաստեն Հայաստանի և Իրանի միջև արվեստի, մշակութային ժառանգության, զբոսաշրջության և ձեռարվեստի ոլորտներում փոխգործակցության զարգացմանն ու ծրագրային նոր նախաձեռնությունների իրականացմանը:
Անդրադառնալով ՀՀ ԿԳՄՍ պատվիրակության՝ սեպտեմբերի 6-8-ը Իրան նախատեսվող այցին՝ կողմերը կարևորել են երկկողմ հանդիպումները, ինչպես նաև կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի ոլորտներում երկկողմ համագործակցության նոր փաստաթղթերի ստորագրումը՝ որպես երկու երկրների դարավոր կապերն ամրապնդելու նոր հնարավորություն:
Սեպտեմբերի 6-ին Իրանի Պերսեպոլիս համալիրում կայանալու է համերգ՝ նվիրված Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հիմնադրման 100-ամյակին:
«Բացառիկ համերգը կնպաստի ոչ միայն Հայաստանի մշակութային ժառանգության հանրահռչակմանը, այլև շրջադարձային կլինի Հայաստան-Իրան մշակութային հարաբերություններում»,- ասել է նախարարը:
Հանդիպման շրջանակում դեսպան Մեհդի Սոբհանին հայտնել է, որ սեպտեմբերին ավարտում է իր առաքելությունը Հայաստանի Հանրապետությունում:
«Ես եղել եմ և կմնամ հայ ժողովրդի բարեկամը և ջերմ հուշերով եմ թողնելու Հայաստանը»,- ասել է դեսպանը՝ շնորհակալություն հայտնելով մշակույթի և կրության ոլորտներում սերտ համագործակցության համար:
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ևս շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին պաշտոնավարման ընթացքում երկու երկրների միջև դարավոր կապերի ամրապնդմանն ուղղված ջանքերի համար:

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении встретилась с послом Исламской Республики Иран
28 Августа, 2025
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян приняла чрезвычайного и полномочного посла Исламской Республики Иран в Армении господина Мехди Собхани. На встрече также присутствовал заместитель министра Артур Мартиросян.
Приветствуя посла, министр Жанна Андреасян коснулась визита президента Исламской Республики Иран Масуда Пезешкиана в Армению, выразив уверенность, что подписанные документы будут способствовать развитию сотрудничества между Арменией и Ираном в сферах искусства, культурного наследия, туризма и ремесел, а также реализации новых программных инициатив.
Говоря о предстоящем визите делегации министерства образования, науки, культуры и спорта Армении в Иран 6-8 сентября, стороны подчеркнули важность двусторонних встреч, а также подписания новых документов о сотрудничестве в сферах образования, науки, культуры и спорта как новой возможности для укрепления многовековых связей между двумя странами.
6 сентября в комплексе Персеполис в Иране состоится концерт, посвящённый 100-летию основания Национального филармонического оркестра Армении.
«Этот уникальный концерт будет способствовать не только популяризации культурного наследия Армении, но и станет поворотным моментом в армяно-иранских культурных отношениях», - сказала министр.
В рамках встречи посол Мехди Собхани сообщил, что в сентябре завершает свою миссию в Армении.
«Я был и останусь другом армянского народа и уеду из Армении с теплыми воспоминаниями», - сказал посол, поблагодарив за тесное сотрудничество в сферах культуры и религии.
Министр Жанна Андреасян также выразила благодарность послу за усилия, направленные на укрепление многовековых связей между двумя странами в период его пребывания в должности.