ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը այցելել են Արարատի երիտասարդական կենտրոն, որը ստեղծվել է ԿԳՄՍ նախարարության, Արարատի համայնքապետարանի և «Արարատի երիտասարդական նախաձեռնությունների կենտրոն» ՀԿ-ի համագործակցությամբ և գործում է 2025 թ. մարտից:
Այցին ներկա են եղել նաև Արարատի մարզպետի տեղակալ Արտավազդ Նազարեթյանը, Արարատ համայնքի ղեկավար Ասլան Ավետիսյանը, ՏԻՄ ներկայացուցիչներ:
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շրջայց է կատարել երիտասարդական կենտրոնում, ծանոթացել պայմաններին, հետաքրքրվել երեխաների հաճախելիության ընթացակարգով, զբաղվածությամբ, անցկացվող ծրագրերով:
Նախարարին ներկայացվել է, որ կենտրոն են հաճախում 13-18 տարեկան երիտասարդներ, անցկացվում են ինտելեկտուալ, ժամանցային խաղ-մրցույթներ, մեդիագրագիտության, մասնագիտական կողմնորոշման, արհեստական բանականության և այլ ոլորտների վերաբերյալ տարաբնույթ ծրագրեր։ Միջոցառումների ընթացքում երիտասարդները նաև իրազեկվում են երիտասարդական պետական քաղաքականության և ոլորտում իրականացվող պետական ծրագրերի վերաբերյալ: Երիտասարդական կենտրոնի նախաձեռնությամբ պարբերաբար այցեր են կազմակերպվում մարզի հանրակրթական դպրոցներ և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատություններ՝ տեղեկացնելու կենտրոնի գործունեության և ընձեռած հնարավորությունների մասին, ինչի արդյունքում մեծանում է երիտասարդների հետաքրքրվածությունը և հաճախելիությունը:
Նախարարը ներկա երիտասարդներից հետաքրքրվել է՝ երբվանից են հաճախում կենտրոն, ինչ դիտարկումներ ունեն, որքանով են արդարացվում նրանց սպասելիքները և այլն։ Նա շեշտել է, որ կառույցի հետագա գործունեությունը լավարկելու տեսանկյունից երիտասարդների կարծիքը կարևոր է։
«Շատ ուրախ եմ, որ երիտասարդները հետաքրքրված են կենտրոնի գործունեությամբ և ակտիվորեն հաճախում են՝ մասնակցելով իրենց հետաքրքրող ծրագրերին կամ պարզապես կազմակերպելով իրենց հետաքրքիր ժամանցը: Մեր նպատակն է ստեղծել միջավայր, որտեղ երիտասարդները կձևակերպեն իրենց ցանկությունները և կգնան դրանց իրագործման ճանապարհով»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ կոչ անելով ներկաներին իրենց ընկերներին ևս ներգրավել այցերին:
Կենտրոն այցելող երիտասարդները պատմել են իրենց տպավորությունների, հետաքրքրությունների շրջանակների մասին և ընդգծել, որ արդեն հասցրել են կենտրոնի համար կանոններ սահմանել ու հետևել դրանց:
Նախարարն այցելել է նաև Արտաշատ, որտեղ ևս նախատեսվում է երիտասարդական կենտրոն հիմնել: Համայնքի ղեկավարի՝ Կառլեն Մկրտչյանի հետ պաշտոնյաները շրջել են տարածքում, քննարկել առաջիկա անելիքները: Կարևորվել է ստեղծվող երիտասարդական կենտրոնի հասանելիության և շահառուների կարիքներին նպատակային արձագանքելու խնդիրը:
Նշենք, որ ՀՀ կառավարության 2021-2026 թվականների գործունեության ծրագրով նախատեսվում է մինչև 2026 թվականը ՀՀ մարզերում հիմնել 25 երիտասարդական կենտրոն, որոնցից 8-ն արդեն բացվել և գործում են, ևս 6-ը կբացվեն մինչև տարեվերջ։

Жанна Андреасян ознакомилась с условиями молодежного центра в Арарате
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян и заместитель министра Артур Мартиросян посетили молодежный центр Арарата, созданный в сотрудничестве с Министерством, администрацией общины Арарат и общественной организацией «Центр молодежных инициатив Арарата». Центр начал свою деятельность с марта 2025 года.
На визите также присутствовали заместитель губернатора Араратской области Артавазд Назаретян, глава общины Арарат Аслан Аветисян и представители местного самоуправления.
Министр Жанна Андреасян провела обход центра, ознакомилась с условиями, интересовалась порядком посещения детьми, их занятостью и реализуемыми программами.
Министру было представлено, что центр посещают подростки в возрасте от 13 до 18 лет, проводятся интеллектуальные и развлекательные игры-соревнования, программы по медиаграмотности, профориентации, искусственному интеллекту и другим направлениям. В рамках мероприятий молодежь также информируется о государственной молодежной политике и реализуемых государственных программах. По инициативе центра регулярно организуются визиты в общеобразовательные школы и средние профессиональные учебные заведения области с целью информирования о деятельности центра и предоставляемых возможностях, что способствует росту интереса и посещаемости среди молодежи.
Министр поинтересовалась у присутствующих молодых людей, с какого времени они посещают центр, какие у них наблюдения, оправдываются ли их ожидания и т.д. Она подчеркнула, что мнение молодежи важно для дальнейшего улучшения деятельности центра.
«Я очень рада, что молодежь интересуется деятельностью центра и активно посещает его, участвуя в интересующих их программах или просто организуя увлекательный досуг. Наша цель — создать среду, в которой молодежь сможет формулировать свои желания и идти по пути их реализации», — сказала Жанна Андреасян, призвав присутствующих привлекать к визитам также своих друзей.
Молодые люди, посещающие центр, поделились своими впечатлениями, интересами и отметили, что уже успели установить правила для центра и следуют им.
Министр также посетила Арташат, где планируется открыть молодежный центр. Вместе с главой общины Карленом Мкртчяном официальные лица осмотрели территорию и обсудили предстоящие шаги. Особое внимание было уделено доступности создаваемого центра и целевому реагированию на потребности его бенефициаров.
Отметим, что согласно программе деятельности правительства Армении на 2021–2026 годы, планируется открыть 25 молодежных центров в регионах страны до 2026 года. Из них 8 уже открыты и функционируют, ещё 6 будут открыты до конца года.