ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ Կասկադ համալիրում տեղի է ունեցել «Է» խորագիրը կրող միստերիա-օրատորիայի երրորդ ներկայացումը:
Միջոցառմանը ներկա է եղել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
Ստեղծագործությունը հեղինակել են կոմպոզիտոր Վաչե Շարաֆյանը և Վասգեն Բրուտյանը։
Օրատորիա-միստերիան ներկայացվում է Հայաստանի տարբեր տեսարժան վայրերում՝ զուգակցվելով վիզուալ ձևավորմամբ։ Այն նպատակ ունի աշխուժացնելու մշակութային կյանքը ոչ միայն մայրաքաղաքում, այլև Հայաստանի մարզերում։
Նախագիծը ներառում է չորս համերգների շարք. միստերիա-օրատորիայի առաջին ներկայացումը տեղի է ունենցել հունիսի 26-ին, Էրեբունի պատմահնագիտական արգելոց թանգարանում, երկրորդ ներկայացումը՝ հուլիսի 24-ին, Գութանասար լեռան վրա, երրորդ ներկայացումը՝ օգոստոսի 25-ին, Երևանում՝ Կասկադում, իսկ չորրորդ ներկայացումը տեղի կունենա օգոստոսի 30-ին, Երերույքի տաճարում: Պատմական հուշարձանների հարևանությամբ յուրաքանչյուր կատարում նոր շունչ ու ժամանակակից շարունակականություն է հաղորդում մշակութային կոթողներին։ Տվյալ վայրի պատմական հուշարձանը դառնում է միստերիայի անբաժան մասը՝ իր վրա կրելով վիզուալ անիմացիոն պրոյեկցիա՝ գեղարվեստական ձևավորմամբ։
Բազմաշերտ և բազմադրվագ օրատորիայում հանդես են գալիս կատարողներ Արփի Սինանյանը (սոպրանո) և Մերի Միսակյանը (սոպրանո), Հայկական պնղձյա փողային կվինտետը՝ ընդլայնված կազմով. Ազատ Հարությունյան (շեփոր), Նարեկ Գրիգորյան (շեփոր), Արմեն Կարագյան (գալարափող), Արշավիր Իսահակյան (գալարափող), Վարդան Պապիկյան (տրումբոն), Դավիթ Ասրյան (տուբա), Էդուարդ Պապոյան (հարվածային գործիքներ):
Օրատորիայի երաժշտության հեղինակը Վաչե Շարաֆյանն է, վիզուալ ձևավորումների հեղինակը՝ Վասգեն Բրուտյանը։
Հեղինակների համոզմամբ՝ օրատորիա-միստերիայի ստեղծումն ու իրականացումն այսօր առավել քան երբևէ կարևոր ու պահանջված է։ Ներկայացվող երաժշտական միստերիան բազմալեզու է. այն ներառում է նաև ուրարտերենը և նպատակ ունի բարձրարժեք արվեստի միջոցով ճանաչելի դարձնել հայոց պատմությունը։

Министр Жанна Андреасян присутствовала на представлении мистерии-оратории «Э» Ваче Шарафяна и Васгена Брутяна
При поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта РА в комплексе Каскад состоялось третье представление мистерии-оратории под названием «Э».
Авторами произведения являются композитор Ваче Шарафян и художник визуальных решений Васген Брутян.
Мистерия-оратория представляется в различных знаковых местах Армении, сопровождаясь визуальными инсталляциями. Цель проекта – оживить культурную жизнь не только в столице, но и в регионах страны.
Проект включает серию из четырёх концертов: первое представление прошло 26 июня в историко-археологическом музее-заповеднике Эребуни, второе – 24 июля на горе Гутанасар, третье – 25 августа в ереванском Каскаде, а четвёртое состоится 30 августа в храме Ереруйк. Каждое выступление рядом с историческим памятником придаёт культурным объектам новое дыхание и современное звучание. Сам памятник становится неотъемлемой частью мистерии, на него проецируются визуальные анимации с художественным оформлением.
В многослойной и многосценной оратории участвуют исполнители Арпи Синанян (сопрано) и Мери Мисакян (сопрано), а также расширенный состав Армянского медного духового квинтета: Азат Арутюнян (труба), Нарек Григорян (труба), Армен Карагян (валторна), Аршавир Исаакян (валторна), Вардан Папикян (тромбон), Давид Асрян (туба), Эдуард Папоян (ударные инструменты).
Автор музыки – Ваче Шарафян, визуального оформления – Васген Брутян.
По мнению авторов, создание и реализация мистерии-оратории сегодня особенно актуальны и востребованы. Представляемое музыкальное произведение является многоязычным – в нем используется также урартский язык, а его цель – через высокохудожественное искусство сделать армянскую историю более узнаваемой и доступной.