Այսօր տեղի է ունեցել Ալբերտ Ազարյանի անվան մարզադպրոցի հիմնարկեքի արարողությունը․ մարզադպրոցը կառուցվում է «Հրազդան» մարզադաշտի հարևանությամբ:
Միջոցառմանը ներկա են եղել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, Հայաստանի մարմնամարզության ֆեդերացիայի նախագահ Գագիկ Վանոյանը, Ա. Ազարյանի անվան մարզադպրոցի տնօրեն Պավել Քարտաշյանը, մարզիկներ:
Մարզադպրոցի կառուցման նպատակով Կառավարությունը հատկացրել է 6.9 միլիարդ դրամ։ Բյուջեն ներառում է նոր մարզադպրոցի նախագիծը, շինարարական աշխատանքները, հեղինակային և տեխնիկական հսկողությունը, սպորտային սարքավորումները, ներքին հարդարանքը և ենթակառուցվածքների ձևավորումը։ Մարզադպրոցը կունենա հատուկ մարզատեսակների (գեղարվեստական մարմնամարզություն և ակրոբատիկա) մարզասրահ, ունիվերսալ մարզադահլիճ՝ տրիբունայով՝ 532 հանդիսատեսի համար, կենցաղային տարածքներ, հանդերձարաններ և սանհանգույցներ, վարչական և սպասարկման տարածքներ, ավտոկայանատեղի՝ 88 մեքենայի համար, տեխնիկական տարածք, գույքի պահեստներ և արհեստանոց, ջեռուցման և օդափոխության համակարգ՝ առանձին սենյակների համար կարգավորումներով։
Նախատեսվում է մարզադպրոցի շինարարությունն ավարտին հասցնել 2026 թ․ նոյեմբերին։
Նոր մարզադպրոցը կդառնա շուրջ 300 պատանի և երիտասարդ մարզիկների պատրաստման ժամանակակից՝ միջազգային չափանիշներին համապատասխանող կենտրոն։ Համալիրում հնարավոր կլինի անցկացնել նաև միջազգային մրցաշարեր՝ ամրապնդելով Հայաստանի դիրքը և հեղինակությունը մարմնամարզության և սպորտի աշխարհում։
Նոր համալիրը նաև կհյուրընկալի 2027 թվականին Հայաստանում առաջին անգամ անցկացվելիք Մարմնամարզության Եվրոպայի առաջնությունը՝ լիարժեք ենթակառուցվածքային պատրաստվածությամբ։

На мероприятии присутствовали премьер-министр Армении Никол Пашинян, руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, мэр Еревана Тигран Авинян, президент Федерации гимнастики Армении Гагик Ваноян, директор спортивной школы имени А. Азаряна Павел Карташян, спортсмены.
На строительство спортивной школы правительство выделило 6,9 миллиарда драмов. Бюджет включает проект новой спортивной школы, строительные работы, авторский и технический надзор, спортивное оборудование, внутреннюю отделку и формирование инфраструктуры. Школа будет оснащена специализированными залами для художественной гимнастики и акробатики, универсальным спортивным залом с трибуной на 532 зрителя, бытовыми помещениями, раздевалками и санузлами, административными и обслуживающими помещениями, автостоянкой на 88 машин, техническими помещениями, складами инвентаря и мастерской, системой отопления и вентиляции с индивидуальными настройками для отдельных помещений.
Ожидается, что строительство спортивной школы завершится в ноябре 2026 года.
Новая спортивная школа станет современным центром подготовки около 300 юных и молодых спортсменов, соответствующим международным стандартам. В комплексе также можно будет проводить международные турниры, укрепляя позиции и авторитет Армении в мире гимнастики и спорта.
Новый комплекс также примет чемпионат Европы по гимнастике, который впервые пройдёт в Армении в 2027 году, с полной инфраструктурной готовностью.