Ժաննա Անդրեասյանը ներկա է եղել «Սթրիթ արտ 2025» փառատոնի բացմանը
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ և Նորարար փորձառական արվեստի կենտրոնի (ՆՓԱԿ) նախաձեռնությամբ մեկնարկել է «Սթրիթ արտ 2025» փառատոնը։
Բացմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը:
Ցուցահանդեսում ներկայացված են Փարիզի սթրիթ արտի պատմության 20 խորհրդանշական հեղինակների 25 բնօրինակ աշխատանքներ՝ ստեղծված արվեստանոցում, ինչպես նաև երեք հայ արվեստագետների կողմից տեղում արված (in situ) աշխատանքներ։ Ցուցադրվում են աշխարհահռչակ արվեստագետների՝ Բենքսիի, Բոյի, Կլեի, Դրանի, Էվազե՛Սիրի, Ժակ Վիլլեգլեի, Ժոնկի և այլոց ստեղծագործությունները:
Պաշտոնյաները շրջել են ցուցասրահներում, ծանոթացել աշխատանքներին, հետաքրքրվել դրանց ստեղծման պատմությամբ ու առանձնահատկություններով:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է հանրության շրջանում արվեստի այս ճյուղի վերաբերյալ տեղեկատվության հասանելիությունը: Նա հատկապես ընդգծել է դպրոցահասակների մասնակցությունը ցուցադրությանը: «Ավագ դասարաններում ներդրված է «Արվեստ» առարկան, որը հնարավորություն է տալիս դպրոցականների համար ճանաչելի դարձնել արվեստի աշխարհը: Իսկ արվեստի այս ձևը հույզերն արտահայտելու ամենաուղիղ դրսևորումներից է, որը հատկապես հետաքրքիր կլինի ավագ դպրոցականներին»,- ասել է նախարարը՝ հույս հայտնելով, որ դպրոցների հետ ևս նորարար փորձառական արվեստի գաղափարներ կյանքի կկոչվեն:
Ցուցահանդեսի տևողությունը 4 ամիս է:
Փառատոնը ներառում է նաև մի շարք կրթական և հանրային միջոցառումներ, այդ թվում՝ Ապարան քաղաքում մեծածավալ որմնանկարի ստեղծումը:
Միջոցառումների նպատակն է խթանել համայնքային ներգրավվածությունը, խրախուսել ստեղծագործական փոխանակումը և առաջարկել նոր հեռանկարներ Հայաստանի քաղաքային միջավայրի վերաբերյալ։
Բոլոր միջոցառումների մուտքն ազատ է։
«Սթրիթ Արտ փառատոն 2025»-ն իրականացվում է նաև Հայաստանում Ֆրանսիայի ինստիտուտի աջակցությամբ և ՆԼԼ (NLL), «Արտիստիկ Ռեզո» (Artistik Rezo) կազմակերպությունների հետ համագործակցությամբ:

При поддержке министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения и по инициативе Центра инновационного экспериментального искусства стартовал фестиваль «Стрит-арт 2025».
На открытии присутствовали министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян и глава делегации Европейского союза в Армении, посол Василис Марагос.
На выставке представлены 25 оригинальных работ 20 знаковых авторов из истории парижского стрит-арта, созданные в мастерской, а также (in situ) работы трёх армянских художников. Экспонируются произведения всемирно известных художников – Бэнкси, Боа, Клея, Драни, ЭвазэСири, Жака Виллегле, Жонки и других.
Официальные лица прошли по выставочным залам, ознакомились с работами, интересовались историей их создания и особенностями.
Министр Жанна Андреасян подчеркнула важность доступности информации об этом направлении искусства для широкой общественности. Особое внимание она уделила участию школьников в выставке.
«В старших классах внедрён предмет «Искусство», который позволяет школьникам познакомиться с миром искусства. А именно этот вид искусства – одно из самых прямых выражений эмоций, что особенно интересно для старшеклассников», - сказала министр, выразив надежду, что идеи инновационного экспериментального искусства будут реализованы и в школах.
Выставка продлится 4 месяца.
Фестиваль включает также ряд образовательных и общественных мероприятий, в том числе создание масштабной настенной росписи в городе Апаран.
Цель мероприятий – стимулировать участие общин, поощрять творческий обмен и предложить новые перспективы для городской среды Армении.
Вход на все мероприятия свободный.
Фестиваль «Стрит-арт 2025» проводится также при поддержке Французского института в Армении и в сотрудничестве с организациями NLL и Artistik Rezo.