Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի՝ Հայաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում Հայաստանի և Իրանի միջև ստորագրվել են մի շարք փաստաթղթեր, այդ թվում` կրթության և մշակույթի ոլորտներում։
Փաստաթղթերի ստորագրման արարողությանը ներկա են եղել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և ԻԻՀ նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության ու Իրանի կոոպերացիայի, աշխատանքի և սոցիալական բարեկեցության նախարարության միջև ստորագրվել է մասնագիտական կրթության և ուսուցման ոլորտում 2025-2029 թվականների համագործակցության մասին փոխըմբռնման հուշագիր։ Հայկական կողմից փաստաթուղթը ստորագրել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, իրանական կողմից՝ ԻԻՀ հանքարդյունաբերության նախարար Սեյեդ Մոհհամադ Աթաբաքը։
Ստորագրվել է «Հայաստանի ազգային գրադարանի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության ազգային գրադարանի և արխիվի միջև» փոխըմբռնման հուշագիր: Հայկական կողմից հուշագիրը ստորագրել են ԻԻՀ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Գրիգոր Հակոբյանը և ԻԻՀ մշակութային ժառանգության, զբոսաշրջության և ձեռարվեստի նախարարության միջազգային հարաբերությունների և հանրային դիվանագիտության կենտրոնի ղեկավար Հոջաթոլլահ Այուբին:
Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը և ԻԻՀ մշակութային ժառանգության, զբոսաշրջության և ձեռարվեստի նախարարության միջազգային հարաբերությունների և հանրային դիվանագիտության կենտրոնի ղեկավար Հոջաթոլլահ Այուբին ստորագրել են «Հայաստանի պատմության թանգարանի և Իրանի ազգային թանգարանի միջև թանգարանային համագործակցության մասին» փոխըմբռնման հուշագիր:
Հայաստանի կինոյի հիմնադրամի տնօրեն Դավիթ Բանուչյանը և ԻԻՀ մշակույթի և իսլամական առաջնորդության նախարարի տեղակալ, կինեմատոգրաֆիայի, աուդիովիզուալ կազմակերպության նախագահ Ռաեդ Ֆարիդզադեն ստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության Հայաստանի կինոյի հիմնադրամի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության մշակույթի և իսլամական առաջնորդության նախարարության Կինոյի և տեսալսողական հարցերի կազմակերպության միջև կինոփոխանակումների և համագործակցության վերաբերյալ» փոխըմբռնման հուշագիր:

Армения-Иран: Меморандумы о сотрудничестве в сфере образования и культуры
В рамках официального визита президента Ирана Масуда Пезешкиана в Армению были подписаны ряд документов между Арменией и Ираном, в том числе в сферах образования и культуры.
На церемонии подписания документов присутствовали премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Исламской Республики Иран Масуд Пезешкиан.
Между министерством образования, науки, культуры и спорта Армении и министерством кооперации, труда и социальной защиты Ирана был подписан меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству в области профессионального образования и обучения на 2025-2029 годы. Со стороны Армении документ подписала министр Жанна Андреасян, со стороны Ирана – министр горнодобывающей промышленности Сейед Мохаммад Атабак.
Был подписан меморандум о взаимопонимании между Национальной библиотекой Армении и Национальной библиотекой и архивом Исламской Республики Иран. Со стороны Армении меморандум подписали чрезвычайный и полномочный посол Армении в Иране Григор Акопян и руководитель Центра международных отношений и публичной дипломатии министерства культурного наследия, туризма и народных промыслов Ирана Ходжатолла Аюби.
Директор Музея истории Армении Давид Погосян и руководитель Центра международных отношений и публичной дипломатии министерства культурного наследия, туризма и народных промыслов Ирана Ходжатолла Аюби подписали меморандум о взаимопонимании о музейном сотрудничестве между Музеем истории Армении и Национальным музеем Ирана.
Директор Фонда кино Армении Давид Банучян и заместитель министра культуры и исламского руководства Ирана, президент Организации кинематографии и аудиовизуальных дел Раэд Фарид Заде подписали меморандум о взаимопонимании по вопросам кинообмена и сотрудничества между Фондом кино Армении министерства образования, науки, культуры и спорта Армении и Организацией кинематографии и аудиовизуальных дел министерства культуры и исламского руководства Ирана.