Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է ԻԻՀ մշակութային ժառանգության, զբոսաշրջության և ձեռարվեստի նախարարին
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության մշակութային ժառանգության, զբոսաշրջության և ձեռարվեստի նախարար Սեյեդ Ռեզա Սալեհի Ամիրիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը:
Սեյեդ Ռեզա Սալեհի Ամիրին ընդգրկված է ԻԻՀ նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի՝ Հայաստան կատարած պաշտոնական այցի պատվիրակության կազմում: Ողջունելով իրանցի գործընկերոջը՝ Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է ԻԻՀ նախագահի այցը Հայաստան և վստահություն հայտնել, որ այն կնպաստի Հայաստանի և Իրանի միջև դարավոր բարեկամության և փոխհամագործակցության զարգացմանը, մշակույթի ոլորտում ծրագրային նոր նախաձեռնությունների իրականացմանը։
Հանդիպմանը քննարկվել են Իրանի Պերսեպոլիս համալիրի տարածքում Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հիմնադրման 100-ամյակի հոբելյանական միջոցառում-համերգի անցկացմանը վերաբերող հարցեր։ ԿԳՄՍ նախարարն ընդգծել է՝ այն բացառիկ իրադարձություն է և կնպաստի ոչ միայն Հայաստանի մշակութային ժառանգության հանրահռչակմանը, այլև Հայաստանի և Իրանի միջև բարեկամական հարաբերությունների խորացմանը։
ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է նաև Իրանի ազգային գրադարանում հայկական անկյուն բացելու նախաձեռնությունն ու այնտեղ Հայաստանի պատմության և մշակույթի մասին գրքերի ներկայացումը։ ԿԳՄՍ նախարարությունն առաջիկայում ՀՀ ԱԳ նախարարության միջնորդությամբ Իրանի ազգային գրադարանին 15 անուն գիրք կփոխանցի՝ հայկական անկյան բացմանը ներկայացնելու համար:
Ընդգծվել է նաև կինոյի ոլորտում համագործակցության կարևորությունը՝ հաշվի առնելով պատմական ընդհանրություններն ու ոլորտային զարգացման առանձնահատկությունները: Իրանի Իսլամական Հանրապետության մշակութային ժառանգության, զբոսաշրջության և ձեռարվեստի նախարար Սեյեդ Ռեզա Սալեհին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և երկու ժողովուրդների միջև բարեկամական հարաբերությունների խորացման համատեքստում ընդգծել հատկապես մշակութային կապերի ընդլայնումը:
Կողմերը հեռանկարային են համարել նաև երկու պետությունների մասնագետների ներգրավմամբ արշավախմբեր ձևավորելու, պեղումներ իրականացնելու, ըստ այդմ նաև փորձի փոխանակման հնարավորությունները: Առանձնակի կարևորվել է հայկական և իրանական մշակութային ժառանգության ոլորտում համագործակցությունը, մասնավորապես՝ հուշարձանների պահպանումն ու հանրահռչակումը՝ որպես զբոսաշրջության կարևոր վայրեր:
Ընդգծելով մշակույթի ոլորտում համագործակցության ընդլայնման մեծ ներուժը՝ կողմերը քննարկել են նաև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկում համատեղ հայտի ներկայացման, ցուցահանդեսների անցկացման, թանգարանային ոլորտում համատեղ ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները:

Жанна Андреасян приняла министра культурного наследия, туризма и ремесел ИРИ
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян сегодня приняла делегацию во главе с министром культурного наследия, туризма и ремесел Исламской Республики Иран Сейедом Резой Салехи Амири.
Во встрече также принял участие заместитель министра ОНКС Армении Альфред Кочарян.
Сейед Реза Салехи Амири входит в состав официальной делегации президента Ирана Масуда Пезешкиана, прибывшего с визитом в Армению. Приветствуя иранского коллегу, Жанна Андреасян подчеркнула важность визита президента ИРИ в Армению и выразила уверенность, что он будет способствовать укреплению вековой дружбы и сотрудничества между двумя странами, а также реализации новых программных инициатив в сфере культуры.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся проведения юбилейного концерта по случаю 100-летия основания Национального филармонического оркестра Армении на территории комплекса Персеполис в Иране. Министр отметила, что это уникальное событие, которое будет способствовать не только популяризации культурного наследия Армении, но и углублению дружественных отношений между Арменией и Ираном.
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении также подчеркнула важность инициативы по созданию армянского уголка в Национальной библиотеке Ирана и представлению там книг о истории и культуре Армении. В ближайшее время министерство ОНКС Армении при посредничестве министерства иностранных дел РА передаст Национальной библиотеке Ирана 15 наименований книг для оформления армянского уголка.
Была также выделена значимость сотрудничества в сфере кинематографии, учитывая исторические параллели и особенности развития отрасли. Министр культурного наследия, туризма и ремесел Исламской Республики Иран Сейед Реза Салехи выразил благодарность за прием и в контексте укрепления дружеских отношений между двумя народами особо отметил необходимость расширения культурных связей.
Стороны назвали перспективным формирование совместных археологических экспедиций с участием специалистов двух стран, проведение раскопок и обмен опытом. Особое внимание было уделено сотрудничеству в области сохранения и популяризации армянского и иранского культурного наследия, особенно памятников, как важных объектов туристического интереса.
Отмечая высокий потенциал расширения сотрудничества в сфере культуры, стороны обсудили возможность подачи совместной заявки в список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО, проведения выставок и реализации совместных программ в музейной сфере.