ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է Գինու տուրիզմի համաշխարհային կազմակերպության (GWTO) նախագահ Անտոնիո Վիդալի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը կարևորում է գինեգործության ոլորտը. այն ազգային մշակութային արժեքավոր ժառանգություն լինելուց բացի, նաև զարգացող ուղղություն է մասնագիտական և բարձրագույն կրթության համակարգերում, և ուսանողների շրջանում մեծ պահանջարկ ունի: Ոլորտի առաջխաղացման համատեքստում Ժաննա Անդրեասյանը մասնավորապես կարևորել է Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի հետ համագործակցության, համատեղ կրթական ծրագրերի իրականացման հնարավորությունը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի գինու հնձանի վերականգնման և ամրակայման աշխատանքներին, որը ևս վկայում է գինեգործության՝ որպես հնագույն քաղաքակրթության և մշակութային ժառանգության նկատմամբ պետական քաղաքականության մասին:
(GWTO) նախագահ Անտոնիո Վիդալը ներկայացրել է կազմակերպության գործունեությունը էնոտուրիզմի ոլորտում՝ նշելով, որ իրենք հետաքրքրված են Հայաստանի հետ համագործակցությամբ:
I. Նախաբան Այս ուսումնական տարում մեր 10-րդ դասարանի սովորողների նախաձեռնությամբ մեկնարկեց մի նախագիծ, որը նպատակ ունի խորապես ուսումնասիրել քաղաքական գաղափարախոսությունների դերը՝ որպես քաղաքական դաշտը հասկանալու գործիք: Նախաձեռնության հիմնական շարժառիթը դարձավ…

Министр приняла президента Всемирной организации винного туризма
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян приняла делегацию во главе с президентом Всемирной организации винного туризма (GWTO) Антонио Видалем.
Приветствуя гостей, министр Жанна Андреасян отметила, что правительство Армении придает большое значение винодельческой отрасли. Помимо того, что она является частью национального культурного наследия, виноделие также развивается как направление в системе профессионального и высшего образования, пользующееся высоким спросом среди студентов. В контексте продвижения отрасли Андреасян особо подчеркнула важность сотрудничества с Национальным аграрным университетом Армении и возможности реализации совместных образовательных программ.
В ходе встречи также был затронут вопрос восстановления и укрепления винодельни в историко-культурном заповеднике-музее «Звартноц», что также свидетельствует о государственной политике в отношении виноделия как древней цивилизационной и культурной ценности.
Президент GWTO Антонио Видаль представил деятельность организации в сфере энотуризма (винный туризм), отметив заинтересованность в сотрудничестве с Арменией.