ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության և Հունաստանի մշակույթի նախարարության միջև ստորագրվել են մշակույթի ոլորտում համագործակցության հուշագրեր
Հուլիսի 23, 2025
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը Հունաստանի ազգային պատկերասրահում հանդիպել է Հունաստանի Հանրապետության մշակույթի նախարար Ստիլիանի (Լինա) Մենդոնիին, որի ընթացքում ստորագրվել են մշակույթի ոլորտում համագործակցության հուշագրեր:
Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի և Հունաստանի միջև ձևավորված բարեկամական հարաբերությունները և պատմական ընդհանրություններն ամուր հիմք են՝ երկու երկրների համագործակցությունը հատկապես մշակույթի ոլորտում ամրապնդելու և ընդլայնելու համար։
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ներկայացրել է մշակույթի ոլորտի զարգացման հիմնական ուղղությունները՝ կարևորելով համատեղ ծրագրերի իրականացումը տարբեր ուղղություններով։
Կողմերն ընդգծել են՝ երկու երկրների միջև փոխշահավետ համագործակցության զարգացման մեծ ներուժ կա՝ պատրաստակամություն հայտնելով ընդլայնելու երկկողմ կապերը համատեղ ծրագրերի միջոցով։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են մշակույթի ոլորտում փոխանակման ծրագրերի, միջթանգարանային համագործակցության, երկու երկրներում մշակույթի օրերի կազմակերպման, համատեղ ցուցահանդեսների և ֆիլմարտադրության նախագծերի, մշակութային ժառանգության պահպանման, կառավարման ոլորտում փորձի փոխանակման վերաբերյալ հարցեր:
Հանդիպմանը հաջորդել է մշակույթի ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ փաստաթղթերի ստորագրումը։ Մասնավորապես՝ ստորագրվել են Մշակույթի բնագավառում համագործակցության ծրագիր, Մշակութային արժեքների ապօրինի շրջանառության կանխարգելման մասին համաձայնագիր, Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի և Սալոնիկի Մեգարոն համերգասրահի միջև համագործակցության հուշագիր, Հայաստանի կինոյի հիմնադրամի և Հունաստանի կինոկենտրոնի միջև համագործակցության հուշագիր։
Նախարարներ Ժաննա Անդրեասյանը և Ստիլիանի (Լինա) Մենդոնիին վստահություն են հայտնել, որ ստորագրված փաստաթղթերը նոր շունչ կհաղորդեն Հայաստան- Հունաստան մշակութային կապերի ամրապնդմանը և կբացեն համագործակցության նոր հորիզոններ։

Между министерством ОНКС РА и министерством культуры Греции подписаны меморандумы о сотрудничестве в сфере культуры
23 Июля, 2025
Министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Жанна Андреасян встретилась в Национальной галерее Греции с министром культуры Греческой Республики Стилиани (Линой) Мендони. В ходе встречи были подписаны меморандумы о сотрудничестве в сфере культуры.
Жанна Андреасян выразила благодарность за теплый прием, подчеркнув, что дружественные отношения и исторические общие черты между Арменией и Грецией являются прочной основой для укрепления и расширения сотрудничества, особенно в культурной сфере.
Министр представила основные направления развития культурной политики Армении, акцентируя внимание на важности реализации совместных программ в различных областях.
Стороны отметили высокий потенциал для взаимовыгодного сотрудничества и выразили готовность расширять двусторонние связи через совместные инициативы.
Во время встречи были обсуждены вопросы, касающиеся программ обмена в сфере культуры, межмузейного сотрудничества, организации дней культуры в двух странах, совместных выставок и кинопроектов, сохранения культурного наследия, а также обмена опытом в области управления.
После встречи состоялось подписание документов о сотрудничестве в культурной сфере. В частности, были подписаны: программа сотрудничества в области культуры, соглашение о предотвращении незаконного оборота культурных ценностей, меморандум о сотрудничестве между Национальным филармоническим оркестром Армении и концертным залом «Мегарон» в Салониках, а также меморандум о сотрудничестве между Фондом армянского кино и Кинематографическим центром Греции.
Министры Жанна Андреасян и Стилиани (Лина) Мендони выразили уверенность, что подписанные документы придадут новое дыхание армяно-греческим культурным связям и откроют новые горизонты для сотрудничества.