Նախարար Ժաննա Անդրեասյանն Աթենքում այցելել է Ստավրոս Նիարխոս հիմնադրամ, Ակրոպոլիսի և Աթենքի հնագիտական թանգարաններ
Հուլիսի 22, 2025
Շարունակվում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի գլխավորած պատվիրակության աշխատանքային այցը Հունաստան: Նախարարի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Ակրոպոլիսի թանգարան և Աթենքի հնագիտական թանգարան:
Ակրոպոլիսի թանգարանի տնօրեն Նիկոլայոս Ստամպոլիդիսի ուղեկցությամբ հայկական պատվիրակությունը շրջել է թանգարանում, ծանոթացել ցուցադրությանը:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար՝ կարևորելով թանգարանային ոլորտում երկկողմ համագործակցությունը, հատկապես՝ հելլենիզմի և վաղքրիստոնեական շրջանի վերաբերյալ Հայաստանի պատմության թանգարանի հետ համատեղ ծրագրերի իրականացումը:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է՝ Հայաստանի պատմության թանգարանն արդեն իսկ միջազգային հեղինակավոր թանգարանների հետ համագործակցության և համատեղ ցուցադրությունների կազմակերպման հաջող փորձառություն ունի: Մասնավորապես՝ Բրիտանական թանգարանի հետ համագործակցությամբ «Մայր աստվածություն․ Անահիտից Մարիամ» խորագրով ցուցադրության շրջանակում Հայաստանի պատմության թանգարանում ավելի քան 6 ամիս ցուցադրվել են Անահիտ աստվածուհու բրոնզե արձանից պահպանված կիսանդրին և ձեռքը՝ Հայաստանի պատմության թանգարանի ցուցանմուշների հետ համադրմամբ: Առաջիկայում համատեղ ցուցադրություններ են նախատեսվում աշխարհի այլ հեղինակավոր թանգարանների հետ:
Հաջորդաբար հայկական պատվիրակությունն այցելել է Աթենքի հնագիտական թանգարան: Թանգարանի տնօրեն Կոստաս Նիկոլեդոսը պատվիրակության անդամներին ներկայացրել է Հունաստանի առաջատար թանգարանների փորձը, ցուցադրությունների կազմակերպման նորարարական լուծումները, թվայնացման ծրագրերը։
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ Հունաստանի թանգարաններն ունեն բացառիկ փորձ և համաշխարհային ճանաչում, որը կարող է օգտակար լինել Հայաստանի թանգարանների զարգացման և արդիականացման համար։
Քննարկվել են թանգարանային մասնագետների համար վերապատրաստման ծրագրերի իրականացման, ցուցադրությունների վիրտուալ հասանելիության և թվային տեխնոլոգիաների կիրառման ուղղությամբ փորձի փոխանակման հնարավորությունները:
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է նաև տավրոս Նիարխոս հիմնադրամ, որտեղ հանդիպել է հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն ԴիմիտրիսՊրոտոպսալտուի հետ։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են կրթության և մշակույթի ոլորտներում հնարավոր համագործակցության ուղղությունները, փորձի փոխանակման ծրագրերը և փոխշահավետ նախաձեռնությունների իրականացումը։
ԿԳՄՍ նախարարն ընդգծել է հիմնադրամի երկարամյա ներդրումները մշակութային և կրթական նախագծերում՝ նշելով, որ հայաստանյան կողմը պատրաստ է ուսումնասիրելու փոխգործակցության տարբերակները, որոնք կարող են նպաստել ոլորտային զարգացումներին։
Ստավրոս Նիարխոս հիմնադրամը (Stavros Niarchos Foundation, SNF) հիմնադրվել է 1996 թվականին և հանդիսանում է աշխարհի առաջատար բարեգործական կազմակերպություններից մեկը։ Հիմնադրամն աջակցում է ավելի քան 130 երկրում իրականացվող կրթության, մշակույթի, սոցիալական բարեկեցության և առողջապահության ոլորտների նախագծերի՝ խթանելով մարդկային կապիտալի զարգացումը:
Այցի շրջանակում նախարարին է ներկայացվել նաև Ստավրոս Նիարխոս հիմնադրամի Մշակույթի կենտրոնի (SNFCC-Stavros Niarchos Foundation Cultural Center) գործունեությունը: Կենտրոնի տարածքում տեղակայված են Հունաստանի ազգային գրադարանը և ազգային օպերան, ինչպես նաև հարակից մեծ այգին, թեմատիկ պարտեզները և ճեմուղիները, բացօթյա բեմերը, ցուցասրահները, սրճարանները և հանրային բաց տարածքները:
Դիմիտրիս Պրոտոպսալտուն ներկայացրել է հիմնադրամի ընթացիկ ծրագրերը և հնարավորությունները՝ ընդգծելով հայկական կողմի հետ համատեղ ծրագրերի իրականացման պատրաստակամությունը:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում են նախարարի խորհրդական Արման Անդրիկյանը, Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը, Հայաստանի կինոյի հիմնադրամի տնօրեն Դավիթ Բանուչյանը, Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի տնօրեն Նորայր Նազարյանը և Մշակույթի զարգացման հիմնադրամի տնօրեն Կարեն Ավետիսյանը։ Պատվիրակությանն ուղեկցում է Հունաստանում ՀՀ դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը։

Министр Жанна Андреасян посетила фонд Ставроса Ниархоса, археологические музеи Акрополя и Афин
Продолжается рабочий визит делегации во главе с министром образования, науки, культуры и спорта Армении Жанной Андреасян в Грецию. В рамках поездки делегация посетила Музей Акрополя и Национальный археологический музей Афин.
В Музее Акрополя армянскую делегацию сопровождал директор учреждения Николаос Стамполидис. Гости ознакомились с экспозицией и деятельностью музея. Министр Жанна Андреасян выразила благодарность за теплый прием и подчеркнула важность двустороннего сотрудничества в музейной сфере, особенно в контексте совместных проектов с Музеем истории Армении, посвящённых эпохе эллинизма и раннехристианскому периоду.
Министр отметила, что Музей истории Армении уже имеет успешный опыт сотрудничества с международными учреждениями. В частности, в рамках совместной выставки с Британским музеем под названием «Богоматерь: от Анахит до Марии» в течение более шести месяцев были представлены бронзовые фрагменты статуи богини Анаит – бюст и рука, сопоставленные с экспонатами из коллекции армянского музея. В ближайшее время планируются новые совместные выставки с другими авторитетными музеями мира.
Затем делегация посетила Национальный археологический музей Афин, где директор Костас Николедос представил опыт ведущих музеев Греции, инновационные подходы к организации экспозиций и программы цифровизации.
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян отметила, что музеи Греции обладают исключительным опытом и международным признанием, которое может быть полезным для развития и модернизации музейной сферы Армении.
В ходе визита обсуждались возможности реализации программ повышения квалификации для музейных специалистов, обеспечения виртуального доступа к экспозициям и обмена опытом в применении цифровых технологий.
Делегация во главе с министром также посетила Фонд Ставроса Ниархоса, где состоялась встреча с генеральным директором фонда Димитрисом Протопсалтосом. Стороны обсудили возможные направления сотрудничества в сферах образования и культуры, программы обмена опытом и реализацию взаимовыгодных инициатив.
Министр подчеркнула многолетний вклад фонда в культурные и образовательные проекты, выразив готовность армянской стороны изучить варианты взаимодействия, которые могут способствовать развитию соответствующих отраслей.
Фонд Ставроса Ниархоса (Stavros Niarchos Foundation, SNF), основанный в 1996 году, является одной из ведущих благотворительных организаций мира. Он поддерживает проекты в области образования, культуры, социальной защиты и здравоохранения более чем в 130 странах, способствуя развитию человеческого капитала.
В рамках визита министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян ознакомилась с деятельностью Культурного центра Фонда Ставроса Ниархоса (SNFCC — Stavros Niarchos Foundation Cultural Center). На территории центра расположены Национальная библиотека Греции и Национальная опера, а также обширный парк, тематические сады, прогулочные аллеи, открытые сцены, выставочные залы, кафе и общественные пространства.
Генеральный директор фонда Димитрис Протопсалтос представил текущие программы и возможности центра, выразив готовность к реализации совместных проектов с армянской стороной.
В состав делегации, возглавляемой министром Жанной Андреасян, входят советник министра Арман Андрикян, директор Музея истории Армении Давид Погосян, директор Фонда кино Армении Давид Банучян, директор Национального филармонического оркестра Армении Норайр Назарян и директор Фонда развития культуры Карен Аветисян. Делегацию сопровождает посол Армении в Греции Тигран Мкртчян.