Հուլիսի 23-ից Երևանում կմեկնարկի վոլեյբոլի մինչև 16 տարեկան տղաների Եվրոպայի առաջնությունը: Մրցաշարին ընդառաջ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ու Հայաստանի վոլեյբոլի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Կարեն Ասմարյանը մամուլի ասուլիսում ներկայացրել են առաջնության նախապատրաստական ընթացքը:
Անդրադառնալով այս տարվա չորրորդ միջազգային մրցաշարին՝ Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է՝ մինչև Երևան ժամանելը թիմերն անցել են բավականին լուրջ մրցապայքար. Հայաստան են ժամանելու ուժեղագույն թիմերը:
«Մեզ սպասվում են շատ հագեցած օրեր: Ֆեդերացիան մեծ ջանքեր է ներդրել այս առաջնությունը Հայաստան բերելու և այն լավագույնս անցկացնելու համար: Վստահ եմ՝ մրցաշարը կնպաստի նաև վոլեյբոլի նկատմամբ հետաքրքրության մեծացմանը: Ֆեդերացիայի հետ քննարկվում է «Դպրոցականների վոլեյբոլի լիգա» ձևավորելու հնարավորությունը, քանի որ խաղային մարզաձևերի խթանման լավագույն եղանակներից մեկը դպրոցականների շրջանում սպորտի մասսայականացումն է»,- նշել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ ընդգծելով, որ խաղային մարզաձևերի զարգացման պետական շարունակական քաղաքականությունn ամրագրված է ՀՀ ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի ոլորտների 2024–2030 թվականների ռազմավարությամբ։
Վոլեյբոլի մինչև 16 տարեկան տղաների Եվրոպայի առաջնությանը կմասնակցեն պատվիրակություններ Ֆրանսիայից, Լեհաստանից, Իտալիայից, Հունգարիայից, Լատվիայից, Չեխիայից, Թուրքիայից, Բուլղարիայից, Իսպանիայից, Ուկրաինայից, Ավստրիայից, Հունաստանից, Սերբիայից, Սլովենիայից և Ռումինիայից։ Առաջնության շրջանակում նախատեսվում է շուրջ 500 մարզիկի մասնակցություն և 60 հանդիպում, որոնք կանցկացվեն «Գազպրոմ Արմենիայի» ուսումնասպորտային համալիրում և Ռուս-հայկական համալսարանի մարզադահլիճում:
ԿԳՄՍ նախարարի խոսքով՝ առաջնության պատշաճ անցկացման նպատակով պետական բյուջեից շուրջ 130 մլն դրամ է հատկացվել, ձեռք է բերվել անհրաժեշտ գույք, ապահովվել է մարզադահլիճների համապատասխան կահավորում:
Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է՝ սպորտային ենթակառուցվածքների բարելավումը սպորտի զարգացման քաղաքականության կարևոր ուղղություն է. «Այս պահին բազմաթիվ տեղերում ավելի քան 100 սպորտային ենթակառուցվածքների կառուցման և վերակառուցման աշխատանքներ են իրականացվում: Բացի այդ՝ շատ կարևոր է նաև, որ կառուցվող և վերակառուցվող դպրոցական մարզադահլիճներn առանձին կահավորանք են ստանում վոլեյբոլով զբաղվելու համար: Այս ամենի հանրագումարով ստեղծվում են պայմաններ մարզաձևի մասսայականացման համար»:
Հաջողություն և հաղթական մրցելույթներ մաղթելով Հայաստանի մինչև 16 տարեկանների տղաների հավաքականին՝ Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է նաև երկրպագուների աջակցությունն ու հրավիրել ներկա գտնվելու սպասվող հանդիպումներին:
«Վերջին տարիներին Կառավարությունը Հայաստանում միջազգային խոշոր սպորտային մրցաշարեր հյուրընկալելու ակտիվ քաղաքականություն է վարում: Սա թույլ է տալիս բարձրացնել Հայաստանի տեսանելիությունը սպորտային քարտեզում, ինչը շատ կարևոր է: Սպորտում հաջողությունների հասնելու համար անհրաժեշտ է, որ երկիրn ունենա ոչ միայն տարբեր մրցաշարերի մասնակցելու, այլև դրանք կազմակերպելու և անցկացնելու կարողություն: Սա նաև մարզիկներին լրացուցիչ վստահություն է հաղորդում»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Որպես կարևոր ազդեցություն՝ ԿԳՄՍ նախարարն ընդգծել է նաև Հայաստանի ճանաչելիության բարձրացումը, ինչպես նաև խաղային մարզաձևերի զարգացումն ու մասսայականացումը:
«Թիմային մարզաձևերում, այդ թվում՝ վոլեյբոլում, մեր հավակնությունները բարձր են: Եթե հետևողական ջանք դնենք և գրագետ աշխատանք իրականացնենք, կարծում եմ` արդյունքներ կլինեն»,- նշել է ԿԳՄՍ նախարարը՝ ընդգծելով, որ աշխատանքներ են տարվում Սպորտի կառավարման կենտրոնի ենթակայությամբ գործող «Միկա» մարզահամալիրում ևս վոլեյբոլի մրցաշարեր անցկացնելու ուղղությամբ:
Ժաննա Անդրեասյանը համոզմունք է հայտնել՝ Վոլեյբոլի միջազգային ֆեդերացիայի հետ համատեղ առաջին նախաձեռնությունը կդառնա լավ նախադեպ՝ ապագայում ավելի շատ միջազգային միջոցառումներ Հայաստանում կազմակերպելու համար։
Հայաստանի վոլեյբոլի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Կարեն Ասմարյանը ևս ընդգծել է նմանօրինակ մրցաշար Հայաստանում հյուրընկալելու կարևորությունը:
«Մեզ համար մեծ պատիվ է, որ Հայաստանն ընդունում է վոլեյբոլի այսպիսի խոշոր մրցաշար: Նախկինում մենք անցկացրել էինք մի քանի միջազգային մրցաշարեր, այդ թվում` արևելաեվրոպական երկրների առաջնություններ: Այս մրցաշարերը բարձր մակարդակով անցկացնելուց հետո 2021 թ. որոշեցինք հայտ ներկայացնել Եվրոպայի առաջնության համար. 2022 թ. մեր հայտը հաստատվեց»,- ներկայացրել է Կարեն Ասմարյանը:
ՀՎՖ գլխավոր քարտուղարի խոսքով՝ մինչև 16 տարեկանների թիմը ձևավորվել է շուրջ 6 ամիս առաջ՝ անցնելով լիարժեք նախապատրաստական փուլ:
«Ունենք հավաքական, որը պատրաստ է մեծ պայքարի: Սպասելիքներ ունենք. նպատակը մինչև 5-րդ տեղը զբաղեցնելն է, քանի որ դա մեզ թույլ կտա մասնակցելու 2026 թ. աշխարհի Մ17 առաջնությանը: Հայաստանի հավաքականը ձեւավորվել է հունվար ամսին: Ունենք բարձրակարգ մարզիչ Ռուսաստանից, որն այս կարճ ժամանակում հավաքականը դարձրել է մարտունակ թիմ: Եվրոպայի առաջնությանը պատրաստվել ենք մի քանի փուլերով: Ունեցել ենք հավաքներ, ընկերական խաղեր․ հավատում ենք, որ տղաները կարող են ցանկալի արդյունք ապահովել»,- նշել է Կարեն Ասմարյանը:

В Армению прибудут 500 спортсменов, состоится 60 матчей: Чемпионат Европы по волейболу среди юношей до 16 лет
С 23 июля в Ереване стартует чемпионат Европы по волейболу среди юношей до 16 лет. В преддверии турнира министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян и генеральный секретарь Федерации волейбола Армении Карен Асмарян провели пресс-конференцию, на которой рассказали о ходе подготовки к соревнованиям.
Жанна Андреасян отметила, что это уже четвёртый международный турнир, проводимый в Армении в этом году, и подчеркнула, что команды, прибывающие в Ереван, прошли серьёзный отбор и представляют собой сильнейшие сборные. По её словам, страну ждут насыщенные дни, а Федерация волейбола приложила большие усилия, чтобы привезти чемпионат в Армению и организовать его на высоком уровне.
Министр выразила уверенность, что турнир поспособствует росту интереса к волейболу в стране. Также обсуждается возможность создания школьной волейбольной лиги, поскольку популяризация игровых видов спорта среди школьников — один из эффективных путей развития физической культуры. Она напомнила, что развитие игровых видов спорта закреплено в государственной стратегии Армении на 2024-2030 годы.
В чемпионате примут участие делегации из Франции, Польши, Италии, Венгрии, Латвии, Чехии, Турции, Болгарии, Испании, Украины, Австрии, Греции, Сербии, Словении и Румынии. Ожидается участие около 500 спортсменов и проведение 60 матчей. Игры пройдут в учебно-спортивном комплексе «Газпром Армения» и в спортзале Российско-Армянского университета.
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян сообщила, что для надлежащей организации чемпионата Европы по волейболу среди юношей до 16 лет из государственного бюджета было выделено около 130 миллионов драмов. Были закуплены необходимые материалы и обеспечено соответствующее оснащение спортивных залов.
Она подчеркнула, что улучшение спортивной инфраструктуры является важным направлением государственной политики в сфере спорта. В настоящее время в разных регионах страны ведутся работы по строительству и реконструкции более 100 спортивных объектов. Особое внимание уделяется школьным спортивным залам, которые получают отдельное оборудование для занятий волейболом. Все это создает условия для популяризации данного вида спорта.
Пожелав успехов и побед сборной Армении до 16 лет, министр отметила важность поддержки болельщиков и пригласила всех желающих на предстоящие матчи.
По ее словам, в последние годы правительство Армении активно проводит политику по приему крупных международных спортивных мероприятий. Это способствует повышению видимости страны на спортивной карте мира, что крайне важно. Чтобы добиться успехов в спорте, необходимо не только участвовать в турнирах, но и уметь их организовывать. Это также придаёт спортсменам дополнительную уверенность.
Министр также выделила значимость повышения узнаваемости Армении, развития и популяризации игровых видов спорта. В командных дисциплинах, включая волейбол, у Армении высокие амбиции. При последовательной и грамотной работе можно добиться ощутимых результатов.
Она добавила, что ведутся работы по организации волейбольных турниров в спорткомплексе «Мика», находящемся в ведении Центра управления спортом. Жанна Андреасян выразила уверенность, что совместная инициатива с Международной федерацией волейбола станет хорошим прецедентом для проведения еще большего числа международных мероприятий в Армении в будущем.
Генеральный секретарь Федерации волейбола Армении Карен Асмарян также подчеркнул важность проведения подобных турниров в стране. Он отметил, что для Армении большая честь принимать столь масштабный чемпионат по волейболу. Ранее в стране уже проходили международные соревнования, включая первенства восточноевропейских стран. После успешной организации этих турниров в 2021 году было принято решение подать заявку на проведение чемпионата Европы, и в 2022 году она была одобрена.
По словам Асмаряна, сборная Армении до 16 лет была сформирована около шести месяцев назад и прошла полноценный подготовительный этап. Команда готова к серьёзной борьбе, и цель — занять место в пятёрке лучших, что даст право участвовать в чемпионате мира U17 в 2026 году. Сборная была сформирована в январе, её тренирует высококвалифицированный специалист из России, который за короткое время сумел превратить команду в боеспособный коллектив. Подготовка к чемпионату Европы проходила в несколько этапов, включая тренировочные сборы и товарищеские матчи. Асмарян выразил уверенность, что команда способна добиться желаемого результата.