Երևանի Շառլ Ազնավուրի անվան հրապարակում այսօր բացվել է Հայաստանի ազգային հերոս, Ֆրանսիայի Պատվո լեգեոնի շքանշանակիր, աշխարհահռչակ շանսոնյե, բանաստեղծ, հասարակական գործիչ Շառլ Ազնավուրի արձանը՝ «Լա Բոհեմ» անվանումով:
Միջոցառմանը ներկա են եղել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը, Շառլ Ազնավուրի ընտանիքի անդամներ, ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպաններ, Փարիզ քաղաքի և Իլ դը Ֆրանս շրջանային խորհրդի պատվիրակներ, պետական կառույցների ներկայացուցիչներ, արվեստագետներ, մտավորականներ, Ազնավուրի արվեստի երկրպագուներ, Երևան քաղաքի հյուրեր:
Ողջույնի խոսքով հանդես են եկել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին, Շառլ Ազնավուրի որդին՝ «Ազնավուր» հիմնադրամի համահիմնադիր Նիկոլա Ազնավուրը, «Լա Բոհեմ» արձանի հեղինակ Դավիթ Մինասյանը:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ողջունելով ներկաներին՝ նշել է՝ սերը Ազնավուրի կյանքն ու արվեստը բնորոշող գլխավոր զգացմունքն է։
«Սիրով լցված է ցանկացած դրվագ, իրավիճակ, ստեղծագործություն, երաժշտություն և տող։ Մենք այդ սերը նյութականացնելու և մարմնավորելու ևս մի հնարավորություն ենք ստանում այստեղ՝ Ազնավուրի անունը կրող հրապարակում, որն առաջին հերթին մշակութային հրապարակ է՝ շրջապատված կինոթատրոնի, թատրոնի և Նկարիչների միության կառույցներով: Բնական է, որ այս հրապարակն Ազնավուրի անունով կոչելը և այստեղ Ազնավուրի արձանն ունենալը շատ ներդաշնակ են։ Ինչպես մշակույթն է միավորում մարդկանց, այդպես էլ Ազնավուրն իր գործունեությամբ շարունակում է միավորել մեզ, և սա թերևս ամենամեծ գնահատականն է։
Ազնավուրի հանդեպ մեր վերաբերմունքը շատ առանձնահատուկ է մի բանով․ նա յուրաքանչյուրիս հարազատ է յուրովի։ Հազվադեպ է պատահում, որ միլիոնավոր մարդիկ հարազատության զգացում ունենան մեկի հանդեպ, ում կյանքում գուցե երբեք չեն հանդիպել։ Հարազատության զգացումը ձևավորում է առանձնահատուկ վերաբերմունք, ինչպես Ազնավուրի, այնպես էլ նրա արձանի հանդեպ։ Մեզնից յուրաքանչյուրն ունի Ազնավուրի իր պատկերն ու ընկալումը, որովհետև մենք նրա երգերի ներքո սիրահարվել, ուրախացել և տխրել ենք՝ ապրելով մեր կյանքի տարբեր իրավիճակները: Վստահ եմ, որ արձանը նաև այս տեսանկյունից հետաքրքիր քննարկում կբերի․ Ազնավուրին թերևս կարելի էր պատկերել տարբեր ձևերով, բայց պատկերվել է հենց այսպես։ Ուստի, շատ կարևոր է, որպեսզի մշակութային դաշտում ծավալվի քննարկում, հնչեն մասնագիտական դիտարկումներ, և հնարավորություն ստեղծվի խոսելու արվեստի մասին:
Ազնավուրի հարյուրամյակի առիթով Կառավարությունը ձևավորել էր հոբելյանական հանձնաժողով․ նրա ընտանիքի հետ միասին մի շարք միջոցառումներ են իրականացվել։ Հուսով եմ՝ արձանի բացմամբ նույնպես կկարողանանք ներկայացնել մեր գնահատանքը, նվիրվածությունն ու սերն առ մեծ արվեստագետը, առ մեծ մարդը»,- նշել է նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և շնորհակալություն հայտնել Երևանի քաղաքապետարանին կարևոր նախաձեռնության իրականացման համար:
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի նշմամբ՝ Շառլ Ազնավուրի հրապարակում բացվում է արձան, որը խորհրդանշում է ոչ միայն մեծ արվեստագետի հիշատակը, այլև հայ ժողովրդի ներդրումը միջազգային մշակութային կյանքում։
«Շառլ Ազնավուրը՝ ծնված Փարիզում, հայ փախստականների ընտանիքում, դարձավ համաշխարհային երգարվեստի ամենահայտնի անուններից մեկը։ Հազարից ավելի երգեր, ֆիլմեր, համերգներ՝ ավելի քան 90 երկրում։ Նա այն մարդն էր, որի արվեստը ճանաչում էին առանց թարգմանության և առանց բացատրությունների, և նա շարունակում է մնալ այն մարդը, որի արվեստը ճանաչում են առանց հավելյալ բացատրության»,- նշել է Տիգրան Ավինյանը՝ հավելելով, որ արձանի բացումը ֆինանսավորվել է Երևանի քաղաքապետարանի կողմից։
«Երբ հայրս ժամանում էր Երևան, նա կանգ էր առնում այս հյուրանոցում: Նա սիրում էր պատշգամբից նայել այս հրապարակին, որը լեցուն է կյանքով և պատմությամբ։ Հիրավի շատ հուզիչ է, որ այսօրվանից մեկընդմիշտ Ազնավուրը կլինի այստեղ՝ այս հրապարակում»,- ողջունելով ներկաներին ասել է Շառլ Ազնավուրի որդին՝ «Ազնավուր» հիմնադրամի համահիմնադիր Նիկոլա Ազնավուրը:
Նրա խոսքով՝ Ազնավուրը սիրահարված էր Հայաստանին, սիրում էր Հայաստանը կրքոտ ձևով, և դա արտահայտվում էր ոչ միայն բառերով, այլև գործունեությամբ:
«Նա կրել է Հայաստանն իր սրտի ներքո և համաշխարհային բոլոր հարթակներում: Հայրս հավատում էր այս երկրի ուժին, հզորությանը, մշակույթին ու ապագային: Այդ իսկ պատճառով նա շատ խրախուսեց, որպեսզի իր ընտանիքը ժամանի և հաստատվի այստեղ՝ ապրեցնելով և իրականություն դարձնելով իր գաղափարները»,- նշել է Նիկոլա Ազնավուրը և հավելել, որ արձանը պատկանում է ողջ հայ ժողովրդին և աշխարհի բոլոր այն մարդկանց, որոնք սիրում են Ազնավուրի արվեստը:
ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին ողջունելով ներկաներին՝ նշել է՝ Երևանի սրտում տեղադրված Շառլ Ազնավուրի արձանը միաձուլում է մեծ արվեստագետի ինքնությունները՝ Ֆրանսիան և Հայաստանը:
«Շառլ Ազնավուրը միշտ սիրում էր հիշեցնել, որ 100%-ով հայ է և 100%-ով ֆրանսիացի։ Նրան հարգանքի տուրք ենք մատուցում և պատվում թե՛ Ֆրանսիայի, և թե՛ Հայաստանի մայրաքաղաքներում։ Երևանում, որտեղ շատ հաճախ հնչում են Ազնավուրի երգերը, այդ ամբողջը կհամեմվի, կհամալրվի նրա մշտական ներկայությամբ՝ արձանի միջոցով»,- նշել է դեսպանը և շնորհակալություն հայտնել Շառլ Ազնավուր երևույթին հավատարիմ մնալու համար:
«Լա Բոհեմ» արձանի հեղինակ Դավիթ Մինասյանը պատմել է արձանի ստեղծման մեկ ու կես տարվա պատմությունը՝ շնորհակալություն հայտնելով բոլոր նրանց, ովքեր աջակցել են գործին: «Ես առանձնահատուկ շնորհակալ եմ Շառլ Ազնավուրին, որ թույլ տվեց իր հետ մեկ ու կես տարի ընկերություն անել»,- ասել է Դավիթ Մինասյանը՝ խոսելով ստեղծագործական մտահղացման մասին:
«Լա Բոհեմ» արձանի մտահղացման հիմքում ընկած է Ազնավուրի կերպարը՝ հանդիսատեսի ծափահարությունների ուղեկցմամբ՝ «Լա Բոհեմ» երգի կատարման ընթացքում։
Արձանը պատրաստված է բրոնզից, օգտագործվել են նաև այլ նյութեր՝ մարմար, կարմիր էմալ: Չափսը՝ 3350x2500x1820 մմ, քաշը՝ 1850 կգ: Ստեղծվել է 2025 թվականին:

В центре Еревана открылся памятник Шарлю Азнавуру «Богема»
Сегодня, на площади имени Шарля Азнавура в столице Армении, состоялась церемония открытия памятника выдающемуся французско-армянскому шансонье, поэту, общественному деятелю и Национальному герою Армении — Шарлю Азнавуру. Скульптура получила название «La Bohème», как отсылка к одной из самых известных песен Азнавура.
На мероприятии присутствовали министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян, мэр города Ереван Тигран Авинян, заместитель министра Даниел Даниелян, члены семьи Азнавура, аккредитованные в Армении послы, делегации из города Париж и региона Иль-де-Франс, представители государственных учреждений, деятели культуры, интеллектуалы, поклонники творчества Азнавура, а также гости столицы.
В рамках церемонии выступили с речами министр Жанна Андреасян, мэр Еревана Тигран Авинян, посол Франции в Армении Оливье Декотиньи, сын Азнавура Николя Азнавур — соучредитель фонда «Азнавур», а также автор памятника — скульптор Давид Минасян.
Выступая перед гостями, министр Жанна Андреасян отметила, что главным чувством, которое сопровождало жизнь и искусство Азнавура, была любовь. Она подчеркнула, что любовь пронизывает каждую сцену, каждую ситуацию, каждое произведение, каждую мелодию и строчку Азнавура.
Министр также отметила важность самой площади имени Азнавура, которая окружена культурными учреждениями — кинотеатром, театром и зданием Союза художников, благодаря чему она стала символичным местом для установки памятника. По ее словам, то, что этот культурный центр носит имя Азнавура и теперь украшен его скульптурой, является логичным и гармоничным продолжением.
Жанна Андреасян заявила, что как искусство объединяет людей, так и деятельность самого Азнавура продолжает объединять поколения армян и друзей армянской культуры по всему миру. По ее мнению, это — самое значительное признание его наследия.
«Шарль Азнавур занимает особое место в сердцах армян. К нему у нас особенно личное отношение — каждый чувствует его по-своему близким. Редко бывает так, что миллионы людей испытывают чувство родства к человеку, которого, возможно, никогда не встречали. Это чувство формирует особую связь — как с самим Азнавуром, так и с его памятником. Каждый из нас имеет собственное представление об Азнавуре, ведь под звуки его песен мы влюблялись, радовались и грустили, проживая разные моменты своей жизни. Уверена, что памятник вызовет интересные дискуссии именно с этой точки зрения. Азнавура можно было представить по-разному, но он изображён именно так. Поэтому крайне важно, чтобы в культурной сфере развернулась полноценная дискуссия, прозвучали профессиональные оценки и появилась возможность говорить об искусстве.
По случаю 100-летия Азнавура правительство сформировало юбилейную комиссию, и совместно с его семьей были организованы многочисленные мероприятия. Надеюсь, что открытие памятника также станет выражением нашей признательности, преданности и любви к великому артисту, к великому человеку», - отметила министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян, выразив благодарность мэрии Еревана за реализацию этой важной инициативы.
Мэр Еревана Тигран Авинян добавил, что памятник на площади Азнавура символизирует не только память о великом художнике, но и вклад армянского народа в международную культурную жизнь.
«Азнавур, родившийся в Париже в семье армянских беженцев, стал одним из самых узнаваемых имен в мировом музыкальном искусстве. Более тысячи песен, фильмов и концертов — в более чем 90 странах. Он был тем человеком, чье искусство узнавали без перевода и объяснений, и остаётся таким до сих пор», - подчеркнул Авинян. Он также сообщил, что установка памятника профинансирована мэрией Еревана.
Николя Азнавур, сын Шарля Азнавура и соучредитель фонда «Азнавур», выступил с трогательной речью на открытии памятника, установленного на площади его отца в центре Еревана. Он отметил, что когда его отец приезжал в Ереван, он останавливался в этом отеле и любил смотреть на площадь с балкона. По его словам, именно эта площадь, наполненная жизнью и историей, стала для Азнавура особенным местом, и теперь особенно трогательно, что памятник навсегда украсит этот уголок города.
Николя подчеркнул, что его отец был влюблен в Армению — страстно и искренне, и это выражалось не только словами, но и делами. Шарль Азнавур носил Армению в своём сердце и представлял ее на всех международных площадках. Он верил в силу и мощь этой страны, её культуру и её будущее. Именно поэтому он всячески способствовал тому, чтобы его семья переехала сюда, воплотив в жизнь свои идеи. Николя добавил, что памятник принадлежит всему армянскому народу и всем людям в мире, которые любят творчество Азнавура.
Посол Франции в Армении, Оливье Декотиньи, приветствуя собравшихся, отметил, что установленный в самом сердце Еревана памятник Шарлю Азнавуру объединяет его двойную идентичность — французскую и армянскую. По словам посла, Азнавур всегда с гордостью заявлял, что он на сто процентов француз и на сто процентов армянин. Поэтому его чтят и во Франции, и в Армении. В городе, где так часто звучит его музыка, памятник станет его постоянным присутствием, символом связи поколений.
Автор скульптуры «La Bohème» Давид Минасян рассказал об истории создания памятника, которая длилась полтора года. Он поблагодарил всех, кто поддержал проект, и особенно выразил благодарность самому Шарлю Азнавуру, сказав, что художник получил возможность «дружить» с ним всё это время. Художественная идея скульптуры основана на образе Азнавура, исполняющего песню «La Bohème» под аплодисменты зрителей.
Памятник изготовлен из бронзы с использованием дополнительных материалов — мрамора и красной эмали. Размеры — 3350 × 2500 × 1820 мм, вес – 1850 кг. Скульптура была создана в 2025 году.