Շիրակի մարզ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այցելել է Ախուրյանի երիտասարդական կենտրոն:
Երիտասարդական կենտրոնը գործում է 2025 թվականի հունիսից, այն հիմնվել է ԿԳՄՍ նախարարության, Ախուրյան համայնքի և «Պանդո» ՀԿ-ի համագործակցությամբ։ Նախարարին ուղեկցել են Շիրակի մարզպետ Դավիթ Առուշանյանն ու Ախուրյան համայնքի ղեկավար Զավեն Մանուկյանը։
Ժաննա Անդրեասյանը ծանոթացել է երիտասարդական կենտրոնի գործունեությանը, զրուցել այնտեղ հաճախող դպրոցականների և երիտասարդների հետ։ Կենտրոնն այս պահին ունի ավելի քան 50 շահառու Ախուրյանից և շրջակա բնակավայրերից։ Մասնակիցներն ակտիվորեն ներգրավված են կրթական, մշակութային ու մասնակցային տարբեր նախաձեռնություններում՝ ցուցաբերելով մեծ հետաքրքրություն առաջարկվող ծրագրերի նկատմամբ և ներկայացնելով իրենց գաղափարները։ Նրանք նախարարին պատմել են նախընտրելի զբաղվածության ձևերի ու քննարկումների մասին՝ ընդգծելով, որ կենտրոնը դարձել է ոչ միայն ուսուցման, այլև ընկերական շփումների և նոր հմտությունների ձեռքբերման վայր։
Ժաննա Անդրեասյանը համոզմունք է հայտնել, որ մատչելի կրթական, սոցիալական և մասնակցային միջավայրը զգալիորեն կնպաստի համայնքի երիտասարդների կարողությունների զարգացմանը, առաջնորդության և քաղաքացիական ակտիվության խթանմանը։ Նրա խոսքով՝ երիտասարդական կենտրոնը պետք է դառնա նաև հարթակ, որը կխթանի երիտասարդների քաղաքացիական մասնակցությունը, կկազմակերպի ինտելեկտուալ ժամանց և կնպաստի իրազեկվածության բարձրացմանը։
Նախարարը հետաքրքրվել է՝ որքանով են կենտրոնի միջավայրն ու գույքային հագեցվածությունն ապահովում բավարար ներառականություն: Կենտրոնի տարբեր հատվածներում շրջայցի ընթացքում նշվել է, որ լուծված են տեղաշարժի հասանելիության խնդիրները. տեղադրվել է ուղղահայաց բարձրացնող էլեկտրական հարթակ, որը տեղաշարժման սահմանափակումներ ունեցող անձանց ևս հնարավորություն է տալիս լիարժեք օգտվելու կենտրոնի ծառայություններից:
Կենտրոնում գործում են հյուրերի համար նախատեսված հանգստյան սենյակներ, միջոցառումների սրահ, խաղասենյակ, ճաշասենյակ, ինչպես նաև գրադարանային հատված՝ ընթերցասրահով։ Սաներն ակտիվորեն մասնակցում են կրթական տարբեր ծրագրերի, կինոդիտումների, թեյախմությունների և թեմատիկ քննարկումների՝ հաճախ հրավիրյալ բանախոսների մասնակցությամբ։ Պարբերաբար կազմակերպվում են նաև բաց դռների օրեր, որոնց ընթացքում ծնողները և այլ շահագրգիռ անձինք ծանոթանում են կենտրոնի գործունեությանն ու ծառայություններին։
Նախարարին ներկայացվել է, որ կենտրոնն աշխատում է երեք հիմնական ուղղություններով՝ թվային երիտասարդական աշխատանք (Digital Youthwork), գյուղական երիտասարդական աշխատանք (Rural Youthwork) և մտավոր առողջությանը վերաբերող աշխատանք (Mental Health)։ Այս ուղղություններն ընտրվել են երիտասարդների կարիքներին համապատասխան։ Կենտրոնը գործում է երիտասարդական առաջնորդության մեթոդաբանությամբ, ըստ որի՝ հենց երիտասարդներն են որոշում իրենց հետաքրքրող ծրագրերի և գործունեության բովանդակությունը։
ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է նաև ավագ դպրոցների հետ համագործակցությունը՝ կենտրոնի հիմնական ծրագրերն ու գործունեության ուղղությունները, ոչ ֆորմալ կրթական հնարավորություններն աշակերտներին ներկայացնելու նպատակով:
Երիտասարդական կենտրոնը տեղակայված է Ախուրյանի կոմունալ սպասարկում իրականացնող վարչության նախկին շենքում, որը համայնքապետարանի կողմից տրամադրվել է անհատույց օգտագործման իրավունքով: Ամբողջությամբ վերանորոգված կենտրոնը զբաղեցնում է 230 քմ տարածք. այն սպասարկելու է հարակից 35 բնակավայրերին և նախատեսված է շուրջ 300 երիտասարդի համար:

В рамках рабочего визита в Ширакскую область министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян посетила молодежный центр в Ахуряне.
Центр начал свою деятельность в июне 2025 года и был основан в сотрудничестве Министерства, общины Ахурян и НПО «Пандо». Министра сопровождали губернатор Ширакской области Давид Арушанян и глава общины Ахурян Завен Манукян.
Жанна Андреасян ознакомилась с деятельностью центра, пообщалась со школьниками и молодёжью, посещающими учреждение. В настоящее время центр обслуживает более 50 участников из Ахуряна и близлежащих населённых пунктов. Молодые люди активно участвуют в образовательных, культурных и общественных инициативах, проявляя живой интерес к предлагаемым программам и делясь собственными идеями. Они рассказали министру о предпочтительных формах занятости и обсуждениях, подчеркнув, что центр стал не только местом обучения, но и пространством для дружеского общения и приобретения новых навыков.
Министр выразила уверенность, что доступная образовательная, социальная и общественная среда значительно поспособствует развитию потенциала молодежи, укреплению лидерских качеств и гражданской активности. По её словам, молодёжный центр должен стать платформой, стимулирующей участие молодежи в жизни общества, организацию интеллектуального досуга и повышение информированности.
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении поинтересовалась, насколько среда и материально-техническое оснащение центра обеспечивают достаточную инклюзивность. Во время обхода различных помещений центра было отмечено, что проблемы доступности передвижения решены: установлен вертикальный электрический подъёмник, позволяющий людям с ограниченными возможностями полноценно пользоваться услугами центра.
В центре функционируют комнаты отдыха для гостей, зал для мероприятий, игровая комната, столовая, а также библиотечная зона с читальным залом. Посетители активно участвуют в образовательных программах, кинопросмотрах, чаепитиях и тематических обсуждениях, часто с участием приглашённых спикеров. Регулярно проводятся дни открытых дверей, в рамках которых родители и другие заинтересованные лица знакомятся с деятельностью центра и его услугами.
Министру было представлено, что центр работает по трём основным направлениям: цифровая работа с молодёжью (Digital Youthwork), работа с молодежью в сельской местности (Rural Youthwork) и деятельность, связанная с психическим здоровьем (Mental Health). Эти направления выбраны в соответствии с потребностями молодёжи. Центр действует по методологии молодежного лидерства, согласно которой сами молодые люди определяют содержание интересующих их программ и мероприятий.
Министр также подчеркнула важность сотрудничества с старшими школами, чтобы представить учащимся основные программы центра и возможности неформального образования.
Молодёжный центр расположен в здании бывшего коммунального управления Ахуряна, предоставленном общиной на безвозмездной основе. Полностью отремонтированный центр занимает площадь 230 кв. м, обслуживает 35 населённых пунктов и рассчитан примерно на 300 молодых людей.