Քննարկվել են ՄԱԿ-ի բնակչության հիմնադրամի հետ համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը այսօր ընդունել է ՄԱԿ-ի բնակչության հիմնադրամի (ՄԱԲՀ) հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Լուսինե Սարգսյանին։ Հանդիպմանը մասնակցել է նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը։
Ողջունելով հյուրին և շնորհավորելով տնօրենի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ՝ Ժաննա Անդրեասյանը վստահություն է հայտնել, որ նրա գործունեությունը կնպաստի ՄԱԲՀ-ի հետ արդյունավետ և սերտ համագործակցության զարգացմանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՄԱԲՀ-ի առաջիկա ծրագրերի շրջանակում ԿԳՄՍ նախարարության հետ համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները։ Նախարարը կարևորել է ՄԱԲՀ-ի աջակցությունը մի շարք նախաձեռնություններին, մասնավորապես՝ «Երիտասարդական քաղաքականության մասին» ՀՀ օրենքի մշակման, հանրակրթության պետական չափորոշչի փորձարկման, ներդրման և առողջ ապրելակերպի դասավանդման բարելավման ուղղությամբ կատարված աշխատանքներին:
Նշվել է, որ 2020 թվականից ՄԱԲՀ-ը կրթության բարեփոխումների շրջանակում համակարգել է միջազգային գործընկերների (ՅՈՒՆԵՍԿՕ, ՅՈՒՆԻՍԵՖ, ՊՀԾ) աջակցությունը ԿԳՄՍ նախարարությանը` հանրակրթության պետական չափորոշչի շրջանակում: Մասնավորապես՝ աջակցությունն ուղղվել է բազմամասնագիտական փորձագիտական խմբի կողմից առողջ ապրելակերպի ուսումնական ծրագրի և ուսուցիչների ձեռնարկների մշակմանը, Տավուշի մարզում հանրակրթության պետական չափորոշչի փորձարկմանը, այդ թվում՝ ուսուցիչների վերապատրաստման կազմակերպմանը և դասապրոցեսի մոնիտորինգի իրականացմանը: Հիմնադրամն իրականացրել է նաև մրցակցային հիմունքներով ընտրված շուրջ 100 մենթորների վերապատրաստում, որոնք աշխատանք են իրականացրել տարբեր դասարանների ուսումնական ծրագրերի և ձեռնարկների մշակման ուղղությամբ:
Շնորհակալություն հայտնելով ներդրած ջանքերի և կատարած աշխատանքի համար՝ Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է «Առողջ ապրելակերպ» առարկայի շրջանակում ուսուցիչների մասնագիտական կարողությունների զարգացման կարևորությունը՝ վերապատրաստման դասընթացների կազմակերպմամբ:
ՄԱԲՀ գրասենյակի տնօրեն Լուսինե Սարգսյանը կարևորել է համագործակցությունը կրթության տարբեր մակարդակներում՝ ընդգծելով նաև Հայաստանի բուհերի հետ համատեղ կարողությունների զարգացմանն ուղղված ծրագրերի իրականացումը:
Նշվել է, որ համագործակցության հուշագիր է ստորագրվել Երևանի պետական համալսարանի հետ, որի շրջանակում նախատեսվում է բուհի ժողովրդագրական կենտրոնի հետազոտական կարողությունների զարգացում:
Կարևորելով բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների հետ համագործակցությունը՝ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն առաջարկել է ծրագրերը մոդուլային ձևաչափով ներկայացնելու և հետագայում դրանք այլ բուհերում ևս ներդնելու հնարավորությունը։ Այս համատեքստում ընդգծվել է նաև բուհերի աշխատակազմերի համար մեթոդական ձեռնարկների պատրաստման և տարածման անհրաժեշտությունը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ հարցերի։

Обсуждены возможности расширения сотрудничества с Фондом ООН в области народонаселения
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян сегодня приняла директора армянского офиса Фонда ООН в области народонаселения (ЮНФПА) Лусине Саргсян. Во встрече также участвовал заместитель министра Артур Мартиросян.
Приветствуя гостью и поздравляя её с назначением на должность, Жанна Андреасян выразила уверенность, что её деятельность будет способствовать развитию эффективного и тесного сотрудничества с ЮНФПА.
В ходе встречи были обсуждены возможности расширения сотрудничества с министерством в рамках предстоящих программ ЮНФПА. Министр подчеркнула важность поддержки Фонда в ряде инициатив, в частности — в разработке закона «О молодежной политике» Республики Армения, апробации и внедрении государственного стандарта общего образования, а также в совершенствовании преподавания здорового образа жизни.
Отмечено, что с 2020 года ЮНФПА координирует поддержку международных партнёров (ЮНЕСКО, ЮНИСЕФ, ВПП ООН) министерству в рамках образовательных реформ. В частности, помощь была направлена на разработку учебной программы по здоровому образу жизни и методических пособий для учителей междисциплинарной экспертной группой, апробацию стандарта в Тавушской области, включая организацию повышения квалификации педагогов и мониторинг учебного процесса.
Фонд также провёл обучение около 100 менторов, отобранных на конкурсной основе, которые работали над созданием учебных программ и пособий для разных классов.
Выразив благодарность за проделанную работу и приложенные усилия, министр Жанна Андреасян подчеркнула важность развития профессиональных навыков учителей в рамках предмета «Здоровый образ жизни» посредством организации курсов повышения квалификации.
Директор армянского офиса ЮНФПА Лусине Саргсян отметила значимость сотрудничества на различных уровнях образования, подчеркнув реализацию программ, направленных на развитие потенциала в сотрудничестве с вузами Армении.
Было отмечено, что подписан меморандум о сотрудничестве с Ереванским государственным университетом, в рамках которого планируется развитие исследовательских возможностей демографического центра вуза.
Министр Жанна Андреасян, подчеркнув важность взаимодействия с высшими учебными заведениями, предложила представить программы в модульном формате, чтобы в дальнейшем внедрить их и в других вузах. В этом контексте также была выделена необходимость подготовки и распространения методических пособий для преподавательского состава.