Երևանում մեկնարկել է «Ոսկե ծիրան» 22-րդ միջազգային կինոփառատոնը, որի բացման հանդիսավոր արարողությանը ներկա են եղել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, փառատոնի համահիմնադիր և նախագահ Հարություն Խաչատրյանը, բացման ֆիլմի ռեժիսոր Ջաֆար Փանահին, «Ոսկե ծիրան» 22-րդ միջազգային կինոփառատոնի պատվավոր հյուր և տարածաշրջանային մրցույթի ժյուրիի նախագահ Ամիր Նադերին, հյուրեր, կինոգործիչներ։
Ողջույնի խոսքում Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է՝ «Ոսկե ծիրանը» 22-րդ անգամ վերադարձել է հարազատ կինոյի տուն՝ դառնալով մեր կյանքի անբաժանելի մասը։ «Կարծում եմ՝ այլևս չենք պատկերացնում ամառն առանց «Ոսկե ծիրանի». փառատոնը, թերևս, ամենասպասված իրադարձություններից է։ Վստահաբար, «Ոսկե ծիրանը» դարձել է կինոյի աշխարհում մեր փառատոնային անձնագիրը և այցեքարտը, որով կարողանում ենք ներկայանալ աշխարհին։ Սկզբում այդ նախաձեռնությանը գուցե թերահավատորեն են մոտեցել, սակայն այսօր արդեն այն հաստատուն տեղ է գրավել միջազգային տարբեր հարթակներում»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը։
Փառատոնը բացվել է իրանական կինոյի խորհրդանշական դեմքերից մեկի՝ Ջաֆար Փանահիի «Մի պարզ պատահար» ֆիլմով, որը Կաննի 78-րդ կինոփառատոնի Ոսկե արմավենու ճյուղի դափնեկիր է։
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է՝ «Ոսկե ծիրանի» շնորհիվ նմանօրինակ ֆիլմերը հասանելի են դառնում հայ հանրությանը։ ««Ոսկե ծիրանը» դարձել է մի հարթակ, որտեղ հանդիսատեսն առնչվում է կինոյի նորույթներին։ Այսօր մի ֆիլմ ենք դիտելու, որը լայն հանրությանը դեռևս հասանելի չէ։ Կինոն միջազգային երևույթ է, որի զարգացումն անմիջականորեն առնչվում է միջազգային գործընթացներին և այդ բնագավառի նորարություններին»,- ընդգծել է ԿԳՄՍ նախարարը։
Այս համատեքստում Ժաննա Անդրեասյանը նշել է՝ կինոյի ոլորտում վերջին տարիներին ակտիվություն է նկատվում․ բազմաթիվ ֆիլմեր և տաղանդավոր մարդիկ իրենց արժանավոր տեղն են զբաղեցնում ամենատարբեր հարթակներում։
«Մեր ֆիլմերը ներկայացված են միջազգային ամենահեղինակավոր փառատոներում։ Ուրախ եմ, որ պետական քաղաքականությունը միտված է կինոարտադրության աջակցությանը։ Օրենսդրական նոր փոփոխությունները, վստահ եմ, նոր տեմպ են հաղորդելու ստեղծարար արդյունաբերությանը` ճանապարհ բացելով տաղանդավոր կինոգործիչների համար»,- նշել է Ժաննա Անդրեասյանն ու անդրադարձել կինոյի ոլորտում համատեղ արտադրության համար ներդրումների վերադարձի հնարավորությանը։
Նա համոզմունք է հայտնել, որ հաջորդ տարիներին «Ոսկե ծիրան» փառատոնում ցուցադրվելու են նաև ներդրումների մասնակի վերադարձի ծրագրի շահառու ֆիլմերը։ ԿԳՄՍ նախարարը փառատոնին հագեցած և հաճելի ընթացք է մաղթել՝ հույս հայտնելով, որ դիտումներն ու քննարկումները դառնալու են նոր նախաձեռնությունների և հետաքրքիր գաղափարների հարթակներ։
Փառատոնի հանդիսավոր մեկնարկին ողջույնի խոսքով հանդես է եկել նաև Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը. «Ողջունում եմ բոլորիդ Երևանում՝ քաղաքում, որտեղ մշակույթը շարունակաբար ապրում և զարգանում է։ Արդեն երկու տասնամյակ Երևանը հյուրընկալում է համաշխարհային կինոյի անունների, և այս տարին ևս բացառություն չէ։ Փառատոնին միացել են միջազգային մեծություններ, բազմաթիվ հյուրեր աշխարհի ավելի քան 30 երկրից։ Այս մարդիկ ներկայացնում են տարբեր մշակութային դպրոցներ, սակայն բոլորին միավորում է սերը կինոյի հանդեպ»։
Ներկաներին ողջունել են նաև փառատոնի հիմնադիր Հարություն Խաչատրյանը և հրավիրյալ ռեժիսոր Ջաֆար Փանահին։ Նա համաշխարհային կինոյում ունեցած նշանակալի ավանդի համար փառատոնի «Փարաջանովյան թալեր» մրցանակը հանձնել է Ամիր Նադերիին։ Վերջինս Երևանի «Ոսկե ծիրան» 22-րդ միջազգային կինոփառատոնի պատվավոր հյուրն է և տարածաշրջանային մրցույթի ժյուրիի նախագահը։
«Այս մրցանակն ինձ համար շատ նշանակալից է, որովհետև իմ ամենասիրելի ռեժիսորներից մեկը Փարաջանովն է։ Մրցանակը նվիրում եմ իմ երկրի երիտասարդ կինոռեժիսորներին, որպեսզի Փանահիի նման ճանապարհ բացեն դեպի ապագա»,- նշել է Նադերին։
«Երևանի «Ոսկե ծիրան» 22-րդ միջազգային կինոփառատոնի միջազգային մրցութային ծրագրի ժյուրիի նախագահն է Կաննի կինոփառատոնի և Սեզարի մրցանակակիր, մավրիտանացի վարպետ Աբդերահման Սիսակոն։ Նա ավելի քան 20 մրցանակների դափնեկիր է, ղեկավարել է Ֆրանսիայի ամենամեծ կինոդպրոցի՝ La Femis-ի (2008) հանձնաժողովը:
Տարածաշրջանային ժյուրիի անդամներն են Կաննի կինոփառատոնի «Հատուկ հայացք» ծրագրի գլխավոր մրցանակի դափնեկիր, Ալեքսանդր Սոկուրովի լավագույն աշակերտներից մեկը՝ ռեժիսոր Կիրա Կովալենկոն և ամերիկահայ դերասան Կարեն Կարագուլյանը, որը հայտնի է Շոն Բեյքերի հետ երկարամյա համագործակցությամբ:
Կինոփառատոնի հանդիսավոր փակումը կազդարարվի Հարություն Խաչատրյանի «Վերջին կայարանը» ֆիլմով։ Փառատոնը կշարունակվի մինչև հուլիսի 20 -ը։

Стартовал 22-й ереванский международный кинофестиваль «Золотой абрикос»
На торжественной церемонии открытия присутствовали министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян, мэр Еревана Тигран Авинян, соучредитель и президент фестиваля Арутюн Хачатрян, режиссёр фильма открытия Джафар Панахи, почётный гость фестиваля и председатель жюри регионального конкурса Амир Надери, а также гости и деятели кино.
В приветственной речи Жанна Андреасян подчеркнула, что «Золотой абрикос» в 22-й раз вернулся в родной дом кино, став неотъемлемой частью жизни. «Кажется, мы уже не представляем лето без “Золотого абрикоса”. Это, пожалуй, одно из самых ожидаемых событий. Фестиваль стал нашим кинематографическим паспортом и визитной карточкой, с помощью которых мы представляем себя миру. И хотя поначалу к инициативе относились скептически, сегодня она заняла прочное место на международных площадках», — отметила министр.
Фестиваль открылся фильмом одного из символов иранского кино — Джафара Панахи — «Простая случайность», удостоенным Золотой пальмовой ветви на 78-м Каннском кинофестивале.
Министр также подчеркнула, что благодаря «Золотому абрикосу» подобные фильмы становятся доступными армянской публике. «Фестиваль стал платформой, где зритель соприкасается с новинками кино. Сегодня мы увидим фильм, который ещё не доступен широкой публике. Кино — это международное явление, развитие которого напрямую связано с глобальными процессами и инновациями в этой сфере», — добавила Жанна Андреасян.
В этом контексте Жанна Андреасян отметила, что в последние годы наблюдается активизация в сфере кинематографии: множество фильмов и талантливых специалистов занимают достойное место на самых разных международных площадках.
«Наши фильмы представлены на самых авторитетных международных фестивалях. Я рада, что государственная политика направлена на поддержку кинопроизводства. Уверена, что новые законодательные изменения придадут импульс креативной индустрии, открыв путь для талантливых кинематографистов», — заявила министр, затронув также вопрос возврата инвестиций в рамках совместного производства.
Она выразила уверенность, что в ближайшие годы на фестивале «Золотой абрикос» будут представлены фильмы, ставшие участниками программы частичного возврата инвестиций. Министр пожелала насыщенного и приятного хода фестиваля, выразив надежду, что просмотры и обсуждения станут платформой для новых инициатив и интересных идей.
На торжественном открытии фестиваля с приветственным словом выступил также мэр Еревана Тигран Авинян: «Приветствую всех вас в Ереване — городе, где культура живет и развивается непрерывно. Уже два десятилетия Ереван принимает звёзд мирового кино, и этот год не стал исключением. К фестивалю присоединились выдающиеся деятели из более чем 30 стран мира. Эти люди представляют разные культурные школы, но всех объединяет любовь к кино».
Гостей также приветствовали основатель фестиваля Арутюн Хачатрян и приглашенный режиссёр Джафар Панахи. Последний вручил премию фестиваля «Параджановская медаль» Амиру Надери за его значительный вклад в мировое кино. Надери является почетным гостем 22-го Международного кинофестиваля «Золотой абрикос» в Ереване и председателем жюри регионального конкурса.
На церемонии кинофестиваля Амир Надери отметил: «Эта награда очень значима для меня, потому что одним из моих самых любимых режиссёров является Параджанов. Я посвящаю эту награду молодым кинорежиссёрам моей страны, чтобы они, как Панахи, открывали путь в будущее».
Председателем жюри международной конкурсной программы 22-го Международного кинофестиваля «Золотой абрикос» в Ереване стал лауреат Каннского кинофестиваля и премии «Сезар», мавританский мастер Абдеррахман Сиссако. Он обладатель более 20 наград и в 2008 году возглавлял комиссию крупнейшей киношколы Франции — La Femis.
В состав регионального жюри вошли лауреат главной премии программы «Особый взгляд» Каннского кинофестиваля, одна из лучших учениц Александра Сокурова — режиссёр Кира Коваленко, а также американский актёр армянского происхождения Карен Карагулян, известный своим многолетним сотрудничеством с Шоном Бейкером.
Торжественное закрытие фестиваля ознаменуется показом фильма Арутюна Хачатряна «Последняя остановка». Кинофестиваль продлится до 20 июля.