Երիտասարդական քաղաքականությունը Հայաստանում և Վրաստանում. եռօրյա երիտասարդական հավաք Ապարանում
Հայ-վրացական երիտասարդական հավաքի շրջանակում ՀՀ 2025 թ. երիտասարդական մայրաքաղաք Ապարանում տեղի է ունեցել «Երիտասարդական քաղաքականությունը Հայաստանում և Վրաստանում, երիտասարդների դերը որոշումների կայացման գործընթացներում» թեմայով պանելային քննարկում:
Քննարկմանը մասնակցել են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, Վրաստանի կրթության, գիտության և երիտասարդության նախարարի տեղակալ Բայա Քվիցիանին, Արագածոտնի մարզպետի տեղակալ Արմեն Գրիգորյանը, Ապարան համայնքի ղեկավարի առաջին տեղակալ Արկադի Կարապետյանը, «Երիտասարդական նախաձեռնությունների կենտրոն» ՀԿ-ի նախագահ Արթուր Նաջարյանը:
Արթուր Մարտիրոսյանը, ողջունելով հավաքի մասնակիցներին, ընդգծել է հայ և վրացի երիտասարդների՝ միմյանց ավելի լավ ճանաչելու, համատեղ գաղափարներ փոխանակելու կարևորությունը։ Նա շեշտել է` հայերը և վրացիները հին և հարուստ մշակույթ ունեցող ժողովուրդ են և պետք է շատ լավ ճանաչեն միմյանց պատմությունը, ավանդույթները, մշակույթը, նույնիսկ խոհանոցը։ Նրա խոսքով՝ նմանօրինակ հանդիպումները խթանում են մշակութային երկխոսությունը և նպաստում երիտասարդների միջև կապերի ամրապնդմանը։
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը կարևորել է նաև Հայաստանի և Վրաստանի՝ երիտասարդական պետական քաղաքականության առանձնահատկությունները։ Նրա դիտարկմամբ՝ երկու երկրների քաղաքական ուղեգծերը շատ առումներով նման են՝ հատկապես ժողովրդավարության ճանապարհի ընտրությամբ:
«Վստահ եմ՝ լավագույն տարբերակը ավելի շատ համագործակցելն ու միմյանցից սովորելն է, որովհետև Հայաստանի և Վրաստանի երիտասարդության մասնակցության և զորեղացման մարտահրավերները շատ նման են։ Իսկ դա նշանակում է, որ լուծումները կարող են նույնը լինել, իսկ մարտահրավերները կարող ենք հաղթահարել` սովորելով միմյանցից»,- նշել է Արթուր Մարտիրոսյանը։
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը հաջողություն է մաղթել հավաքի մասնակիցներին և շնորհակալություն հայտնել կազմակերպիչներին:
«Մենք մշտապես զգում ենք այս նախաձեռնության կարևորությունը և ուզում ենք պահպանել այն բարձր մակարդակի վրա»,- եզրափակել է նա։
«Երիտասարդական քաղաքականությունը Հայաստանում և Վրաստանում, երիտասարդների դերը որոշումների կայացման գործընթացներում» թեմայով պանելային քննարկման ընթացքում ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը ներկայացրել է ՀՀ պետական քաղաքականությունը երիտասարդության ոլորտում, իրականացվող ծրագրերը, առաջնահերթությունները: Նա մասնավորապես անդրադարձել է վերջերս ընդունված «Երիտասարդական քաղաքականության մասին» ՀՀ օրենքին՝ ընդգծելով օրենքի մշակման գործընթացում ապահովված բարձր մասնակցայնության մասին: Արթուր Մարտիրոսյանն առանձնակի անդրադարձել է նաև երիտասարդական կենտրոնների ստեղծման քաղաքականությանը՝ կարևորելով դրանք որպես երիտասարդների ներուժի բացահայտման, ինքնիրացման, մշակութային ժամանցի միջավայրի ձևավորման կարևոր հարթակներ:
Ողջույնի խոսքով հանդես է եկել նաև Վրաստանի կրթության, գիտության և երիտասարդության նախարարի տեղակալ Բայա Քվիցիանին՝ կարևորելով Հայ-վրացական երիտասարդական կապերի ամրապնդումն ու համագործակցությունը փոխադարձ փորձի յուրացման և նոր ծրագրերի իրագործման համատեքստում: Պանելային քննարկման ընթացքում նա ներկայացրել է Վրաստանում երիտասարդական քաղաքականությունը, առանցքային թիրախները և նախատեսվող ծրագրերը:
Նշենք, որ Հայ-վրացական երիտասարդական հավաքն այս տարի անցկացվել է 2025 թ. հուլիսի 9-11-ը: Պանելային քննարկումից զատ, ծրագիրն ընդգրկել է առաջնորդական, երիտասարդական, մշակութային, սպորտային, կրթական, ճանաչողական միջոցառումներ: Այն իրականացվել է ԿԳՄՍՆ աջակցությամբ` «Երիտասարդական նախաձեռնությունների կենտրոն» ՀԿ-ի կազմակերպմամբ։

Молодежная политика в Армении и Грузии: в Апаране прошел трехдневный молодежный сбор
В рамках армяно-грузинского молодежного форума в молодежной столице Армении 2025 года – городе Апаран – состоялась панельная дискуссия на тему: «Молодежная политика в Армении и Грузии, роль молодежи в процессах принятия решений».
В обсуждении приняли участие заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армении Артур Мартиросян, заместитель министра образования, науки и молодежи Грузии Бая Квициани, заместитель губернатора области Арагацотн Армен Григорян, первый заместитель главы общины Апаран Аркадий Карапетян, председатель общественной организации «Центр молодежных инициатив» Артур Наджарян.
Приветствуя участников встречи, Артур Мартиросян подчеркнул важность того, чтобы армянская и грузинская молодежь лучше узнавали друг друга, обменивались идеями. Он отметил, что армяне и грузины – народы с древней и богатой культурой, и им следует хорошо знать историю, традиции, культуру и даже кухню друг друга. По его словам, такие встречи способствуют культурному диалогу и укреплению связей между молодыми людьми.
Заместитель министра также отметил особенности государственной молодежной политики в Армении и Грузии. По его наблюдению, политические курсы двух стран во многом схожи, особенно в выборе пути демократии.
«Я убежден, что лучший путь – это больше сотрудничать и учиться друг у друга, потому что проблемы вовлеченности и развития молодежи в Армении и Грузии очень похожи. А это значит, что и решения могут быть схожими, и вызовы мы способны преодолеть, учась друг у друга», - сказал Артур Мартиросян.
Он пожелал успехов участникам форума и поблагодарил организаторов: «Мы всегда ощущаем важность этой инициативы и хотим сохранять ее на высоком уровне».
Во время панельной дискуссии замминистра представил государственную политику Армении в сфере молодежи, текущие программы и приоритеты. В частности, он затронул недавно принятый закон «О молодежной политике» и подчеркнул высокий уровень участия в процессе его разработки – через общественные обсуждения и экспертные консультации.
Особое внимание он уделил политике создания молодежных центров, подчеркнув их роль как важной платформы для раскрытия потенциала молодежи, самореализации и культурного досуга.
Также с приветственным словом выступила заместитель министра образования, науки и молодежи Грузии Бая Квициани. Она подчеркнула важность укрепления армяно-грузинских молодежных связей и сотрудничества в контексте взаимного обмена опытом и реализации новых программ. В ходе дискуссии она представила основные направления молодежной политики Грузии, ключевые целевые группы и планы на будущее.
Отметим, что армяно-грузинский молодежный форум в этом году состоялся 9-11 июля 2025 года. Помимо панельной дискуссии, программа включала лидерские, молодежные, культурные, спортивные, образовательные и ознакомительные мероприятия. Форум прошел при поддержке министерства образования, науки, культуры и спорта Армении и был организован общественной организацией «Центр молодежных инициатив».