Ժաննա Անդրեասյանն Ապարանում հանդիպել է Հայ-վրացական երիտասարդական հավաքի մասնակիցներին
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ՀՀ 2025 թ. երիտասարդական մայրաքաղաք Ապարանում հանդիպել է Հայ-վրացական երիտասարդական հավաքի մասնակիցներին։
Եռօրյա միջոցառման ընթացքում հայ և վրացի երիտասարդների համար կազմակերպվել են քննարկումներ ու աշխատարաններ՝ նպատակ ունենալով զարգացնելու նրանց առաջնորդության հմտությունները, խթանելու ակտիվ քաղաքացիության ձևավորումը և բարձրացնելու երիտասարդների մասնակցությունը համայնքային և հասարակական կյանքում։
Ողջունելով հավաքի մասնակիցներին՝ Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է հայ և վրացի պատանիների ու երիտասարդների միջև հաղորդակցման, գիտելիքների ու փորձի փոխանակման, ինչպես նաև միջմշակութային կապերի ձևավորման կարևորությունը։ Նա ընդգծել է, որ նմանօրինակ միջոցառումները նպաստում են երկու ժողովուրդների մշակույթների և ավանդույթների յուրահատկությունների փոխճանաչմանը, լեզվական և աշխարհագրական առանձնահատկությունների ընկալմանը՝ ամրապնդելով բարիդրացիական հարաբերությունները և համագործակցությունը։
Ներկայացնելով ՀՀ-ում իրականացվող երիտասարդական պետական քաղաքականությունը՝ նախարարը մասնավորապես անդրադարձել է «Երիտասարդական քաղաքականության մասին» օրենքի հիմնական դրույթներին, պետության կողմից իրականացվող աջակցության ծրագրերին։ Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ օրենքը մշակվել է մասնակցային ձևաչափով՝ անցնելով հանրային քննարկումների ու մասնագիտական խորհրդատվությունների մի քանի փուլեր։
Նրա խոսքով՝ երիտասարդական քաղաքականության առանցքային խնդիրներից մեկը երիտասարդների պատշաճ իրազեկվածությունն է ստեղծվող հնարավորությունների վերաբերյալ։ Ժաննա Անդրեասյանը նաև ընդգծել է համայնքային կյանքում երիտասարդների ակտիվ ներգրավվածության և նրանց նախաձեռնությունների խթանման կարևորությունը։
Այնուհետև նախարարը պատասխանել է հավաքի մասնակիցների տարաբնույթ հարցերին, որոնք վերաբերել են ինչպես ծրագրային, այնպես էլ անձնային զարգացման ու մասնակցության հնարավորություններին։
Քննարկման ընթացքում մասնակիցներն արտահայտել են իրենց դիտարկումները և ներկայացրել առաջարկություններ երկկողմ ձևաչափով նսխաձեռնությունների վերաբերյալ:
Հայ-վրացական երիտասարդական հավաքն անցկացվում է հուլիսի 9-11-ը՝ ՀՀ ԿԳՄՍՆ աջակցությամբ` «Երիտասարդական նախաձեռնությունների կենտրոն» ՀԿ-ի կազմակերպմամբ։

Жанна Андреасян встретилась в Апаране с участниками армяно-грузинского молодежного слета
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян сегодня в молодежной столице Армении 2025 года – городе Апаран – встретилась с участниками армяно-грузинского молодежного форума.
В рамках трехдневного мероприятия для армянских и грузинских молодых людей организованы дискуссии и воркшопы с целью развития лидерских навыков, стимулирования формирования активного гражданского самосознания и повышения участия молодежи в общественной и коммунальной жизни.
Приветствуя участников встречи, Жанна Андреасян подчеркнула важность коммуникации, обмена знаниями и опытом между армянскими и грузинскими подростками и молодежью, а также формирования межкультурных связей. Министр отметила, что подобные мероприятия способствуют взаимному признанию уникальности культур и традиций двух народов, пониманию языковых и географических особенностей, тем самым укрепляя добрососедские отношения и сотрудничество.
Представляя государственную молодежную политику, реализуемую в Армении, министр остановилась, в частности, на ключевых положениях закона «О молодежной политике» и государственных программах поддержки. Жанна Андреасян отметила, что закон был разработан в формате широкого участия – с проведением общественных обсуждений и профессиональных консультаций на нескольких этапах.
По ее словам, одним из центральных вопросов молодежной политики является обеспечение должной информированности молодежи о предоставляемых возможностях. Она также подчеркнула значимость активного вовлечения молодежи в жизнь общин и стимулирования их инициатив.
Затем министр ответила на разнообразные вопросы участников встречи, касающиеся как программного содержания, так и личностного развития и возможностей для участия.
В ходе обсуждения участники высказали свои соображения и представили предложения по двусторонним инициативам.
Армяно-грузинский молодежный форум проходит с 9 по 11 июля при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении и организован общественной организацией «Центр молодежных инициатив».