ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է ավստրիացի հայագետ, Զալցբուրգի համալսարանի Քրիստոնյա Արևելքի հետազոտությունների ինստիտուտի տնօրեն, Հայագիտության բաժնի ղեկավար Յասմին Դում-Թրագուտին, որն այս օրերին Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտ Մատենադարանում մասնակցում է երկրորդ անգամ անցկացվող Հայագիտական միջազգային կոնգրեսին:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը:
Նախարարը ողջունել է Յասմին Դում-Թրագուտին և կարևորել հայագիտության բնագավառում վերջինիս գործունեությունը, ինչպես նաև ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության հետ սերտ ու արդյունավետ համագործակցությունը: Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է հայագիտության զարգացման ռազմավարական նշանակությունը՝ նշելով, որ այն ՀՀ կառավարության առաջնահերթություններից է։ Նրա խոսքով՝ հայագիտությունն ունի անհրաժեշտ ներուժ՝ հումանիտար և հասարակագիտական ոլորտներում միջազգային մրցունակ դիրք զբաղեցնելու համար։
Ժաննա Անդրեասյանն առաջարկել է դիտարկել նաև Զալցբուրգի համալսարանի և Հայաստանի բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների միջև համագործակցության զարգացումը՝ համատեղ ծրագրերի իրականացմամբ:
Յասմին Դում-Թրագուտը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և ներկայացրել Զալցբուրգի համալսարանի հայագիտության բաժնի գործունեությունը, առաջիկա ծրագրերը:
ՀՀ պետական բյուջեով իրականացվող «Օտարերկրյա պետություններում հայերենի և հայագիտական առարկաների դասավանդում» ծրագրի շրջանակում Զալցբուրգի համալսարանի բանասիրական և աստվածաբանության ֆակուլտետներում իրականացվում են «Հայոց լեզու–գրաբար», «Միջին ու ժամանակակից հայերեն», «Հայ լեզվաբանություն» դասընթացները: Բացի այդ՝ դասախոսությունների առանձին շարքեր են նախատեսված հայոց պատմության, հայոց եկեղեցու, հայկական մշակույթի պատմության և այլ թեմաներով։ Դասընթացներից զատ՝ համալսարանն իրականացնում է նաև հետազոտական այլ ծրագրեր, հրապարակումներ, գիտաժողովներ: Այս համատեքստում քննարկվել են նաև բաժնի գործունեության հետագա զարգացման հնարավորությունները։
Յասմին Դում-Թրագուտի առաջադրմամբ Առաքելոց վանական համալիրն ու բնակատեղին ավելի վաղ ընդգրկվել էին Եվրոպական ժառանգության «Եվրոպա Նոստրա» քաղաքացիական հասարակության առաջատար ցանցի և Եվրոպական ներդրումային բանկի (ԵՆԲ) ինստիտուտի՝ «Յոթ ամենավտանգված» ժառանգության վայրերի ծրագրում:
Ներկայացնելով ծրագիրը՝ Յասմին Դում-Թրագուտը նշել է՝ այն ենթադրում է Առաքելոց վանական համալիրի ու բնակատեղիի ամբողջական հետազոտություն, տարածքի բարեկարգում ու պահպանություն, ինչպես նաև կայուն էկոտուրիզմի զարգացում՝ տեղական շահառուների՝ ակադեմիական հաստատությունների ու հասարակական կազմակերպությունների մասնակցությամբ։
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև նախորդ տարի Մադրիդի Կոմպլյուտենս համալսարանում հայագիտական կենտրոնների մասնակցությամբ անցկացված համաժողովին, ինչպես նաև Զալցբուրգի համալսարանում նոր համաժողովի անցկացմանն առնչվող հարցեր:
Անդրադարձ է եղել նաև Լեզվի կոմիտեի հետ հայերենի զարգացման ուղղությամբ համատեղ ծրագրերի իրականացմանը, ինչպես նաև հայագիտության զարգացմանը վերաբերող մի շարք խնդիրների։

Жанна Андреасян приняла австрийского арменоведа Ясмин Дум-Трагут
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян приняла австрийского арменоведа, директора Института исследований христианского Востока Зальцбургского университета и руководителя отделения арменоведения Ясмин Дум-Трагут, которая в эти дни участвует во втором Международном конгрессе по арменоведению, проходящем в Институте древних рукописей имени Месропа Маштоца — Матенадаране.
Министр приветствовала Ясмин Дум-Трагут и подчеркнула её вклад в развитие арменоведения, а также тесное и эффективное сотрудничество с министерством. Жанна Андреасян отметила стратегическое значение арменоведения, назвав его одним из приоритетов правительства Армении. По ее словам, арменоведение обладает необходимым потенциалом для достижения международной конкурентоспособности в гуманитарной и общественной сферах.
Министр предложила рассмотреть возможность расширения сотрудничества между Зальцбургским университетом и вузами Армении через реализацию совместных программ.
Ясмин Дум-Трагут поблагодарила за приём и представила деятельность отделения арменоведения Зальцбургского университета и предстоящие проекты.
В рамках государственной программы Армении «Преподавание армянского языка и арменоведческих дисциплин в зарубежных странах» в факультетах филологии и теологии Зальцбургского университета проводятся курсы по классическому армянскому языку (грабару), среднеармянскому и современному армянскому языку, а также по армянской лингвистике. Кроме того, запланированы отдельные лекционные циклы по истории Армении, Армянской церкви, истории армянской культуры и другим темам. Помимо учебных курсов, университет реализует исследовательские проекты, публикации и научные конференции. В этом контексте обсуждались возможности дальнейшего развития деятельности отделения.
По инициативе Ясмин Дум-Трагут монастырский комплекс Аракелоц и прилегающий населённый пункт ранее были включены в программу «7 самых находящихся под угрозой объектов наследия» Европейской сети гражданского общества «Европа Ностра» и Института Европейского инвестиционного банка.
Представляя проект, Ясмин Дум-Трагут отметила, что он предусматривает комплексное исследование монастыря и поселения, благоустройство территории, её сохранение, а также развитие устойчивого экотуризма с участием местных заинтересованных сторон — академических учреждений и общественных организаций.
На встрече также обсуждались вопросы, связанные с конференцией, проведенной в прошлом году в Университете Комплутенсе в Мадриде с участием арменоведческих центров, а также планы по проведению новой конференции в Зальцбургском университете.
Была затронута тема совместных программ с Комитетом по языку по развитию армянского языка, а также ряд вопросов, касающихся развития арменоведения.