Դպրոցականների շրջանում վազքի և առողջ ապրելակերպի մասսայականացման, ինչպես նաև ֆիզկուլտուրայի և սպորտի քարոզչության ապահովման նպատակով Դիլիջանի Պարզ լճին հարող տարածքում չորրորդ անգամ անցկացվել է «ՀՀ վարչապետի գավաթ» դպրոցականների թիմային խճուղավազք մրցաշարը:
Եզրափակիչ փուլի մրցումներին հետևել և հաղթողներին պարգևատրել են ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
Մրցաշարին մասնակցել է 11 թիմ` յուրաքանչյուրի կազմում 7 աշակերտ (5 տղա, 2 աղջիկ), որոնք հաղթահարել են 5000 մետր մրցատարածությունը: Եզրափակչին մասնակցել են հանրապետության դպրոցների լավագույն թիմերը, որոնք հաղթող են ճանաչվել մարզային և համայնքային փուլերում:
Մրցաշարի հաղթողի կոչմանն արժանացել են Սյունիքի մարզի Կապան համայնքի Հունան Ավետիսյանի անվան թիվ 9 ավագ դպրոցի սաները: Երկրորդ հորիզոնականը զբաղեցրել է Վայոց ձորի մարզի Արենիի միջնակարգ դպրոցի թիմը, լավագույն եռյակը եզրափակել է Արարատի մարզի Ուրցաձորի միջնակարգ դպրոցի թիմը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է ներկաներին հերթական մրցաշարի առիթով և գոհունակությամբ նշել, որ ամեն տարի մրցաշարին մասնակցող դպրոցների և աշակերտների թիվն աճում է: Վարչապետը ներկայացրել է առաջիկա ծրագրերը, մասնավորապես, որ այս տարվանից նախատեսվում է լողի մրցաշարն անցկացնել դպրոցականների ձևաչափով՝ լողավազաններում: Նախատեսվում է նաև հեղինակային երգի դպրոցականների փառատոն անցկացնել.
«Մենք ուզում ենք, որ համայնքների, երեխաների, ուսուցիչների համար դասապրոցեսից դուրս դպրոցը շարունակի մնալ կյանքի կենտրոն: Դպրոցը, իսկապես, կյանքի կիզակետն է․ բոլոր հարցերի լուծումն անցնում է կրթության միջոցով: Նույնիսկ հանրային առողջապահության ոլորտում բազմաթիվ պրոբլեմներ կապված են կյանքի ոճից․ կարևոր է կյանքի ոճի մեջ ավելի շատ շարժում, սպորտ, ֆիզկուլտուրա ունենալ, որպեսզի կյանքն ավելի երկար և ավելի հաճույքով կարողանանք վայելել»։
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել բոլորին մրցաշարի կազմակերպման, անցկացման համար և ընդգծել լավագույն այս ավանդույթների շարունակականության անհրաժեշտությունը:
Ողջունելով մասնակիցներին և շնորհավորելով մրցաշարի կայացման առթիվ՝ Ժաննա Անդրեասյանը ևս առանձնակի ընդգծել է մասնակիցների թվի աճը. «Ընդամենը երկու տարի առաջ նախնական փուլերին շուրջ 250 դպրոցի մասնակցություն ունեինք: Այս տարի ավելի քան 380 դպրոց է մասնակցել։ Վստահ եմ՝ մասնակցության ավելի մեծ ներուժ կա, քանի որ վազքն այն մարզաձևն է, որին մասնակցելու համար բոլոր դպրոցներն ունեն անհրաժեշտ պայմաններ: Միևնույն ժամանակ, նույնիսկ այն թիմերը, որոնք մասնակցում են երկրորդ կամ երրորդ անգամ, ամեն տարի անցնում են մրցակցային ընտրության փուլերով: Թիմերի կազմերը փոխվում են, հայտնվում են նոր մասնակիցներ: Դպրոցներում նաև ներքին ընտրության ընթացակարգ է կազմակերպվում, որոնց հաճախ մինչև 200 աշակերտ կարող է մասնակցել: Սա վկայում է այն մասին, որ ֆիզիկական առողջ ակտիվության ու սպորտով զբաղվելու մշակույթը տարածվում է», - ասել է նախարարը:
Ժաննա Անդրեասյանի դիտարկմամբ՝ հաջողության հասնելու միակ տարբերակը ամբողջ տարվա ընթացքում քրտնաջան աշխատանքն է: «Հնարավոր չէ հասնել եզրափակիչ, եթե մեկ-երկու մարզում ես անցկացնում: Ամբողջ տարին պետք է հետևողական աշխատանք իրականացնել: Այստեղ ավելի քան կարևոր է ուսուցիչների դերը»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարարն ու շնորհակալություն հայտնել մասնակից թիմերի ուսուցիչներին՝ հույս հայտնելով, որ նրանց օրինակը կխրախուսի ֆիզկուլտուրայի բոլոր ուսուցիչներին՝ նպաստելով երեխաների ավելի ակտիվ ներգրավվածությանը:
Եզրափակիչ փուլին մասնակցել են Երևանի Հայ-չինական բարեկամության դպրոցի, Ագարակի միջնակարգ դպրոցի (Արագածոտն), Ուրցաձորի միջնակարգ դպրոցի (Արարատ), Ջրառատի Թաթուլ Խաչատրյանի անվան միջնակարգ դպրոցի (Արմավիր), Ծակքարի միջնակարգ դպրոցի (Գեղարքունիք), Վանաձորի Վահան Տերյանի անվան թիվ 5 ավագ դպրոցի (Լոռի), Հրազդանի թիվ 11 հիմնական դպրոցի (Կոտայք), Առափի միջնակարգ դպրոցի (Շիրակ), Կապանի Հ. Ավետիսյանի անվան թիվ 9 ավագ դպրոցի (Սյունիք), Արենիի միջնակարգ դպրոցի (Վայոց ձոր) և Սևքարի միջնակարգ դպրոցի (Տավուշ) թիմերը:
ՀՀ 10 մարզերում և Երևան քաղաքում 2025 թվականի մայիս ամսվա ընթացքում անցկացվել էր «ՀՀ վարչապետի գավաթ» դպրոցականների թիմային խճուղավազքի 1-ին՝ մարզային փուլը, որին 381 դպրոցի 2667 աշակերտ էր մասնակցել: Եզրափակիչ փուլին 1-ին, 2-րդ և 3-րդ տեղեր գրաված դպրոցների թիմերը և մասնակիցները կպարգևատրվեն ԿԳՄՍ նախարարության համապատասխան կարգի հավաստագրերով, գավաթներով, մեդալներով և դրամական պարգևներով:
Մասնավորապես՝ առաջին տեղ զբաղեցրած դպրոցը կստանա 4 մլն դրամ, երկրորդ տեղը` 2 մլն 500 հազար դրամ, երրորդ տեղը` 1 մլն 500 հազար դրամ: Առաջին տեղ գրաված թիմի ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչը կստանա 700 հազար դրամ, իսկ թիմում ընդգրկված 7 աշակերտից յուրաքանչյուրը` 150 հազարական դրամ: Երկրորդ և երրորդ տեղերի համար սահմանված է համապատասխանաբար 500 հազար դրամ ուսուցչի, 100 հազարական դրամ՝ աշակերտների, 300 հազար դրամ՝ ուսուցչի և 75 հազարական դրամ՝ աշակերտների համար (հարկերը, տուրքերը և պարտադիր վճարները ներառված չեն):

С целью популяризации бега и здорового образа жизни среди школьников, а также пропаганды физической культуры и спорта, в четвёртый раз в районе озера Парз в Дилижане прошёл командный школьный кросс на «Кубок Премьер-министра РА».
За финальным этапом соревнований наблюдали и наградили победителей премьер-министр Армении Никол Пашинян, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян и министр здравоохранения Анаит Аванесян.
В соревновании приняли участие 11 команд, каждая из которых состояла из 7 учеников (5 мальчиков и 2 девочки), которые преодолели дистанцию в 5000 метров. В финале участвовали лучшие школьные команды со всей республики, признанные победителями на областных и общинных этапах.
Победителем турнира стала команда старшей школы №9 имени Унана Аветисяна из города Капан Сюникской области. Второе место заняла команда средней школы села Арени Вайоц-Дзорской области. Третье место — команда средней школы села Урцадзор Араратской области.
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян поздравил присутствующих с очередным проведением турнира и с удовлетворением отметил, что с каждым годом увеличивается число участвующих школ и учеников. Он представил предстоящие планы, в частности: с этого года планируется проведение соревнований по плаванию в формате для школьников в бассейнах. Также планируется организация фестиваля авторской песни для школьников.
«Мы хотим, чтобы для общин, детей, учителей школа оставалась центром жизни и вне учебного процесса. Школа действительно является эпицентром жизни: решение всех вопросов проходит через образование. Даже в сфере общественного здравоохранения множество проблем связано с образом жизни. Важно, чтобы в образ жизни было включено больше движения, спорта, физической активности, чтобы мы могли наслаждаться жизнью дольше и с большим удовольствием».
Никол Пашинян поблагодарил всех за организацию и проведение турнира и подчеркнул необходимость продолжения этих лучших традиций.
Приветствуя участников и поздравляя с проведением турнира, Жанна Андреасян также особо подчеркнула рост числа участников: «Всего два года назад в начальных этапах участвовало около 250 школ. В этом году участие приняли более 380 школ. Уверена, что потенциал для еще большего участия существует, поскольку бег — это тот вид спорта, для которого все школы имеют необходимые условия.
В то же время даже те команды, которые участвуют второй или третий раз, каждый год проходят отборочные этапы. Составы команд меняются, появляются новые участники. В школах также организуются внутренние отборочные процедуры, в которых могут участвовать до 200 учеников. Это свидетельствует о том, что культура физической активности и занятий спортом распространяется», — отметила министр.
По мнению Жанны Андреасян, единственный путь к успеху — это упорная работа в течение всего года: «Невозможно выйти в финал, если ты тренируешься один-два раза. Необходимо систематически работать весь год. Здесь особенно важна роль учителей», — отметила министр образования, науки, культуры и спорта, поблагодарив учителей команд-участников и выразив надежду, что их пример вдохновит всех преподавателей физкультуры, способствуя более активному вовлечению детей.
В финальном этапе приняли участие команды следующих школ:
— Школа армяно-китайской дружбы в Ереване
— Средняя школа села Агарaк (Арагацотн),
— Средняя школа села Урцадзор (Арарат),
— Средняя школа имени Татула Хачатряна в Джрарате (Армавир),
— Средняя школа села Цаккар (Гегаркуник),
— Старшая школа №5 имени Ваана Теряна в Ванадзоре (Лори),
— Основная школа №11 в Раздане (Котайк),
— Средняя школа села Арапи (Ширак),
— Старшая школа №9 имени Унана Аветисяна в Капане (Сюник),
— Средняя школа села Арени (Вайоц Дзор),
— Средняя школа села Севкар (Тавуш).
В мае 2025 года в 10 областях Армении и в городе Ереван прошёл первый — областной — этап командного школьного кросса на «Кубок Премьер-министра РА», в котором приняли участие 2667 учеников из 381 школы.
Команды школ, занявших 1-е, 2-е и 3-е места в финальном этапе, а также их участники будут награждены сертификатами установленного образца, кубками, медалями и денежными премиями от Министерства образования, науки, культуры и спорта РА.
В частности, школа, занявшая первое место, получит 4 млн драмов, за второе место предусмотрено 2,5 млн драмов, за третье место — 1,5 млн драмов.
Физрук команды-победителя получит 700 тыс. драмов, а каждый из 7 учеников команды — по 150 тыс. драмов. Для второго места предусмотрено: 500 тыс. драмов учителю и по 100 тыс. драмов каждому ученику. Для третьего места: 300 тыс. драмов учителю и по 75 тыс. драмов ученикам. (Налоги, пошлины и обязательные платежи включены в указанные суммы.)