Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը Դիլիջանի դպրոցներում հետևել է 9-րդ դասարանի քննությանը, որն անցկացվել է էսսեի ձևաչափով
Հունիսի 25, 2025
Հանրակրթության նոր չափորոշչի շրջանակում այսօր Տավուշի մարզում «Հայոց պատմություն» և «Գրականություն» առարկաներից 9-րդ դասարանցիների համար անցկացվել է քննություն` միասնական էսսեի ձևաչափով:
Դիլիջանի թիվ 2 և թիվ 4 հիմնական դպրոցներում ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը հետևել են քննության ընթացքին։
Աշակերտներին տրված էին գրականությունից և պատմությունից տեքստերի հատվածներ՝ միևնույն թեմայի ու գաղափարի շրջանակում, և պետք էր գրել էսսե դրանցից յուրաքանչյուրի վերաբերյալ՝ ըստ չափանիշների ու վերլուծական կարողությունների:
Ժաննա Անդրեասյանը հաջողություն է մաղթել աշակերտներին և կոչ արել կենտրոնանալ և ազատորեն արտահայտել սեփական մտքերն ու վերլուծությունը թեմայի շուրջ։ Նա հատկանշական է համարել, որ այս քննության շրջանակում գնահատվելու են աշակերտների վերլուծական կարողությունները, ոչ թե սոսկ լեզվի իմացությունը։
Դիլիջանի թիվ 2 դպրոցում քննություն է հանձնել 67 աշակերտ. ընդհանուր առմամբ` դպրոցում սովորում է 670 աշակերտ։ Դիլիջանի թիվ 4 դպրոցի աշակերտները 505-ն են. քննության մասնակցում էր 9-րդ դասարանի 62 աշակերտ։ Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շրջել է դպրոցներում, ծանոթացել պայմաններին, տեխնիկական և լաբորատոր հագեցվածությանը, քննարկել խնդիրները։ Նա հետաքրքրվել է՝ լաբորատորիաների ներդրմամբ պայմանավորված՝ երեխաների շրջանում կա՞ հետաքրքրության աճ բնագիտական առարկաների նկատմամբ, ի՞նչ ակտիվությամբ են աշակերտները մասնակցում մարզական միջոցառումներին, ի՞նչ հաջողություններ են գրանցել և այլն։ Ծանոթանալով դպրոցներում առկա խնդիրներին՝ նախարարը հանձնարարականներ է տվել դրանց լուծմանն ուղղված քայլերին համապատասխան ընթացք տալու վերաբերյալ։
Տավուշ այցի շրջանակում նախարար Ժաննա Անդրեասյանը կանգառ է կատարել նաև Դիլիջան քաղաքի Հովհ. Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարանում՝ ծանոթանալու ԿԳՄՍ նախարարության միջոցներով հիմնանորոգված շենքի պայմաններին և տարածքի բարեկարգման ընթացիկ աշխատանքներին։ Նախարարն այցելել է նաև Ծովագյուղի երիտասարդական կենտրոն, որը շահագործվում է 2025 թ. ապրիլից։ Ժաննա Անդրեասյանը հետաքրքրվել է, թե ինչ ընթացիկ խնդիրներ կան և ինչ է արվում դրանց լուծման ուղղությամբ, ինչպիսի ծրագրեր են իրականացվում կենտրոնում, արդյոք դպրոցականներն ու երիտասարդներն ապահովում են ակտիվ մասնակցութրուն։ Կենտրոնի պատասխանատուի խոսքով՝ արդեն իսկ իրականացվել են տարաբնույթ ծրագրեր, առաջիկայում նախատեսվում է նաև նկարների և ձեռագործ աշխատանքների ցուցահանդես:

Министр Жанна Андреасян наблюдала за экзаменом 9-го класса в школах Дилижана, который проводился в формате эссе
25 Июня, 2025
В рамках нового образовательного стандарта сегодня в Тавушской области для девятиклассников был проведен экзамен по предметам «История Армении» и «Литература» в формате единого эссе.
Министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян и заместитель министра Араксия Сваджян посетили основные школы №2 и №4 в Дилижане, чтобы понаблюдать за ходом экзамена.
Ученикам были предложены отрывки из текстов по литературе и истории, объединенные общей темой и идеей. Задачей школьников было написать эссе по каждому из текстов, опираясь на заданные критерии и демонстрируя аналитические способности.
Жанна Андреасян пожелала учащимся успехов, призвав их сосредоточиться и свободно выражать свои мысли и анализ по теме. Она подчеркнула, что в рамках этого экзамена основное внимание уделяется именно аналитическим навыкам учеников, а не только знанию языка.
В школе №2 города Дилижан экзамен сдали 67 девятиклассников, при общем количестве учащихся в 670 человек. В школе №4 обучаются 505 учеников, из которых 62 приняли участие в экзамене.
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян посетила обе школы, ознакомилась с условиями, техническим и лабораторным оснащением, а также обсудила существующие проблемы. Она поинтересовалась, вызвало ли внедрение лабораторий рост интереса к естественнонаучным предметам среди учащихся, насколько активно школьники участвуют в спортивных мероприятиях и каких успехов они добились.
Ознакомившись с проблемами, министр дала соответствующие поручения для их поэтапного решения.
В рамках визита в Тавушскую область министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян также посетила Музей народного искусства имени Ованеса Шарамбеяна в городе Дилижан, чтобы ознакомиться с условиями капитально отремонтированного здания и текущими работами по благоустройству территории, финансируемыми министерством.
Министр также побывала в молодежном центре села Цовагюх, который функционирует с апреля 2025 года. Жанна Андреасян поинтересовалась текущими проблемами, мерами по их решению, реализуемыми программами, а также уровнем вовлеченности школьников и молодежи в деятельность центра. По словам руководителя учреждения, уже проведён ряд разнообразных мероприятий, а в ближайшее время планируется выставка картин и изделий ручной работы.