ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության ու Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանության համագործակցությամբ մեկնարկել է ֆրանսերենի ուսուցիչների վերապատրաստումը՝ «Ֆրանսերենը որպես օտար լեզու․ վերապատրաստում, արդիականացում և խթանում» ծրագրի շրջանակում:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ու ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին Երևանի թիվ 29 ավագ դպրոցում ներկա են եղել վերապատրաստումների մեկնարկին և ողջունել մասնակիցներին:
Ողջույնի խոսքում ԿԳՄՍ նախարարն ընդգծել է, որ ֆրանսերենի դասավանդման որակի բարելավման նպատակով Ֆրանսիայի դեսպանության հետ նախորդ տարի ստորագրվել է հուշագիր՝ ուսուցիչների վերապատրաստման համատեղ ծրագրի իրականացման նպատակով:
«Նպատակն է զարգացնել ֆրանսերենի դասավանդման որակը և ապահովել իսկապես ֆրանկոֆոն միջավայր: Ֆրանսերենի դասավանդման որակի բարձրացումն հանրակրթության ոլորտի բարեփոխումներից բխող կարևոր ուղղություն է: Հանրակրթության նոր չափորոշչով հստակ պահանջ է դրվում, որ օտար լեզուների ուսուցումը մեր դպրոցներում պետք է առաջընթաց ապրի», - ասել է Ժաննա Անդրեասյանն ու ծրագիրը կարևորել ոչ միայն ուսուցիչների կարողությունների, այլև ընդհանուր առմամբ ֆրանկոֆոն միջավայրի զարգացման տեսանկյունից:
Այս համատեքստում ԿԳՄՍ նախարարը հիշեցրել է՝ 2027 թվականին Հայաստանը հյուրընկալելու է Ֆրանկոֆոնիայի 10-րդ միջազգային մարզամշակութային խաղերը, որը, նախարարի դիտարկմամբ, առաջին հերթին ՀՀ հանձնառությունն է՝ զարգացնելու ֆրանկոֆոն միջավայրը, հետևելու Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության առաջնային արժեքներին՝ ժողովրդավարությանը, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, խաղաղությանը։
Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանությանը՝ ակտիվ համագործակցության և աջակցության համար:
«Ֆրանսիայի հետ բազմաթիվ ուղղություններով առկա է հաջողված համագործակցություն, մասնավորապես՝ կրթության ոլորտում բազմաթիվ ծրագրեր են իրականացվում։ Սա ևս մեկ վկայություն է երկու երկրների միջև բարեկամական հարաբերությունների, օրեցօր խորացող և սերտացող համագործակցության»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ վերահաստատելով ՀՀ կառավարության՝ համագործակցությունն ընդլայնելու հանձնառությունը:
ԿԳՄՍ նախարարը նաև արդյունավետ ընթացք է մաղթել վերապատրաստումների մասնակիցներին. «Հուսով եմ՝ մեր բոլոր ուսուցիչները վերապատրաստումների արդյունքում իրենց աշխատանքը շարունակելու շատ ավելի մեծ ոգևորվածություն կունենան: Ֆրանսերենի ուսուցիչների ակտիվ ցանց ունենք, ձևավորվել է շատ լավ միջավայր, որը նպաստում է մասնագիտական զարգացմանը»:
ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին ևս ողջունել է ծրագրի մասնակիցներին. «Շատ մեծ աշխատանք է իրականացվել մեկ տարվա ընթացքում այս փուլին հասնելու համար, ինչի համար շնորհակալ եմ: Հայաստանը, իսկապես, Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության ակտիվ մասնակիցներից է: ԿԳՄՍ նախարարության՝ ֆրանսերենի ուսուցման և ֆրանկոֆոն միջավայրի ձևավորման հարցում գործադրած ջանքերը շատ ողջունելի են: Ֆրանկոֆոնիան արժեքների մի ամբողջ համակարգ է՝ խաղաղություն, մշակույթների երկխոսություն: Ֆրանսերենի ուսուցիչների ներգրավվածության, ջանքերի և սիրո շնորհիվ ֆրանսերենն այսօր լայնորեն տարածվում է Հայաստանում»,- ասել է դեսպանը և խոսքն եզրափակել «Սեր չկա, կան միայն սիրո ապացույցներ» ֆրանսիական ասույթով՝ հավելելով, որ սիրո ապացույցները տալիս են ուսուցիչները՝ դասասենյակներում։
«Ֆրանսերենը որպես օտար լեզու․վերապատրաստում, արդիականացում և խթանում» ծրագրի վերապատրաստման առաջին փուլը տեղի կունենա հունիսի 23-27-ը Երևանում, ինչպես նաև Կոտայքի, Արագածոտնի, Արմավիրի և Արարատի մարզերում։ Հունիսի 30-ից հուլիսի 4-ը վերապատրաստումներ կիրականացվեն նաև ՀՀ Լոռու, Շիրակի, Տավուշի, Սյունիքի մարզերում։ Վերապատրաստման ծրագրին շուրջ 240 ուսուցիչ է մասնակցում:
Եռամյա վերապատրաստման ծրագիրն (156 ժամ) ուղղված է Հայաստանում ֆրանսերենի ուսուցիչների մասնագիտական հմտությունների, գիտելիքների, կարողությունների զարգացմանը, արդիականացմանը։ Ծրագիրը կազմվել է՝ հաշվի առնելով կրթական բարեփոխումների պահանջները և համապատասխանում է, մասնավորապես, օտար լեզուների ուսուցման նոր պետական չափորոշիչներին:

Стартовала программа переподготовки учителей французского языка в сотрудничестве с посольством Франции
При сотрудничестве министерства образования, науки, культуры и спорта Армении и посольства Франции в Армении стартовала программа повышения квалификации учителей французского языка в рамках проекта «Французский как иностранный язык: переподготовка, модернизация и продвижение».
Министр Жанна Андреасян и посол Франции в Армении Оливье Декоттиньи присутствовали на открытии программы в ереванской средней школе № 29 и поприветствовали участников.
В своем вступительном слове министр подчеркнула, что с целью повышения качества преподавания французского языка в прошлом году было подписано меморандум о сотрудничестве с посольством Франции, предусматривающий реализацию совместной программы переподготовки учителей.
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян заявила, что цель программы – повысить качество преподавания французского языка и создать по-настоящему франкофонную среду. По ее словам, улучшение преподавания французского языка является важным направлением реформ в сфере общего образования. Согласно новым образовательным стандартам, в армянских школах должно быть обеспечено более эффективное обучение иностранным языкам.
В этом контексте министр напомнила, что в 2027 году Армения примет 10-е Международные спортивно-культурные Игры Франкофонии. По ее словам, это не только большая честь, но и обязательство Армении – развивать франкофонную среду и следовать основным ценностям Международной организации Франкофонии: демократии, защите прав человека и миру.
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян выразила благодарность посольству Франции в Армении за активное сотрудничество и поддержку.
«У нас сложилось успешное сотрудничество с Францией по многим направлениям, особенно в сфере образования, где реализуются многочисленные программы. Это еще одно свидетельство дружеских отношений между двумя странами и все более углубляющегося партнерства», - отметила Андреасян, подтвердив приверженность правительства Армении к дальнейшему расширению сотрудничества.
Министр также пожелала участникам программы повышения квалификации успешной работы: «Надеюсь, что все наши учителя получат еще больше вдохновения для продолжения своей деятельности. У нас сформировалась активная сеть преподавателей французского языка и очень благоприятная среда, способствующая профессиональному росту».
Посол Франции в Армении Оливье Декоттиньи также поприветствовал участников программы.
«За прошедший год была проделана огромная работа, чтобы достичь этого этапа, за что я выражаю благодарность. Армения действительно является одним из активных участников Международной организации Франкофонии. Усилия министерства образования, науки, культуры и спорта Армении по преподаванию французского языка и формированию франкофонной среды заслуживают высокой оценки. Франкофония – это целая система ценностей: мир, диалог культур. Благодаря вовлеченности, усилиям и любви учителей французский язык сегодня широко распространяется в Армении», - отметил посол.
Он завершил свое выступление французской пословицей: «Любви не существует – есть только доказательства любви», добавив, что именно учителя ежедневно приносят эти доказательства в своих классах.
Первый этап программы повышения квалификации «Французский как иностранный язык: переподготовка, модернизация и продвижение» пройдет с 23 по 27 июня в Ереване, а также в марзах Котайк, Арагацотн, Армавир и Арарат. Со 30 июня по 4 июля тренинги продолжатся в Лорийской, Ширакской, Тавушской и Сюникской областях. В программе участвуют около 240 преподавателей французского языка.
Трехлетняя программа (объемом 156 часов) направлена на развитие, обновление и совершенствование профессиональных навыков, знаний и компетенций учителей французского языка в Армении. Она разработана с учётом требований образовательных реформ и соответствует новым государственным стандартам преподавания иностранных языков.