Գավառում մեկնարկել է Արհեստների միջազգային փառատոնը
Գավառում մեկնարկել է Արհեստների միջազգային փառատոնը, որը կազմակերպվել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ։ Գավառի կենտրոնական հրապարակը վերածվել է կենդանի արհեստների ու համերի տոնի՝ հյուրընկալելով Հայաստանի և արտերկրի վարպետների։
Փառատոնն անցկացվում է Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարանի նախաձեռնությամբ՝ Գավառի համայնքապետարանի հետ համագործակցությամբ։ Այս տարվա խորագիրն է՝ «Երիտասարդները ստեղծում են համը․ խոհարարություն և արհեստներ»։
Փառատոնի մեկնարկին ներկա է եղել ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը։ Նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանի ու Հ․ Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարանի տնօրեն Լուսինե Թորոյանի ուղեկցությամբ նա շրջել է տաղավարներով, ծանոթացել վարպետների աշխատանքներին, զրուցել մասնակիցների հետ։
Իր ելույթում նախարարը կարևորել է փառատոնի անցկացումը Գավառում՝ ընդգծելով, որ անցյալ տարի Գավառը ՀՀ երիտասարդական մայրաքաղաքն էր և արդեն ապացուցել է՝ այստեղ երիտասարդության շունչն ու էներգիան անսպառ են, և այս փառատոնի գաղափարը լիովին ներդաշնակ է երիտասարդների ստեղծագործ մտքին։
Ժաննա Անդրեասյանի խոսքով՝ մշակութային ժառանգության մասին խոսելիս հաճախ պատկերացնում ենք միայն նյութական արժեքները՝ հուշարձաններ, պատմամշակութային կառույցներ, սակայն ոչ նյութական մշակութային ժառանգությունը նույնքան կարևոր է։
«Այսպիսի փառատոները հնարավորություն են տալիս խտացված տեսքով նկատել այն ամենը, ինչ իրականում ապրում է մեր առօրյայում։ Մենք կրում ենք զարդեր, օգտվում ենք որոշակի առարկաներից, խոհանոցում պատրաստում ենք ուտեստներ, որոնց հիմնական մասը նույնպես մշակութային ժառանգություն է», – ասել է նախարարը՝ շեշտելով ազգային խոհանոցի պահպանման և զարգացման կարևորությունը։ Նա առանձնահատուկ ընդգծել է վարպետների դերը՝ որպես ոչ նյութական մշակութային ժառանգության կրողներ՝ նշելով, որ ոչ նյութական ժառանգությունը կենդանի է այնքան ժամանակ, քանի դեռ կան մարդիկ, որոնք շարունակում են ստեղծագործել և այն վերստեղծել։
«Ուզում եմ, որ մեր շնորհակալությունը փոխանցենք բոլոր վարպետներին՝ հրաշալի աշխատանքների և ստեղծագործ մտքի համար», – շեշտել է նախարարը՝ շնորհակալություն հայտնելով նաև Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարանին՝ ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանման, հանրահռչակման և հանրային իրազեկման ուղղությամբ իրականացվող հետևողական աշխատանքի համար։
Փառատոնի շրջանակում տեղի է ունեցել նաև «Խնոցի-հարոցի» խոհարարական մրցույթը, որի արդյունքներով՝
• «Լավագույն մատուցում» անվանակարգում հաղթել է Հրազդանի արհեստագործական պետական ուսումնարանը
• «Լավագույն համ» անվանակարգում՝ Վարդենիսի պետական Բադեյան քոլեջը
• «Լավագույն մտահղացում» մրցանակը շնորհվել է Հայ-հունական պետական քոլեջին։
Արհեստների փառատոնը կշարունակվի նաև վաղը՝ հունիսի 22-ին։
Գավառ այցի շրջանակում ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այցելել է նաև Գեղարքունիքի՝ Վարդգես Պետրոսյանի անվան մարզային գրադարան, որը վերջերս է վերանորոգվել: Նախարարը ծանոթացել է գրադարանում իրականացվող կրթական և մշակութային ծրագրերին։

В Гаваре стартовал международный фестиваль ремесел
В Гаваре сегодня стартовал Международный фестиваль ремесел, организованный при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения. Центральная площадь города превратилась в настоящий праздник ремесел и вкусов, принимая мастеров из Армении и зарубежных стран.
Фестиваль проводится по инициативе Музея народного искусства имени Ованеса Шарамбеяна в сотрудничестве с мэрией Гавара. Тема нынешнего года – «Молодежь создает вкус: кулинария и ремесла».
На открытии присутствовала министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян. В сопровождении заместителя министра Альфреда Кочаряна и директора музея Лусине Торосян она осмотрела павильоны, ознакомилась с работами мастеров и пообщалась с участниками.
В своем выступлении министр подчеркнула важность проведения фестиваля именно в Гаваре, отметив, что в прошлом году город был Молодежной столицей Армении и уже доказал, что здесь царит неиссякаемая энергия и творческий дух молодёжи. По её словам, идея фестиваля полностью соответствует этому настрою.
Жанна Андреасян также отметила, что говоря о культурном наследии, мы часто представляем себе только материальные ценности – памятники, историко-культурные сооружения, – однако нематериальное наследие не менее важно.
«Такие фестивали позволяют в концентрированной форме увидеть то, что живет в нашей повседневности: украшения, предметы быта, блюда – все это часть культурного кода», - сказала министр, подчеркнув значение сохранения и развития национальной кухни. Она особо выделила роль мастеров как носителей нематериального наследия, отметив, что оно живо, пока есть люди, которые продолжают творить и передавать его дальше.
«Хочу выразить благодарность всем мастерам за их прекрасные работы и творческий подход», - добавила министр, поблагодарив также Музей народного искусства за последовательную работу по сохранению и популяризации нематериального культурного наследия.
В рамках фестиваля прошёл также кулинарный конкурс «Хноци-Хароци», по итогам которого:
·        в номинации «Лучшее оформление» победил Государственный ремесленный колледж города Раздан,
·        в номинации «Лучший вкус» — Государственный колледж имени Бадеяна в Варденисе,
·        а приз за «Лучшее творческое решение» получил Армяно-греческий государственный колледж.
Фестиваль ремесел продолжится и завтра, 22 июня.
В рамках визита в Гавар министр Жанна Андреасян также посетила недавно отремонтированную областную библиотеку имени Вардгеса Петросяна в Гегаркунике, где ознакомилась с реализуемыми образовательными и культурными программами.