ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է Վրաստանի խորհրդարանի մշակույթի հանձնաժողովի նախագահ Գիորգի Գաբունիայի գլխավորած պատվիրակությանը։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ-ում Վրաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Գիորգի Շարվաշիձեն։
Ողջունելով պատվիրակության անդամներին՝ նախարարը կարևորել է Հայաստան-Վրաստան պատմականորեն ձևավորված բարեկամական համագործակցությունը։ Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է, որ երկկողմ հարաբերությունների շարունակական զարգացման համար անհրաժեշտ է ընդլայնել համատեղ ծրագրերը՝ հատկապես կրթության և մշակույթի ոլորտներում։
Նախարարը կարևորել է երկու երկրներում անցկացվող մշակութային միջոցառումները՝ ընդգծելով հունիսի 5-7-ը Հայաստանում կազմակերպված Վրաստանի մշակույթի օրերը։ Նրա խոսքով՝ միջոցառումներն աչքի են ընկել կազմակերպչական բարձր մակարդակով, բազմազան և հետաքրքիր ծրագրով և հնարավորություն են ընձեռել հայ հանրությանը նորովի ծանոթանալու հարևան երկրի մշակութային հարուստ ժառանգությանը։
Վրաստանի խորհրդարանի մշակույթի հանձնաժողովի նախագահ Գիորգի Գաբունիան շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության, ինչպես նաև Վրաստանի մշակույթի օրերի պատշաճ կազմակերպմանն աջակցելու համար։ Նշելով երկու երկրների մշակութային համագործակցության ներուժը՝ Գաբունիան կարևորել է ստեղծագործական խմբերի, նկարիչների, երաժիշտների, կինոգործիչների և ճարտարապետների միջև մշակութային պատվիրակությունների կանոնավոր փոխանակումը։
Գաբունիան անդրադարձել է նաև Թբիլիսիում գործող Պետրոս Ադամյանի անվան պետական հայկական դրամատիկական թատրոնի վերակառուցման աշխատանքներին՝ նշելով, որ Վրաստանի կառավարությունը շարունակելու է ներդրումներ կատարել համատեղ մշակութային ժառանգության պահպանման ու զարգացման ուղղությամբ։
Ժաննա Անդրեասյանը երախտագիտությունն է հայտնել հայկական թատրոնի ենթակառուցվածքային պայմանների բարելավմանն ուղղված աշխատանքների համար՝ ընդգծելով, որ ԿԳՄՍ նախարարությունը ևս շարունակում է աջակցել թատրոնին՝ ներկայացումների կազմակերպման և այլ նախաձեռնությունների իրագործման հարցում։ Նախարարը համոզմունք է հայտնել, որ թատրոնի նոր շենքում ձևավորվող մշակութային համապատասխան միջավայրը կնպաստի թատերական կյանքի ակտիվացմանը, հետագա զարգացմանը և հանրայնացմանը։
Նախարարն անդրադարձել է նաև նախորդ տարի հայ և վրացի կատարողների մասնակցությամբ Իջևանում անցկացված «Ֆեստիվառ» երաժշտական-զբոսաշրջային փառատոնին, որը մեծ հետաքրքրություն էր առաջացրել նաև Վրաստանում:
Կողմերը կարևորել են նաև երիտասարդների ներգրավվածությունը համատեղ նախաձեռնություններում։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի։ Մասնավորապես՝ քննարկվել է ուսանողների և դասախոսների ակադեմիական շարժունության ծրագրերի իրականացման հնարավորությունը՝ ուղղված երկու երկրների կրթագիտական կապերի խորացմանը։

С членами комиссии парламента Грузии по культуре были обсуждены вопросы вокруг углубления сотрудничества
20 Июня, 2025
Министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Жанна Андреасян приняла делегацию во главе с председателем комитета по культуре парламента Грузии Георгием Габуния. Во встрече также принял участие чрезвычайный и полномочный посол Грузии в Армении Георгий Шарвашидзе.
Приветствуя гостей, министр подчеркнула значение исторически сложившегося дружественного сотрудничества между Арменией и Грузией. Жанна Андреасян отметила, что для дальнейшего развития двусторонних отношений необходимо расширять совместные программы, особенно в сферах образования и культуры.
Министр высоко оценила культурные мероприятия, проводимые в обеих странах, особенно отметив Дни культуры Грузии, прошедшие в Армении 5–7 июня. По ее словам, эти мероприятия отличались высоким уровнем организации, разнообразной и интересной программой, а также дали возможность армянской публике по-новому познакомиться с богатым культурным наследием соседнего государства.
Георгий Габуния поблагодарил за тёплый приём и содействие в достойной организации Дней культуры Грузии. Он отметил потенциал культурного сотрудничества между двумя странами и подчеркнул важность регулярного обмена творческими коллективами, художниками, музыкантами, кинематографистами и архитекторами.
Он также коснулся вопроса реконструкции Государственного армянского драматического театра имени Петроса Адамяна в Тбилиси, подчеркнув, что правительство Грузии продолжит вкладываться в сохранение и развитие совместного культурного наследия.
Жанна Андреасян выразила благодарность за усилия по улучшению инфраструктурных условий театра и заверила, что министерство продолжит поддерживать его в организации спектаклей и реализации других инициатив. Она выразила уверенность, что культурная среда, формирующаяся в новом здании театра, будет способствовать оживлению театральной жизни, ее развитию и популяризации.
Министр также упомянула музыкально-туристический фестиваль «ФестивАр», прошедший в Иджеване в прошлом году с участием армянских и грузинских исполнителей, вызвавший большой интерес и в Грузии.
Стороны отметили также важность вовлечения молодежи в совместные инициативы.
В ходе встречи обсуждались и другие вопросы, представляющие взаимный интерес, в частности — возможности реализации программ академической мобильности студентов и преподавателей в целях укрепления образовательных связей между двумя странами.