Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ծանոթացել է Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիայում կատարված բարեկարգման աշխատանքներին
Հունիսի 10, 2025
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանն այցելել են Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիա՝ տեղում ծանոթանալու կառույցում պետական աջակցությամբ իրականացված վերազինման աշխատանքներին և ծրագրերին:
ԿԳՄՍ նախարարը Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիայի տնօրեն Արտյոմ Նաղդյանի ուղեկցությամբ շրջել է համերգասրահի տարածքում: Ժաննա Անդրեասյանին ներկայացվել է նորացված դահլիճը՝ փոխված աթոռներով, նոր «Սթենվեյ» ռոյալով, լուսային և ձայնային համակարգով: Տնօրենի տեղեկացմամբ` արդեն մի քանի տարի է՝ վերաբացվել են շենքի երկու ճեմասրահները, որոնցում մշտապես կազմակերպվում են ցուցահանդեսներ և մշակութային այլ միջոցառումներ:
Ժաննա Անդրեասյանը շրջել է նաև համերգասրահի նորաբաց գրադարանում և ներքնահարկի վերանորոգված տարածքում, որտեղ իրականացվում են ցուցադրություններ, թատերահամերգային պերֆորմանսներ, հանդիպումներ, քննարկումներ: Ֆիլհարմոնիայի տնօրեն Արտյոմ Նաղդյանը նախարարին ներկայացրել է նաև նորաստեղծ ձայնագրման ստուդիան, որը նախատեսված է կազմակերպության կողմից իրականացվող ծրագրերի, ինչպես նաև ինքնազբաղ արվեստագետների ստեղծագործությունների ձայնագրման համար:
Շրջայցից հետո ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը Ֆիլհարմոնիայի տնօրենի և աշխատակազմի հետ քննարկել է կազմակերպության գործունեության ընդլայնման և զարգացման հեռանկարներին վերաբերող հարցեր:
Քննարկման արդյունքում նախարարն առաջարկել է ներկայացնել առաջիկա տարիների գործունեության տեսլականը և նախաձեռնությունների փաթեթը:

Министр Жанна Андреасян ознакомилась с проведенными работами по обновлению в Государственной филармонии Армении
10 Июня, 2025
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян и заместитель министра Даниел Даниелян посетили Государственную филармонию Армении, чтобы на месте ознакомиться с реализованными при государственной поддержке проектами по переоснащению и благоустройству.
В сопровождении директора филармонии Артема Нагдяна министр осмотрела концертный зал, где были представлены обновления: новые кресла, рояль Steinway, а также новая система освещения и звука. По словам директора, также были заново открыты два вестибюля здания, где регулярно проводятся выставки и другие культурные мероприятия.
Жанна Андреасян также посетила недавно открытую библиотеку концертного зала и обновленное подвальное пространство, где организуются экспозиции, театрально-концертные перформансы, встречи и обсуждения. Директор представил министру и новую студию звукозаписи, созданную для реализации программ филармонии и поддержки самозанятых артистов.
В завершение визита министр провела обсуждение с руководством и коллективом филармонии, затронув перспективы расширения и развития деятельности учреждения.
По итогам обсуждений министр предложила представить видение работы на ближайшие годы и пакет инициатив.