Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության ու Հունգարիայի արտաքին գործերի և առևտրի նախարարության միջև ստորագրվել է համագործակցության մասին փոխըմբռնման հուշագիր՝ 2026-2028 թթ «Ստիպենդիում Հունգարիկում» ծրագրի շարունակության վերաբերյալ:
Հայաստանի կողմից փաստաթուղթը ստորագրել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, հունգարական կողմից՝ Հունգարիայի արտաքին գործերի և առևտրի նախարար Պետեր Սիյարտոն:
Արարողությանը ներկա է եղել նաև ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Հուշագրով նախատեսվում է «Stipendium Hungaricum» կրթաթոշակային ծրագիրը, որը ավելի վաղ կնքված հուշագրի համաձայն գործել է 2023-2025 թթ., կշարունակվի նաև հետագա տարիներին:
Հուշագրի նպատակն է նպաստել բարձրագույն կրթության ոլորտում համագործակցության զարգացմանը և Հայաստան-Հունգարիա բարեկամական հարաբերությունների խորացմանը:
Հունգարական կողմը ՀՀ քաղաքացիների համար առաջարկում է տարեկան առավելագույնը 30 կրթաթոշակ՝ Հունգարիայի բուհերում ինչպես հունգարերեն, այնպես էլ այլ օտար լեզվով ուսումնառության համար: Առաջնահերթությունը տրվում է գիտության, տեխնոլոգիայի, ճարտարագիտության, մաթեմատիկայի (STEM), ինչպես նաև բժշկության և առողջապահության ու գյուղատնտեսության ոլորտներին։
Կրթաթոշակները տրամադրվում են բակալավրիատում (BA/BSc), մագիստրատուրայում (MA/MSc) և մեկաստիճան մագիստրատուրայում (OTM) առկա ուսուցմամբ, ինչպես նաև դոկտորանտուրայում (PhD/DLA) երեքից տասը ամիս տևողությամբ կրեդիտային համակարգով հեռակա ուսուցում ստանալու համար: Տարբեր մակարդակներում առկա ուսուցման ծրագրերի ցանկը հրապարակվում է «Տեմպուս» հասարակական հիմնադրամի էջում (www.tpf.hu):

Армения и Венгрия подписали меморандум о взаимопонимании в рамках программы «Stipendium Hungaricum» на 2026-2028 годы
27 Мая, 2025
Документ о сотрудничестве между министерством образования, науки, культуры и спорта Армении и министерством иностранных дел и торговли Венгрии подписали министр Жанна Андреасян с армянской стороны и министр Петер Сийярто с венгерской стороны.
На церемонии присутствовал также заместитель министра Артур Мартиросян.
Согласно меморандуму, стипендиальная программа «Stipendium Hungaricum», действовавшая в 2023-2025 годах, будет продолжена. Цель соглашения — развитие сотрудничества в сфере высшего образования и укрепление дружественных отношений между Арменией и Венгрией.
Венгерская сторона ежегодно предоставляет гражданам Армении до 30 стипендий для обучения в венгерских вузах на венгерском или другом иностранном языке. Приоритетными направлениями являются наука, технологии, инженерия, математика (STEM), а также медицина, здравоохранение и сельское хозяйство.
Стипендии охватывают обучение на уровнях бакалавриата (BA/BSc), магистратуры (MA/MSc), одноуровневой магистратуры (OTM), а также докторантуры (PhD/DLA). Возможны также дистанционные программы с кредитной системой продолжительностью от трех до десяти месяцев. Список доступных учебных программ публикуется на сайте общественного фонда «Tempus».