Մատենադարան Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտում բացվել է ձեռագրերի վերականգնման թղթի արտադրամաս։
Հայկական վերականգնողական թղթի արտադրամասի բացման արարողությանը ներկա են եղել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ՀՀ-ում ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը, Մատենադարանի տնօրեն Արա Խզմալյանը, գործընկեր կառույցների ներկայացուցիչներ:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է ներկաներին և ընդգծել՝ Մատենադարանը դարձել է նոր գաղափարների և նախաձեռնությունների արդյունավետ վայրերից մեկը:
«Մատենադարանում անընդհատ հաճելի նորություններ կան, որոնք մեզ ստիպում են առնչվել Մատենադարանի մի նոր շերտին՝ հավելյալ անգամ համոզվելով, որ այստեղ գործունեության ընդլայնումը սահմաններ չունի: Մատենադարանն ավելին է, քան պահոցը և գիտական աշխատավայրը. սա նաև փորձառության և հնարավորությունների մի միջավայր է, որտեղ հայկական վերականգնողական թղթի արտադրությունը դառնալու է հիանալի հնարավորություն՝ զարգացման ճանապարհին»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ շնորհակալությունը հայտնելով նախաձեռնողականության համար:
Մատենադարանի տնօրեն Արա Խզմալյանի խոսքով՝ Մատենադարանի պատմության մեջ իրադարձային օր է. իրագործվում է Մատենադարանի վերականգնողական բաժնի աշխատակիցների գրեթե տասնամյա երազանքը:
«Մատենադարանն այն վայրն է, որտեղ վերականգնվում են ոչ միայն Մատենադարանի ամբարներում պահված արժեքները, այլև Հայաստանի բոլոր գրադարանների ու թանգարանների գրավոր կոթողներն ու հուշարձանները»,- ասել է Արա Խզմալյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով նախաձեռնությանն աջակցություն ցուցաբերած կառույցներին:
Տնօրենի խոսքով՝ ԿԳՄՍ նախարարության կողմից համալրվել են վերականգնող մասնագետների հաստիքները, որը կարևոր է Մատենադարանի մասնագիտական գործունեության համար, քանի որ վերականգնվող արժեքների ծավալները հետզհետե մեծանում են:
Միջոցառման ընթացքում Մատենադարանի տնօրեն Արա Խզմալյանը շնորհակալագրեր է հանձնել ծրագրի աջակից կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին:
Մատենադարանի վերականգնման բաժնի մասնագետների ուսումնասիրությունների ու փորձարկումների արդյունքում հնարավոր է դարձել աշխարհում հայտնի ձեռագրերի վերականգնման ճապոնական թուղթը ստանալ նաև տեղական հումքից։ Ծրագիրն իրագործվում է Armenia Tree Project բարեգործական հիմնադրամի, Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող #EU4Culturelture ծրագրի (առաջատար գործընկերը՝ Գյոթե ինստիտուտ), «Իմփաքթ Հաբ Արմենիա սոցիալական նորարարության զարգացման» հիմնադրամի և Մատենադարանի համատեղ ֆինանսավորմամբ։
Ի նշանավորումն մեկնարկող ծրագրի՝ ստորագրվել է հուշագիր՝ Մատենադարանի ու «Արմենիա թրի փրոջեքթ» բարեգործական հիմնադրամի միջև, որի շրջանակում իրականացվել է մինչև 100 ծառի ծառատունկ։

В Матенадаране налажено производство бумаги для восстановления рукописей из местного сырья
В Научно-исследовательском институте древних рукописей имени Месропа Маштоца Матенадаране открыт цех по производству бумаги для реставрации рукописей.
На церемонии открытия армянского реставрационного бумажного производства присутствовали министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян, посол ЕС в Армении Василис Марагос, директор Матенадарана Ара Хзмалян и представители партнерских организаций.
Министр Жанна Андреасян поприветствовала гостей и подчеркнула, что Матенадаран стал одним из эффективных центров новых идей и инициатив.
«В Матенадаране постоянно происходят приятные события, которые позволяют нам открывать новые грани его деятельности и убеждаться, что его развитие не имеет границ. Матенадаран – это не только хранилище и научное учреждение, но и среда опыта и возможностей, где производство армянской реставрационной бумаги станет важным шагом на пути развития», отметила министр.
Директор Матенадарана Ара Хзмалян назвал этот день знаковым в истории института, поскольку реализуется почти десятилетняя мечта сотрудников отдела реставрации.
«Матенадаран – это место, где восстанавливаются не только хранящиеся здесь ценности, но и письменные памятники и реликвии всех библиотек и музеев Армении», - подчеркнул Хзмалян.
По его словам, министерство образования, науки, культуры и спорта Армении увеличило количество специалистов по реставрации, что важно для профессиональной деятельности Матенадарана, поскольку объемы реставрационных работ постоянно растут.
Во время мероприятия директор Матенадарана Ара Хзмалян вручил благодарственные грамоты представителям организаций, поддержавших проект.
Благодаря исследованиям и экспериментам специалистов отдела реставрации Матенадарана удалось создать аналог японской бумаги для реставрации рукописей, используя местное сырье.
Проект реализуется при совместном финансировании благотворительного фонда Armenia Tree Project, программы #EU4Culture (ведущий партнер – институт Гёте), фонда Impact Hub Armenia и Матенадарана.
В честь запуска проекта был подписан меморандум между Матенадараном и благотворительным фондом Armenia Tree Project, в рамках которого было высажено до 100 деревьев.