Ժաննա Անդրեասյանն այցելել է Էստոնիայի միջազգային զարգացման կենտրոն (ESTDEV), որտեղ հանդիպել է տնօրեն Քլեն Ջերաթսի հետ:
Ներկայացնելով կենտրոնի գործունեությունը՝ Քլեն Ջերաթսը նշել է, որ Էստոնիայի արտաքին քաղաքականությանը համապատասխան՝ ESTDEV-ի գործունեությունը միտված է խթանելու թվայնացման գործընթացը, տնտեսական նորարարություններն ու կրթության զարգացումը:
Այս համատեքստում կողմերը քննարկել են դպրոցական և բուհական կրթական համակարգերի թվայնացման, մասնագիտական կրթության արդիականացման, դպրոցներում կայուն զարգացման հարցերը:
«Ժամանակակից աշխարհի մարտահրավերները պահանջում են համապատասխան լուծումներ՝ միտված տեղեկատվական տեխնոլոգիաների լայն կիրառմանն ու թվային գործիքների ներդրմանը կրթության կազմակերպման գործընթացում:Այս առումով չափազանց կարևորում ենք հատկապես միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությունը, փորձի փոխանակումն ու համապատասխան հարթակների ստեղծումը»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
Ընդգծելով, որ ՀՀ-ում ընթացող կրթության ոլորտի բարեփոխումներում մեծ տեղ է տրվում թվայնացմանը՝ Ժաննա Անդրեասյանն անդրադարձել է հանրակրթության նոր չափորոշչի ներդրմանը, հանրակրթության ոլորտի արդյունավետ կառավարմանն ուղղված մեխանիզմների ներդրմանը և այլն:
Նախարարն այցելել է նաև Էստոնիայի էլեկտրոնային կառավարման ակադեմիա, ծանոթացել կառույցի գործունեությանը: Նշվել է, որ Էլեկտրոնային կառավարման ակադեմիան հասարակությունների թվային վերափոխման առաջատար խորհրդատվական կազմակերպություն է՝ միտված թվային ծառայությունների ամբողջական շրջանակի ստեղծմանը: ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը բարձր է գնահատել ակադեմիայի գործունեությունը՝ նշելով, որ Հայաստանում ևս մի շարք ոլորտներում ակտիվորեն իրականացվում է թվայնացման գործընթաց:

Жанна Андреасян посетила Центр международного развития Эстонии (ESTDEV), где встретилась с директором Кленом Джератсом.
Представляя деятельность центра, Джератс отметил, что в соответствии с внешней политикой Эстонии ESTDEV нацелен на развитие цифровизации, экономических инноваций и образования.
В этом контексте стороны обсудили вопросы цифровизации школьного и вузовского образования, модернизации профессионального обучения и устойчивого развития школ.
«Вызовы современного мира требуют соответствующих решений, ориентированных на широкое использование информационных технологий и цифровых инструментов в организации образовательного процесса. В этом плане мы считаем крайне важным сотрудничество с международными партнерами, обмен опытом и создание соответствующих платформ», - подчеркнула министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян.
Министр также отметила, что цифровизация играет ключевую роль в текущих реформах сферы образования в Армении. Она коснулась внедрения нового стандарта общего образования и механизмов эффективного управления образовательной сферой.
Кроме того, Андреасян посетила Академию электронного управления Эстонии, ознакомилась с ее деятельностью. Было подчеркнуто, что Академия является ведущей консультационной организацией по цифровой трансформации обществ, ориентированной на создание полного спектра цифровых услуг. Министр высоко оценила работу Академии, отметив, что в Армении также активно продвигаются процессы цифровизации в ряде сфер.