Էստոնիայի Հանրապետություն կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այցելել է Տարտուի մի շարք կրթական և մշակութային հաստատություններ:
Նախարարը, մասնավորապես, այցելել է Տարտուի ազգային արխիվ, որտեղ Հայաստանի պատվիրակությանը ներկայացվել են արխիվի գործունեությունը, թվայնացման մեխանիզմները, արխիվի լաբորատորիաներում իրականացվող վերականգնողական աշխատանքների ընթացքը:
Այս համատեքստում ԿԳՄՍ նախարարն անդրադարձել է Մ. Մաշտոցի անվան Մատենադարանի՝ ձեռագրերի թվայնացման հնարավորություններին առնչվող գործունեությանը: Կողմերը կարևորել են այս ոլորտում մասնագետների փորձի փոխանակման և վերապատրաստումների իրականացման ուղղությամբ հնարավոր համագործակցությունը: Պատվիրակությանը ներկայացվել են նաև Տարտուի ազգային արխիվում պահվող Հայաստանի մշակույթի և հայ ուսանողների համագործակցությանն առնչվող 1912-1916 թթ. արխիվային նյութերը:

Визит в Национальный архив Тарту
В рамках официального визита в Эстонию министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян посетила ряд образовательных и культурных учреждений в Тарту.
Министр, в частности, посетила Национальный архив Тарту, где армянской делегации представили деятельность архива, механизмы цифровизации и процесс реставрационных работ в лабораториях.
В этом контексте Андреасян обсудила деятельность Матенадарана имени Месропа Маштоца по цифровизации рукописей. Стороны подчеркнули важность обмена опытом и проведения обучения специалистов в данной сфере. Делегации также представили архивные материалы 1912-1916 годов, касающиеся сотрудничества в области культуры и образования между Арменией и эстонскими студентами.