Երևանի պետական համալսարանում առաջին անգամ անցկացվում է ԵՊՀ շրջանավարտների ֆորում, որի նպատակը համալսարանական համայնքի համար հաղորդակցման և համագործակցության հարթակի ստեղծումն է։
ԵՊՀ տարբեր տարիների շրջանավարտները հնարավորություն կունենան քննարկելու արդիական խնդիրներ, ներկայացնելու իրենց մասնագիտական փորձն ու ձեռքբերումները, անդրադառնալու Հայաստանի, տարածաշրջանի և համաշխարհային մակարդակով տարբեր ոլորտներում առկա հնարավորություններին ու մարտահրավերներին:
Բացմանը ողջույնի խոսքով հանդես են եկել ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ, ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը, ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը։
ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդգծել է, որ ԵՊՀ շրջանավարտների ֆորումը նոր ավանդույթի մեկնարկ կդառնա՝ միավորելով համալսարական համայնքը. «Այսօր մեր հասարակության և պետության առջև ծառացած են մի շարք խորքային մարտահրավերներ, որոնց երկարաժամկետ լուծումը հնարավոր է միայն կրթված, քննադատական մտածողությամբ, մասնագիտական, քաղաքացիական պատասխանատվությամբ հասարակության միջոցով, և հենց այստեղ է համալսարանի ու համալսարանական համայնքի դերը»:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է ներկաներին և կարևորել ֆորումի անցկացումը՝ ընդգծելով, որ բուհերը, կրթություն, գիտություն ու հետազոտություն իրականացնելուց բացի, ունեն հանրային կարևոր առաքելություն:
«Մեր առաջնային խնդիրն է կրթական, հետազոտական համայնքում մշտապես ձևավորվող առաջադեմ, լուսավոր գաղափարները զարգացնել՝ դրանք դարձնելով հանրային վարքականոն՝ այդկերպ նաև նպաստելով հանրության զարգացմանը: Վստահ եմ՝ ֆորումն ունի այս նպատակների իրականացման ռեալ գործիքակազմ,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը և հավելել,- ԿԳՄՍ նախարարությունը մշտապես կանգնած է որակական կարևոր փոփոխություններ բերող նախաձեռնությունների կողքին»:
Մասնակիցներին մաղթելով արդյունավետ ընթացք՝ նա հույս է հայտնել, որ ֆորումի շրջանակում կայացած քննարկումները դառնալու են լավագույն ծրագրերի հիմք:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի խոսքով՝ ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհուրդն այս նախաձեռնությունը դիտարկում է որպես ռազմավարական կարևոր քայլ. «Մենք ձգտում ենք համադրել նորարարությունները և մեր ազգային ու ակադեմիական առաջնահերթությունները՝ հավատարիմ մնալով արժեքներին, բայց նաև բաց լինելով առաջընթացի համար: Այս գործընթացում իրական փոփոխությունը տեղի է ունենում, երբ շրջանավարտը դառնում է համալսարանի ռազմավարակական գործընկերը, և այդ համագործակցությունը մեզ համար անփոխարինելի արժեք է»:
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանի գնահատմամբ՝ առաջին ֆորումի անցկացումը կարևոր իրադարձություն է համալսարանի համար՝ որպես շփման, համագործակցության և համատեղ պատասխանատվության նոր հարթակ:
Ֆորումի շրջանակում նախատեսված են պանելային քննարկումներ, բանախոսություններ, ինչպես նաև ոչ ֆորմալ պայմաններում միմյանց հետ շփվելու հնարավորություն։ Ակնկալվում է, որ ֆորումի մասնակիցների ձևակերպած խնդիրները, մարտահրավերներն ու առաջնահերթությունները հիմք կծառայեն շրջանավարտների համայնքի հետագա գործունեության կազմակերպման համար։ Դրանով պայմանավորված՝ միջոցառման ընթացքում կանցկացվի նաև քննարկումների շարք՝ ի նպաստ ԵՊՀ շրջանավարտների համայնքի կայացմանն ու գործունեության արդյունավետության բարձրացմանը։
Ֆորումի արդյունքները կամփոփվեն ոլորտային քննարկումների եզրակացությունների ներկայացմամբ և ԵՊՀ շրջանավարտների գերազանցության մրցանակների շնորհմամբ։

В Ереванском государственном университете впервые проходит форум выпускников Вуза, целью которого является создание платформы для общения и сотрудничества университетского сообщества.
Выпускники разных лет смогут обсудить актуальные вопросы, поделиться профессиональным опытом и достижениями, а также рассмотреть возможности и вызовы, существующие в различных сферах на национальном, региональном и глобальном уровнях.
С приветственными речами на открытии выступили президент Армении Ваагн Хачатурян, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, председатель попечительского совета ЕГУ, министр обороны Армении Сурен Папикян и ректор ЕГУ Ованнес Ованнисян.
Президент Армении Ваагн Хачатурян подчеркнул, что форум выпускников ЕГУ станет началом новой традиции, объединяющей университетское сообщество: «Сегодня перед нашим обществом и государством стоят серьезные вызовы, долгосрочное решение которых возможно только через формирование образованного, критически мыслящего и ответственного гражданского общества. Именно здесь университет и его сообщество играют ключевую роль».
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян поприветствовала участников форума и подчеркнула его значимость, отметив, что университеты, помимо образовательной и научно-исследовательской деятельности, выполняют важную общественную миссию.
«Наша главная задача — развивать передовые и прогрессивные идеи, формирующиеся в образовательном и исследовательском сообществе, превращая их в общественные нормы и тем самым способствуя развитию общества. Уверена, что форум обладает реальными инструментами для достижения этих целей», - заявила Жанна Андреасян, добавив, что министерство всегда поддерживает инициативы, направленные на качественные изменения.
Пожелав участникам продуктивной работы, она выразила надежду, что обсуждения в рамках форума станут основой для лучших проектов.
Министр обороны Армении Сурен Папикян отметил, что попечительский совет ЕГУ рассматривает эту инициативу как стратегически важный шаг: «Мы стремимся сочетать инновации с нашими национальными и академическими приоритетами, оставаясь верными ценностям, но также открытыми для прогресса. Реальные изменения происходят, когда выпускник становится стратегическим партнером университета, и это сотрудничество представляет для нас исключительную ценность».
По оценке ректора ЕГУ Ованнеса Ованнисяна, проведение первого форума выпускников является важным событием для университета, создавая новую платформу для общения, сотрудничества и совместной ответственности.
В рамках форума запланированы панельные дискуссии, выступления, а также возможность неформального общения между участниками. Ожидается, что сформулированные участниками проблемы, вызовы и приоритеты станут основой для дальнейшей организации деятельности сообщества выпускников. В связи с этим в ходе мероприятия также пройдут серии обсуждений, направленных на укрепление сообщества выпускников ЕГУ и повышение эффективности его работы.
Итоги форума будут подведены путем представления выводов по тематическим дискуссиям, а также вручением премий за выдающиеся достижения выпускникам ЕГУ.