Համագործակցության նոր ուղիներ․ ԿԳՄՍ նախարարն ընդունել է «Ասկոնաս Հոլտ» միջազգային առաջատար երաժշտական ընկերության տնօրենին
Մայիսի 13, 2025
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է «Ասկոնաս Հոլտ» միջազգային առաջատար երաժշտական ընկերության գործադիր տնօրեն Դոնա Քոլինզին:
Ընկերության ներկայացուցիչները ՀՀ-ում են Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի 100-ամյակի հոբելյանական միջոցառումների հանդիսավոր բացման համերգի կապակցությամբ:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը, Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը և նվագախմբի տնօրեն Նորայր Նազարյանը:
Հանդիպման առանցքում Հայաստանի և «Ասկոնաս Հոլտ» միջազգային առաջատար երաժշտական ընկերության միջև համագործակցության հեռանկարների քննարկումն էր:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է ներկաներին՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի 100-ամյակը կարևոր իրադարձություն է, և այս առիթով միջազգային ճանաչում վայելող «Ասկոնաս Հոլտ» երաժշտական ընկերության արտիստների հետ համատեղ համերգի կազմակերպումը կարող է հաջողված համագործակցության սկիզբ հանդիսանալ:
«Ասկոնաս Հոլտ» երաժշտական ընկերության գործադիր տնօրեն Դոնա Քոլինզը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար: Նա ներկայացրել է ընկերության գործունեությունը, համագործակցային կապերը տարբեր երկրների հետ, ինչպես նաև խոսել երաժշտական ընկերության հայ արտիստների մասին:
Կողմերը քննարկել են նաև մասնագիտական հանրության համար համատեղ կրթական ծրագրեր իրականացնելու և փորձի փոխանակման հնարավորությունները:
Նշենք, որ մայիսի 14-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում տեղի կունենա Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի 100-ամյակին նվիրված հանդիսավոր համերգ, որով կմեկնարկի հոբելյանական համերգների շարքը։ Համերգի հատուկ հյուրն է ֆենոմենալ դաշնակահար, «Ասկոնաս Հոլտ» ընկերության արտիստ Յուջա Վանգը. նա հանդես կգա Էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ: Յուջա Վանգի կատարմամբ կհնչի Սերգեյ Պրոկոֆևի Դաշնամուրի թիվ 2 կոնցերտը, իսկ երկրորդ բաժնում նվագախումբը կկատարի Արամ Խաչատրյանի թիվ 2 սիմֆոնիան («Զանգերով»):
• Առցանց գործիքների կարևորությունը ուսուցման գործընթացում
Թեմայի հեղինակ՝ Maro
• ՀԵՔԻԱԹԱՍՏԵՂԾՄԱՆ ԿԱՐՈՂՈՒԹՅԱՆ ՁԵՎԱՎՈՐՈՒՄԸ ՏԱՐՐԱԿԱՆ ԴԱՍԱՐԱՆՆԵՐՈՒՄ
Թեմայի հեղինակ՝ hak.xachatryan
Արդյո՞ք խնայողության մշակույթի բացակայությունն է ազդում մարդկանց սոցիալական և տնտեսական բարեկեցության վրա, թե ցածր եկամուտներն ու երկրի սոցիալ-տնտեսական վիճակը: Խնդրում եմ գրել կարծիքներ` ի նկատի ունենալով մեր իրականությունը: Շնորհակալություն:
Հարգելի ուսուցիչներ,սիրով ձեզ եմ ներկայացնում իմ ընտրած թեման՝ «Գործողություններ բազմությունների հետ » և հուսով եմ ,որ կմասնակցեք թեմայի քննարկումներին,կանեք մեջբերումներ ու առաջարկություններ : Այս թեմայի ուսումնասիրության նպատակն է թվային բազմությունների…

Новые пути сотрудничества: министр ОНКС приняла директора ведущей международной музыкальной компании «Askonas Holt»
13 Мая, 2025
«Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян приняла исполнительного директора ведущей международной музыкальной компании «Askonas Holt» Дону Коллинз.
Представители компании находятся в Армении по случаю торжественного открытия юбилейных мероприятий, посвященных 100-летию Национального филармонического оркестра Армении.
На встрече присутствовали также заместитель министра ОНКС Даниел Даниелян, художественный руководитель и главный дирижер Национального филармонического оркестра Армении Эдуард Топчян и директор оркестра Норайр Назарян.
Основной темой встречи стало обсуждение перспектив сотрудничества между Арменией и международной музыкальной компанией «Askonas Holt».
Министр Жанна Андреасян приветствовала гостей, подчеркнув, что 100-летие Национального филармонического оркестра Армении – важное событие, а организация совместного концерта с артистами всемирно известной музыкальной компании «Askonas Holt» может стать началом успешного сотрудничества.
Исполнительный директор «Askonas Holt» Дона Коллинз поблагодарила за прием. Она рассказала о деятельности компании, партнерских связях с различными странами, а также упомянула о армянских артистах, сотрудничающих с музыкальной компанией.
Стороны обсудили возможности реализации совместных образовательных программ для профессионального сообщества и обмена опытом.
Отметим, что 14 мая в концертном зале «Арам Хачатурян» состоится торжественный концерт, посвященный 100-летию Национального филармонического оркестра Армении, который откроет серию юбилейных выступлений. Специальный гость концерта – феноменальная пианистка, артистка компании «Askonas Holt» Юджа Ванг. Она выступит под руководством Эдуарда Топчяна. В исполнении Юджи Ванг прозвучит Концерт № 2 для фортепиано Сергея Прокофьева, а во втором отделении оркестр исполнит Симфонию № 2 Арама Хачатуряна («С колоколами»).