Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում ավարտին է մոտենում կարատեի Եվրոպայի մեծահասակների 60-րդ առաջնությունը:
Առաջնությունն անցկացվում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ` Հայաստանի կարատեի ֆեդերացիայի և միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությամբ:
Եվրոպայի առաջնության եզրափակիչ մենամարտերին հետևել և մրցանակակիրներին պարգևատրել են ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և նախարարի տեղակալ Հասմիկ Ավագյանը, Աշխարհի և Եվրոպայի կարատեի ֆեդերացիայի նախագահ Անտոնիո Էսպինոսը, Հայաստանի կարատեի ֆեդերացիայի նախագահ Վազգեն Հարությունյանը:
Հայաստանի ներկայացուցիչները Եվրոպայի մեծահասակների առաջնությունում այսօր երկու բրոնզե մեդալ են նվաճել: Պատվո հարթակի երրորդ աստիճանին են կանգնել տղամարդկանց կումիտեի -85 կգ քաշային Գոռ Ներսիսյանը և -60 կգ քաշային Յուրա Զալյանը:
«Աննկարագրելի էմոցիաներ եմ ապրել, որոնք բառերով հնարավոր չէ բացատրել: Այս առաջնությանը եկել էի ոսկու հետևից. ցավոք, չկարողացա եզրափակիչ դուրս գալ, բայց առավելագույն ուժերս ներդրել էի այս մենամարտում, որպեսզի կարողանամ բրոնզե մեդալ նվաճել: Անցած տարի ոսկե մեդալ էի նվաճել երիտասարդների Եվրոպայի առաջնությունում, որը դարձյալ Հայաստանի կարատեի պատմության մեջ առաջին անգամ էր: Ուրախ եմ, որ կարողացա նաև մեծահասակների պայքարում Հայաստանի առաջին մեդալը նվաճել Եվրոպայի առաջնությունում»,- ասել է Գոռ Ներսիսյանը:

В спорткомплексе имени Карена Демирчяна завершается 60-й чемпионат Европы по карате среди взрослых.
Чемпионат проходит при поддержке министерства образования, науки, культуры и спорта Армении в сотрудничестве с Федерацией каратэ Армении и международными партнерами.
За финальными поединками чемпионата Европы наблюдали и награждали призеров министр КГМС Армении Жанна Андреасян, заместитель министра Асмик Авагян, президент Всемирной и Европейской федерации карате Антонио Эспинос и президент Федерации каратэ Армении Вазген Арутюнян.
Сегодня представители Армении завоевали две бронзовые медали на чемпионате Европы среди взрослых. Третье место на пьедестале заняли Гор Нерсисян (кумитэ - 85 кг) и Юра Залян (кумите – 60 кг).
«Я испытал эмоции, которые невозможно передать словами. Я прибыл на этот чемпионат за золотом, но, к сожалению, не смог выйти в финал. Тем не менее, вложил все силы в этот поединок, чтобы завоевать бронзовую медаль. В прошлом году я выиграл золото на чемпионате Европы среди молодежи, что стало историческим событием для армянского карате. Рад, что смог завоевать первую медаль для Армении и в соревнованиях среди взрослых», - отметил Гор Нерсисян.
В 60-м чемпионате Европы по карате среди взрослых принимают участие около 1000 спортсменов из 54 стран мира.