ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր Աղվերանում հանդիպել են «ՀՀ վարչապետի գավաթ» սեղանի թենիսի սիրողական մրցաշարի եզրափակիչ փուլի մասնակիցներին, մարզիչներին, մրցավարներին:
Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Հասմիկ Ավագյանը:
Վարչապետը ողջունել է մասնակիցներին, շնորհավորել նրանց եզրափակիչ փուլին մասնակցելու հնարավորություն ստանալու համար: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է տարբեր մարզաձևերում «ՀՀ վարչապետի գավաթ» սիրողական մրցաշարի անցկացումը և ընդգծել, որ դրա նպատակը հասարակության, այդ թվում՝ դպրոցահասակ երեխաների շրջանում առողջ ապրելակերպի և սպորտի խթանումն է:
Զրույցի ընթացքում քննարկվել են սպորտի զարգացմանը, մարզաձևերի տարածմանը, մրցումների կազմակերպմանն ու անցկացմանը, մրցաշարի ձևաչափին վերաբերող հարցեր: Մրցաշարի մասնակիցները, մարզիչները նշել են, որ այս մրցաշարերը մեծ հետաքրքրություն են վայելում դպրոցականների շրջանում:
«ՀՀ վարչապետի գավաթ» սեղանի թենիսի սիրողական մրցաշարի եզրափակիչ փուլը կանցկացվի ապրիլի 27-ին Կոտայքի մարզի Չարենցավանի Արա Մանուկյանի անվան մանկապատանեկան մարզադպրոցում: Հանրապետական՝ եզրափակիչ փուլին կմասնակցեն Երևանի և մարզերի ՀՀ հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների 5-9-րդ և 10-12-րդ դասարանների աշակերտների միջև անցկացված մարզային փուլերի հաղթող թիմերը: Համայնքային փուլի մրցումներին մասնակցել է Երևանի և մարզերի 574 հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների 5-9-րդ և 10-12-րդ դասարանների ավելի քան 3200 աշակերտ (շուրջ 810 թիմ):

Лагерь для участников любительского турнира по настольному теннису на «Кубок премьер-министра РА»
Премьер-министр Армении Никол Пашинян и министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян сегодня в Агверане встретились с участниками финального этапа любительского турнира по настольному теннису «Кубок премьер-министра Армении», а также с тренерами и судьями.
На встрече присутствовала также заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Асмик Авагян.
Премьер-министр поприветствовал участников и поздравил их с возможностью принять участие в финальном этапе. Никол Пашинян подчеркнул важность проведения любительских турниров «Кубок премьер-министра Армении» по различным видам спорта, отметив, что их цель – продвижение здорового образа жизни и спорта среди населения, включая школьников.
В ходе беседы обсуждались вопросы, касающиеся развития спорта, популяризации видов спорта, организации и проведения соревнований, а также формата турнира. Участники турнира и тренеры отметили, что эти соревнования пользуются большим интересом среди школьников.
Финальный этап любительского турнира по настольному теннису «Кубок премьер-министра Армении» состоится 27 апреля в детско-юношеской спортивной школе имени Ара Манукяна в Чаренцаване, Котайкская область. В республиканском финальном этапе примут участие команды-победители региональных этапов, проведенных среди учеников 5-9-х и 10-12-х классов общеобразовательных школ Еревана и областей Армении. В соревнованиях на уровне общин приняли участие более 3200 учеников (около 810 команд) из 574 общеобразовательных школ Еревана и областей Армении.